banner406
banner396
Kamuda görev yapan değişik unvan ve statüdeki memurları ve 5 milyona yakın emekli memuru kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri, çalışanları temsil eden yetkili sendika Memur Sen Konfederasyonu ile Hükümet arasında Eylül-2013 tarihinde imzalandı.
 
Bu toplu sözleşme imzalanış şekli, sağlanan haklar ve sendikalar arasında yaşanan farklı değerlendirmelerle epeyce gündemde kaldı.
 
17 Aralık 2013 tarihinde başlayan rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını takiben yaşanan ekonomik gelişmeler adeta bir kriz içinde yaşadığımızı gösteriyor. Bu kriz nedeniyle artan döviz fiyatlarının, ülkemiz ekonomisi üzerindeki etkisi henüz tam olarak ortaya çıkmasa da, maaşlara ve alım gücüne olan etkisi memurlar üzerinde hissedilmeye başlandı bile.
 
Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, memur maaşlarının son bir yıl içinde dolar karşısında %15; EURO karşısında ise %16 eridiğini ortaya koydu. (http://www.turkegitimsen.org.tr)
 
Araştırmaya göre; Dolar kuru 2,32 TL; Euro ise 3,18 TL seviyesinde bulunuyor. 2013 yılı başında 849 Dolar olan en düşük dereceli memur maaşı ise %14,6 değer kaybederek 725 Dolar’a geriledi. Maaşların Euro karşısındaki bir yıllık kaybı daha fazla oldu. Geçtiğimiz yılın başında 815 Euro dolayında olan ortalama memur maaşı, %16,2 değer kaybederek 683 Euro’ya; 632 Euro olan en düşük dereceli memurun maaşı ise %16’lık düşüşle 531 Euro’ya geriledi.
 
Tablo: Döviz Bazında Memur Maaşlarındaki Değişim
Ocak 2013
Ocak 2014
Fark
% Erime
Dolar
Euro
Dolar
Euro
Dolar
Euro
Dolar
Euro
Ortalama Memur Maaşı
1096
815
933
683
-163
-132
%14,9
%16,2
En düşük Dereceli memur Maaşı
849
632
725
531
-124
-101
%14,6
%16,0
Kaynak: http://www.turkegitimsen.org.tr
 
Bu durumda imzalanan toplu sözleşmeyle 2014 yılı için bütün memurlara yapılan net 123 TL’lik artış ocak ayında verilir verilmez fazlasıyla geri alınmıştır. Diğer memurlardan farklı olarak eğitim-öğretim hizmetleri sınıfına yapılan 75+75 TL’lik ilave artışın da bir hükmü kalmamıştır. Üstelik yıllardır “toplu görüşmelerle” sağlanan ve maaşların, enflasyon karşısında kısmen de olsa erimesini engelleyen “Enflasyon farkı” uygulaması da bu toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili sendika tarafından gündemde tutulmamış veya önemsenmemiştir.
 
Toplumun çalışan bütün kesimlerini vuran ekonomik kriz, kamuda görev yapan memur ve emeklileri çok daha kötü bir biçimde vurmuştur. Kamu çalışanları ve emeklileri 11 ay gibi uzun bir süre zam almadan, üstelik de, enflasyon farkı da almadan yaşamaya devam edeceklerdir. Yetkili sendika Memur Sen’in yaptığı bu büyük hatanın ceremesini, bütün memur ve emekliler çekecektir. Yapılması gereken, Hükümet’i bir an önce görüşmeye çağırıp, “Enflasyon farkı” uygulamasının, 2014 yılı sonunda yeniden uygulamaya geçirilmesini sağlamaktır.
 
Hükümet’in bu yönlü bir çağrıya kulak vermemesi durumunda, hiç zaman kaybetmeden, sendikaların konuyu kamu çalışanlarının gündemine taşıyarak, yapılacakları birlikte belirlemeleri ve harekete geçmeleri bir zorunluluktur.
 
-http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_goster.php?haber_id=15579
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.