banner406
banner396
KRİZLER, YENİ FIRSATLARA AÇILAN KAPILARDIR

Prof. Dr. Donald Sull, Capital dergisine verdiği mülakatta şöyle diyor: Türbülanslar sadece risk getirmezler aynı zamanda fırsatlar da sunarlar. Sadece risklere takılıp kalanlar ise bu faydaları göremezler. Yakın geçmişte yapılan bir araştırma gösteriyor ki anket yapılan büyük şirketlerin neredeyse yarısında Riskten Sorumlu Başkan Yardımcısı bulunuyor ancak acaba kaçı Fırsatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı istihdam ediyor? Mülakatın ilerleyen bölümlerinde şöyle bir vargıya ulaşıyor: Tüm fırsatlar eşit yaratılmamışlardır. Türbülansla birlikte gelen tehditlerin ve fırsatların her birinin büyüklüğü farklıdır. 
 
Krizler, insan hayatının çeşitli kademelerinde olabileceği gibi devletler klasmanında da yaşanır. Ancak her krizden fırsatlar elde edebilmek için krize karşı sağlam argümanlarla hazırlıklı olmak gereklidir.
 
2008’de Avrupa ekonomileri üzerinde bir karabasan olan ekonomik kriz 1929 ekonomik krizinden sonra yaşanan en büyük krizdi. Sonrasında bazı Avrupa devletleri çöküşün eşiğinden dönmüştü. Mamafih Türkiye’de sağlam bir ekonomi argümanı vardı. Başbakan’ın sözü tarihe mal olmuştu: Kriz, Türkiye’yi teğet geçecek. Evet, gerçekten de kriz teğet geçmişti.
Ekonomi kondüktörü Ali Babacan, kırılgan ve zayıf Türkiye ekonomisini sarsılmadan ilerletmenin yoğun gayreti içindeydi. 62. Davutoğlu hükümetinde yerini tartışmasız koruyan bakanlardan biriydi. Sayın Babacan’ın sonraki hükümetlerde de görev alması artık ulusal bir meseledir.
Ekonomiye bu kadar yer vermemizin özellikle de “kriz fırsattır” tandanslı girizgahımızın amacı Türk eğitim sistemi ağır tahribat altında, büyük bir krizin içerisinde ve bu ağır krizden ekonomik gelişmeyle düzelebilir.


Eğitim, ağır bir stagflasyon yaşıyor.

Stagflasyonresesyon ile enflasyonun aynı anda yaşandığı makroekonomik duruma verilen addır. Bu durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken fiyatlar da hızla yükselmektedir. 1970 yılında İngilizcede stagnant (durgun) ile inflation(enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışı) kelimelerinin birleşmesinden türetilmiştir. Kısa tanımlamayla “durgunluk içerisinde oluşan şişkinlik” diyebiliriz.
Maalesef eğitime harcanan para ve emek sonuç olarak aynı bir eğitsel gelişmişliği getirmiyor. Bu da sonuç olarak eskilerin deyimiyle “havanda su dövmek” oluyor.
Küçülen dünyada makroekonomik hedeflemeler yekpare bir ulusal misyon doğrultusunda yapılırken eğitim, küresel çapta bir misyon olarak yapılır. Çünkü bir bilim adamının tüm yararlılıkları tabiî ki önce kendi ülkesine olurken peyderpey küresel çapta hissedilmektedir.
Prof. Dr. Donald Sull’in büyük şirketlerin neredeyse yarısında Riskten Sorumlu Başkan Yardımcısı bulunuyor ancak acaba kaçı Fırsatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı istihdam ediyor? şeklindeki hayıflanmasını doğru okumalı. Türlü rizikolar sonucunda oluşan yangının altında yeşeren yeni fırsatları kullanışlı hale getirebilmek için sağlam bir argümantasyon yapılanmasını oluşturmak gerekir.  Kontrol gruplarıyla eşgüdümlü bir senkronizasyon oluşturmak gerekir.
2015’e doğru giderken mezralarda, köylerde ve hatta birçok şehrin varoşlarında imkansızlıkların getirdiği kabullenmişlikle zaman geçiriliyor, eğitim es geçiliyor. Burada öğretmeni günah keçisi ilan etmek hatadır.
Eğitim epistemolojisi, imkanlar ve doğru metodolojiler doğrultusunda teşekkül olan profesyonel bir formasyondur.
Eğitim psikolojisi ise hazırbulunuşluğu ile öğrenmeye koşullanmış öğrenciler ile öğretebilmeyi eğitim çemberinden geçirmeye istekli öğretmenler vasıtasıyla sağlanabilir.
Bir metafor yaparsak,
Eğitim bir ağaca benzer ise ağacın dallanıp meyveye durması için epey bakım gerektirir ve mebzul zahmetlerin sonucunda meyvelerinden istifade edilir. Yapboz tahtasına dönen eğitim sistemi, öğrencileri kobaya çeviren MEB derhal Türkiye’nin genel eğitim haritasını çıkarıp ihtiyaçları belirledikten sonra ayakları yere basan bir sistemi kurmalıdır. Kolay değil, ancak bunu başarmak zorundayız.
 
EĞİTİM UZMANI
BESTAMİ BOZKURT
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.