banner406
banner396
Ekonominin angajmanı insani yaşayışın kalitesini yükseltmektir. Toplumun ekonomik bağımsızlığının artmasıyla nitelikli ve onurlu nesiller yetişir.
 
Cumhuriyet’imizin 91. Yılını kutladık. Tüm milletimize hayırlar, güzellikler getirsin. 92. Yılını daha güzel ve idrak ede ede kutlamayı Mevlam nasip etsin.
 
Kırılganlık, ekonomiyi ürkütür. İnsani gelişmeyi tehdit ettiği gibi sosyopolitik travmaya dönüşür. Kırılganlık toplumsal normlarla ve istikrarlı politikalarla giderilmezse önü görülemeyen dalgalı ekonomik sarsıntılar toplumu proleter yapıya savurur.
 
1929 ekonomik buhranı batı toplumu açısından doğru okunduğu için bugün gelişmiş toplum sınıfındadır. Cumhuriyet’in 91. Yılında bile gelişmekte olan bir toplum olarak insani gelişim indeksinde çok kötü bir konumda.
 
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yayımlanan 2014 İnsani Gelişme Raporu bizim için yüz karası.
 
187 ülke arasında 69. Sıradayız.
 
Sıralamada üç önemli kriter var:
 
İnsana yakışır bir yaşam standardı
Uzun ve sağlıklı yaşam
Bilgiye erişim
 
İlk sıralarda Norveç, Almanya, İngiltere.
 
Kendimizi Osmanlı torunları olarak ABD ile mukayese ediyoruz ya. Geçelim bunları.
 
Battı bitti denilen Yunanistan 29. sırada. Kıbrıs 32., Romanya 54., Bulgaristan 59. Sıradalar.
Yeri gelmişken Yunanistan’da asgari ücret 2 bin lira.
 
Almanya’yı, ABD’yi bırakın da Yunanistan’ı Kıbrıs’ı hedefleyelim önce.
 
Sevindirici tarafı var mı? Gülmeyin, var.
 
Filistin, Suriye, Mısır, Pakistan, Somali’den daha iyiyiz.
 
Üç senedir 69. Sıraya çakıldık kaldık. Durmak yok, yola devam.
 
JÜRGEN HABERMAS
 
Jürgen Habermas'ın "Kamusallığın Yapısal Dönüşümü" (Strukturwandel der Öffentlichkeit, 1962) kitabında kavuşan ‘kamusal alan’, en basite indirgenmiş anlamıyla “toplumsal yaşamımız içinde, kamuoyuna benzer bir şeyin oluşturulabildiği bir alanı” ifade eder.
 
Kamusal alan, modern toplum kuramlarında, toplumun ortak yararını belirlemeye ve gerçekleştirmeye yönelik düşünce, söylem ve eylemlerin üretildiği ve geliştirildiği ortak toplumsal etkinlik alanına işaret etmek için kullanılan kavram.
 
Sosyokültürel yaşantımıza uyarlayabileceğimiz  kamusal alan kavramı çeşitli varoluşsal problemleri böylelikle çözebileceğimizi salıklar.
 
Günümüzün en büyük problemi ekonominin kırılganlığı ile eğitimin kompleks ve partal yapısı.
 
Gerek okul içi ve gerekse okullarüstü olarak uyarlayabiliriz.
 
Türkiye’de çok iyi yetişmiş, sosyolojiye hakim eğitimcilerimiz mevcut. Eğitim sorunsalına da kamusal alan diyalektiğiyle çözüm bulabiliriz.
Siyasi bir çözüm sürecimiz olduğu gibi eğitim için de bir çözüm süreci olması gerekmez mi?
 
 
EĞİTİM UZMANI
BESTAMİ BOZKURT
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.