banner406
banner396
  Eğitim sistemini değiştiriyoruz ama sıkıntıları yaşamadan değiştirmiyoruz. Bu sıkıntılardan biri de ek ders konusu.
 
  Eski sisteme göre branş öğretmeni en fazla 30 saate girebiliyordu, zaten günde 6’şar saatten 5 iş gününde toplam 30 saat yapıyordu


   Yukarıdada belirttiğim gibi maaş karşılığı olrak branş öğretmeni 15 saat,zorunlu ek ders görevi olarak da 6 saat,isteğe bağlı ek ders olarak da 9 saat alabiliyor en fazla.Bu derslerin toplamıda 30 saate denk geliyor.

 

  Şimdi ise ortaokul 1. Sınıfları(5. Sınıflar) yeni eğitim sistemi etkilediği için ve yeni eğitim sistemine göre  5. Sınıflarda haftada 36 saat ders görülmeye başlandı. Yani ders ihtiyacı 36 saat iken orta okullara giren branş öğretmeni 30 saate en fazla giriyor ve 6 saatlik bir açık oluşmakta.


 Birçok okulda,her ne kadar 40 bin atama olsa da hala öğretmen açığı kapatılamadı ve bir tane bile o branştan öğretmeni olmayan sayamayacağımız birçok  okul var.bir okulda en azından kadrolu olarak her bir branştan birer öğretmeni olmalı. Gerçi Bir branş öğretmeni olsa da yeni eğitim sistemin getirdiği fazlalaşan derslerin hepsine  öğretmen giremediği için ders açıkları kapatılamıyor.Ek ders yönetmeliği buna engel oluyor.

 

  Örnek :

Batıda bir okul’un 5. Sınıftan bir tane 6,7,8. Sınıflardan ise 2’şer şube bulunmaktadır bu durumda

.5.sınıf=6saat,

6.sınıflar:10 saat

 7.sınıflar: 10 saat

8.sınıflar: 10 saat

Toplam: 6+10+10+10:36 saat

 Yukarıda da görüldüğü gibi Türkçe dersinde girilmesi gereken ders saati 36 saat girilmesi gerekiyor fakat 1 tane Türkçe öğretmeni olduğu için ve müdür 30 saat en fazla verdiği için 6 saati ders olarak tamamlayamıyor. Müdürler kara kara düşünüyor çünkü yönetmelik eski sistemin ihtiyacını karşılıyorken şimdiki değişen ders saatlerini karşılayamıyor.Böyle okul ve branşları binlerce defa örnek olarak çoğaltabiliriz.

 

 Ortada 36 saat girilmesi gereken ders var hatta seneye 6. Sınıflar için 37 saat olacak ama öğretmen en fazla 30 saate giriyor.Ders saatlerinin karşılanması ve derslerin boş geçmemesi için Milli eğitim bakanlığının acilen ama acilen ek ders yönetmeliğinde değişikliğe giderek yeni eğitim sistemine uygun olan ek ders yönetmeliğini oluşturmalıdır.

 

SEDAT DEGER

Eğitimci yazar

Mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
böyle saçmalık olur mu? 2012-09-17 22:35:47

personel meb yetkilileri lütfen bu konuyu haber yapar mısınız ben ilde oturuyorum ilçede çalışıyorum gidiş geliş yapıyorum fakat şube müdürüm hastalanırsan ilçey gelip muyene olacağımı ve raporumu burdan almak zorunda olduğumu söylüyor.ben nasıl 100 km gidip muyene olayım.ildeki raporum kabul olmazmış.lütfen bu konuyu dile getirin

Avatar
sedat deger 2012-09-18 16:25:50

hocam ilden aldığınız sağlık belgeleri geçerlidir zaten ordak, milli eğitime hatrlatın hatrlayamazlarsa bakanlığa bildirin bu durumu personel genel müdürlüğünün yazısı mevcut

Avatar
Saniye 2012-09-20 15:55:01

ek ders yönetmeli,ğini değiştireceklerdir, hem de öğretmenin aleyine.milli eğitim bakanı öğretmenler çalışmıyor diye bas bas bağırıyor ya şimdi maaş karşılığı saati artıracak ve öğretmeni çalıştıracak. bir allahın kulu da çıkıp bir şey demeyecek ve öğretmenler açlık sınırında yaşayıp ölecek

Avatar
Turgut Şahin 2012-10-03 13:04:38

haftada 34 saat ders var 4 saat ayda 16 saaat yalan oluyo .

Avatar
Mehmet şahin 2012-12-28 14:53:39

Yeni sistem 4+4+4 e göre 5.sınıf haftalık 36 saat ders görecek. Güzel de bu sınıflardaki Rehberlik/Sosyal Etkinlikler dersi nerede ? Artık bu sınıflarda rehberlik dersi ve kulüp çalışması yapılmayacak mı? Sınıf rehber öğretmen verilmeyecek mi? Verildi diyelim bu öğretmenlerin ekdersi nasıl verilecek?