banner406
Egzersiz Çalışmalarında Değişen Ne?
Okullarımızdaki izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları, güzel sanatlar ve bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları ile ilgili dallarda fiilen çalışma yapan öğretmenlere haftada 6 (altı) saat ek ders ödeneceği, bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranacak en az  öğrenci  sayısı ve diğer konular 2010/49 nolu genelge ile belirlenmiştir.
 
MEB, be genelgeden hareketle, 9 Mart ‘2013 tarihinde “Tereddüt Edilen Hususlar” başlıklı bir yazı yayımlayarak, uygulamaya ilişkin kimi konulara açıklık getirmiştir. Bu yazının önemli bölümlerini aşağıya alıyorum;
 
“- Ders dışı eğitim çalışması yapacak öğretmenlere ödenecek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6'sını geçemez…
- Aynı grup için yürütülen etkinliklerde birden fazla öğretmene ders dışı eğitim çalışması için ek ders görevi verilmeyecektir.
- Çalışmalar ders dışında yapılacak, kesinlikle ders saatinde ve boş derslerde olmayacaktır. Aylık programlarda çalışma saati ve yeri belirtilecek, öğle saatinde çalışma yapılmayacaktır.
- Öğretmenler çalışmalarını sabahçıysalar öğleden sonra veya hafta sonu; öğlenciyseler sabah veya hafta sonu yapacaklardır. Tam gün eğitim yapan okullardaki çalışmalar, okul çıkışında veya hafta sonu yapılmalıdır. Çalışmaya katılacak öğrenci velilerinden mutlaka öğrencinin çalışmaya katılabilmesi için izin belgesi alınacaktır.
- Yıllık programda belirtilen zaman içerisinde yapılamayan çalışmalar, okul idaresine yazılı bilgi vermek kaydıyla çalışmalarını uygun olan gün ve saatte yapacaklar, buna rağmen çalışmasını yapmayan öğretmenlerin egzersiz ücretleri kesilecektir.
- Çeşitli nedenlerle zamanında yapılamayan çalışmalar için onay alınmak suretiyle telafi programı uygulanabilir.
- Yıllık çalışma programı tamamlandığında, yapılan ders dışı çalışmaları hakkında bitiş raporu hazırlanarak okul idaresine verilecektir.
- Ders dışı egzersiz çalışmaları günlük egzersiz ders defterine işlenerek imzalanacaktır. Her egzersiz yapan için ayrı bir defter tutulacaktır.
- Ders dışı egzersiz planı bir kişiye ait olacak bir başkasının planından fotokopi yapılmayacak, ortak imzalanmayacak, öğretmenin tamamen kendi çalışması olup ders dışı egzersizleri çalışma planı formatına uygun bir şekilde bilgisayarda yazılacaktır. (Planlar 2+2+2 veya 3+3 şeklinde yapılabilir.)
- Ders dışı egzersiz çalışmaları 2010/49 nolu genelgede belirtilen etkinlik alanlarında yapılacak bunların dışında herhangi bir etkinlik alanı kabul edilmeyecektir.
-Çalışma programları, İlçe/İl milli eğitim müdürlüklerince onaylanmadan yürürlüğe konulmaz hükmü gereği çalışma programı onaydan sonra yürürlüğe girer ve yürürlüğe girdikten sonra gündüz ücreti üzerinden ücret tahakkuk ettirilir.”
 
Bu açıklamaların, uygulamada yaşanan tereddütler dikkate alınarak yapıldığını düşünecek olursak, egzersiz çalışmalarında ciddi sorunların yaşandığını söyleyebiliriz.
 
Öncelikle, egzersiz çalışmalarının okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6'sını geçememesi uygulaması, çalışmalardan beklenen öğrenci katılımı ve sosyal faaliyetleri azaltıcı nitelikte bir kuraldır. Bu şekilde bir sınırlamanın, bütçe olanakları ve parasal tasarruf anlayışıyla yapılıyor olması, düşündürücüdür.
 
Yine, aynı faaliyet grubu içinde, örneğin satranç alanında birden fazla öğretmene görev verilmemesi kuralı da anlaşılır değildir. Faaliyetlere katılacak öğrenci sayılarına bakıldığında 6 ile 18 arasında değişmektedir. Öğrenci sayılarının binlerle ifade edildiği ilkokul-ortaokul ve liselerde, 6-18 öğrenci sayısı çok yetersiz bir sayı olduğu görülecektir. Özellikle, öğrencilerin ev ile okul arasında sıkıştığı günümüz koşullarında, daha fazla sayıda öğrencinin, ders dışı egzersiz çalışmalarından yararlanması sağlanmalıdır. Bunun yolu da egzersiz saati kısıtlaması ile bir alanda sadece bir öğretmenin görev alabileceği gibi kısıtlamaların kaldırılmasıdır.
 
Çeşitli nedenlerle zamanında yapılamayan çalışmalar için onay alınmak suretiyle telafi programı uygulanabileceği, olumlu bir adım olmuştur. Çünkü çalışma planında zaman zaman resmi ve idari tatil günlerine denk gelen çalışmalar, genel çalışma programını aksatmaktadır.
 
Açıklamalardan anlaşılacağı üzere, ders dışı egzersiz çalışmalarının, ders saatlerinde, boş derslerde ve öğle arası yapılamayacağı teyit edilmiş, ancak yeni duruma göre haftalık 6 saat olan çalışmaların 2+2+2 olmasının yanı sıra 3+3 şeklinde de yapılabileceği olumlu bir düzenleme olmuştur. Çünkü büyük kentlerde ve ulaşım sorunlarının yaşandığı yerleşim yerlerinde, günde 2 saat çalışma için çok uzun mesafeleri kateden öğretmenlere kolaylık sağlanmıştır.
 
Bir  başka olumlu yorum ise, ders dışı egzersiz çalışmalarının haftasonu da yapılabileceğidir. Bu değişiklik de olumlu olmuş, isteyen öğretmenlerin haftasonu çalışma yapabilmesinin önü açılmıştır. Ancak çalışmalarda ödenecek ekders ücretinin “gündüz ücreti” olarak aynı kalması, haftasonu yapılan sınav görevi vb. görevlerde “akşam ücreti”nin ödenmesi ilkesiyle çelişmiştir.
 
Ders dışı egzersiz çalışmalarından öğrenci açısından beklenen, yetenek ve becerilerinin geliştirilmesi, sosyal etkinliklere katılım, sosyalleşme, centilmence spor yapma, takım ruhu kazanma gibi davranış ve olumlulukların gerçekleşmesi için yapılan bu olumlu yorumların, 2010/49 nolu genelgede yapılacak yeni değişikliklerde de  daha zileri götürülmesi gereklidir.
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dinçer 2014-12-02 08:18:01

hocam 6 saat değilde 3 saat egzersiz yapabilirmiyim?

Avatar
Onur kombe 2016-01-21 22:40:15

Merhaba ıngilizce öğretmeni olarak üniversite de dersini almış olmama rağmen drama egzersizi yapamayacağım drama egzersizinin sadece edebiyat öğretmeni tarafından yapılacağı söyleniyor müfettiş tarafından . Fakat ilçe onayım mevcut ve de yonetmikte alan öğretmeni tarafından yapılabilir diyor. Edebiyat öğretmeni demiyor. Ayrıca edebiyat öğretmeni üniversite de dersini aldım diyerek egzersiz yapabiliyor da ingilizce öğretmenleri neden yapamıyor

Avatar
Mustafa KILIÇ 2013-04-28 17:50:52

hocam aynı gruba iki öğretmen giremez diyor. yoksa aynı branştan farklı öğretmenler ders dışı etkinlik yapabilir bunda sıkıntı yok. örneğin eski okulumda aynı öğrencilere şiir dinletisi yapan iki öğretmen vardı. aynı anda aynı öğrencilere etkinlik yapıyorlardı bu uygun değil.

Avatar
naciye 2017-01-02 21:13:42

1.dönem öğrenci sayısı yetersizliği nedeniyle eğzersiz çalışmamı bitirdim.2.dönem sayıyı tekrar oluşturunca aynı eğzersiz çalışmasını tekrar başlatabiliyor muyum.ve resim için en az öğrenci sayısı kaç olmalıı.bilgilendirirseniz sevinirimm