banner406
banner396
 ENİŞTE BACANAK ELELE OKUL YÖNETİMİNE

 

MEB’in en zorlu sınavı galiba yönetici atamalarında oldu. Okul yönetimlerini değiştireceğiz diye öyle bir yönetmelik çıktı ki hiç kimse memnun kalmadı. Hatta yönetmeliği çıkaranlar bile memnuniyetsiz olmalı ki önce görevden aldıklarına sonra yeniden görev verdiler. Böyle durumda olanlar için deniyor ki “İki ayda müdürlüğe yeniden nasıl layık görüldüler? Dershaneye mi gittiler?”

Müdürlük tam bir muamma belli ancak daha vahim olanı müdür yardımcılıklarında yaşanıyor. Hak etmediği halde yıllarca idarecilik yapanlar elbette var ve onların görevden alınması –yöntem asla doğru olmasa da- doğrudur. Ancak okulun kurum kültürünün oluşmasında yıllarca emek sarf eden hatta varlığı okulun mevcut kurum kültürü algısı ile eşdeğer olan insanlar görevden alındılar. Bu durum asla kabul edilemez.

Peki, görevden alınanların yerine kimler getiriliyor. Esas sorun da burada. Eğitime dair esaslı üç dört cümle kuramayan, idarecilik sınavına girmeye dahi cesaret edemeyen, hayatında sınıf başkanlığı bile yapmamış olanlar şimdi idareci oldular.

Neyin karşılığında ve hangi liyakat kuralının tezahürü olarak?

Çok çarpıcı bir örnekle meselenin vahametini ortaya koymaya çalışalım.

 Köylerde çalışmak zordur malum ancak idareci olmak kolaydır. Çünkü gelen gider; kalan müdür olur. 50-60 öğrencili köy okullarının hasbe’l-kader müdürleri değerlendirme sonucu barajı geçerek 1500 kişilik okullara müdür oldular. Sonuç malum: odalarından dışarı çıkamıyorlar. Zor tabii…

Bir başka çarpıcı durum ise, köyden kente transfer müdürler, yardımcılarını mevcut yardımcılardan ya da okul içinden değil eş-dost, hısım-akraba arasında seçtiler. Şehrin en başarılı okullarından birisinin müdürü, okul içinde liyakati ile herkesin olur dediği ve 12 yıllık EBS’li olan başarılı eğitimciyi değil kimi seçti biliyor musunuz? Bacanağını. Evet, bacanağı bilmem ne köyünden Türkiye derecesi yapan bir okula müdür yardımcısı olarak getirmiş. 

Daha ne söylenebilir ki!

Sayın Başbakan’ın “nepotizme asla müsaade edilmeyecek” sözü bizi heyecanlandırdı ancak sonuçlar çok kaygılandırıyor.

Layık ise bürokrat yakını diye hiç kimse mağdur edilemez ama liyakati olmayana kefil olan bürokrat da siyasetçi de yanlış yapıyor.

Adalet ve liyakat… İşte bütün mesele bu.

MEB’e daha önceki yazımızı hatırlatarak (http://www.mebpersonel.com/mebin-isi-gucu-idareci-atamak-mi-makale,926.html) konuyu noktalayalım. Özetle demiştik ki; mesele makam mevki değil, müfredat meselesi olmalı. Din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında bir tane başörtülü kadın resmi hala yok. Fen bilimleri kitaplarında Ak Şemseddin yok, Cezeri yok, İbni Sina yok, Musa kardeşler yok, Mimar İbrahim Efendi yok. Yok, yok, yok. Bunlarla uğraşmalısın.

Haa diyorsanız ki biz yeni kadromuzla yapacağız. Samimiyetle söylüyorum; fena halde yanılıyorsunuz.

NOT: Eğitim-Bir-Sen genel başkanlığına adaylığını açıklayan Sayın Ali Yalçın'ın bu işi layıkıyla yapacağını düşünüyor ve tüm adaylarla birlikte kendisine başarılar diliyorum.

 

..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İLÇE MEM MÜDÜRLERİ DEĞİŞSİN! 2015-01-13 15:44:03

Birçok il ve ilçede ilçe müdürlüklerin acilen değişmesi lazım.

Avatar
erken 2015-01-13 22:19:47

müdür yardımcısı atamaları müdür atamalarından daha rezil oldu.yüz km öteden hayatında mdr yardımcığı yapmamış adamlar merkeze çekildi malatya mercek altına alınmalı

Avatar
Muammer 2015-02-05 22:18:16

kul hakkı yiyenler elbette enişte kardeş kayıbilader ve sisasi ilişkler iöinde olacaklar ama keser döner sap döner birgün hesap döner ya korkaklara ne demeli.

Avatar
ZVR 2015-01-13 13:55:30

eği̇ti̇m bi̇r sen yöneti̇m kurulu başkani bafrali başkan olsun.çünkü o göze gi̇rmek i̇çi̇n gözünü budaktan esi̇rgemez

Avatar
Alparslan 2015-01-13 18:10:57

haberin görselinde kullandığınız bartın amasra kaleşah ilkokulu/ortaokulu fotoğrafının yazı ile alakası ne? okul ile ilgili saçma algı oluşturmayın. çok lazımsa yazıyı yazanın fotoğrafını koyun...

Avatar
TOKİ @Alparslan 2015-01-13 21:10:16

tokinin yaptığı okulların tip projesi o resim. nerede yazıyor biz göremedik

Avatar
Zırva 2015-01-13 21:49:41

eğitim-bir-sen genel başkanlığına adaylığını açıklayan sayın ali yalçın'ın bu işi layıkıyla yapacağını düşünüyor ve tüm adaylarla birlikte kendisine başarılar diliyorum

bu cümle bu yazının altına yakışmış mı? sorarım sana ey gafil. hala ebs hala akp mi? bu milletin kahramanı da çok gafili de.

Avatar
ibrahim 2015-01-13 22:33:45

kul hakki bu kull...