banner406
banner396
 Eğitim sistemini değiştiriyoruz ama sıkıntıları yaşamadan değiştirmiyoruz. Bu sıkıntılardan biri de ek ders konusu.
 
  Eski sisteme göre branş öğretmeni en fazla 30 saate girebiliyordu, zaten günde 6’şar saatten 5 iş gününde toplam 30 saat yapıyordu


   Yukarıdada belirttiğim gibi maaş karşılığı olrak branş öğretmeni 15 saat,zorunlu ek ders görevi olarak da 6 saat,isteğe bağlı ek ders olarak da 9 saat alabiliyor en fazla.Bu derslerin toplamıda 30 saate denk geliyor.Zaten ek ders yönetmeliğinin 5,6ve 11. maddeleri dahil tüm ilgili maddelerine baktığımızda 30 saat kısıtlaması ile karşı karşıya kalıyoruz.
 
  Yeni eğitim sistemi bu sene sadece ortaokul 1. Sınıfları(5. Sınıflar) etkiledi.Yeni eğitim sistemine göre de 5. Sınıflarda haftada 36 saat ders görülmeye başlandı. Yani ders ihtiyacı 36 saat iken orta okullara giren branş öğretmeni 30 saate en fazla girebiliyor ve 6 saatlik bir açık oluşmakta. Birçok okula,her ne kadar 40 bin atama olsa da hala öğretmen açığı kapatılamadı hatta dediğim gibi gibi sadece ilkokul 1 ortaokul 1. ve lise 1. sınıfları etkilemesine rağmen yeni eğitim sistei öğretmen açığı fazlalaştı ki mevcut öğretmenlerde derse giriş kısıtlaması olduğu için derslerin paylaştırılması hala tam bir karmaşa yaratmaktadır.Bir de bir tane bile o branştan öğretmeni olmayan sayamayacağımız birçok  okul var.bir okulda en azından kadrolu olarak her bir branştan birer öğretmeni olmalı. Gerçi Bir branş öğretmeni olsa da yeni eğitim sistemin getirdiği fazlalaşan derslerin hepsine  öğretmen giremiyor ki ders açıkları da kapatılamıyor.Ek ders yönetmeliği buna engel oluyor.
 
  Örnek :
Batıda bir okul’un 5. Sınıftan bir tane 6,7,8. Sınıflardan ise 2’şer şube bulunmaktadır bu durumda
.5.sınıf=6saat,
6.sınıflar:10 saat
 7.sınıflar: 10 saat
8.sınıflar: 10 saat
Toplam: 6+10+10+10:36 saat


 Yukarıda da görüldüğü gibi Türkçe dersinde girilmesi gereken ders saati 36 saat girilmesi gerekiyor fakat 1 tane Türkçe öğretmeni olduğu için ve müdür 30 saat en fazla verdiği için 6 saati ders olarak tamamlayamıyor. Müdürler kara kara düşünüyor çünkü yönetmelik eski sistemin ihtiyacını karşılıyorken şimdiki değişen ders saatlerini karşılayamıyor.Böyle okul ve branşları binlerce defa örnek olarak çoğaltabiliriz.
 
 Ortada 36 saat girilmesi gereken ders var hatta seneye 6. Sınıflar için 37 saat olacak ama öğretmen en fazla 30 saate giriyor.Ders saatlerinin karşılanması ve derslerin boş geçmemesi için Milli eğitim bakanlığının acilen ama acilen ek ders yönetmeliğinde değişikliğe giderek yeni eğitim sistemine uygun olan ek ders yönetmeliğini oluşturmalıdır.
 
SEDAT DEGER
Eğitimci yazar
Mebpersonel.com
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman 2012-12-06 12:37:51

idareciler 6 saatin üzerinde derse girerek bunu telafi edebilirler.ya da saat başı 1-2 tl alarak bunu yapabilirler.biraz da fedakarlık gerekiyor.