banner374
  Dün yazdığım makale sonrası kafalarda bazı karışıklar oluştuğunu gördüm.İl emrinin zımmen olduğunu söylüyorum .Bu konuda bir yorum farkından dolayı bazı yazar arkadaşlar bunun zaten yönetmelikte olduğunu söyleyerek il emri olarak yorumlanamıyacağını söylüyorlar.Saygı duyarım fakat bu yönetmeliği bir de şimdi yazacaklarım gibi yorumlamak gerekir.Neden zımmen il emri var yani üstü kapalı da olsa il emri var?Ayrıca o maddeye baktığımızda kesinlikle ne sağlık ne de eğitim özründen bahsediyor ve benim yazımı baştan sona okuma zahmetinegirilirse bundan bahsetmediğimi de görecekler.Orada eşi şehit öğretmenlerin ve eşleri zorunlu hizmete tabi olan öğretmenlere vurgu yaptım.Sonuna da bu maddenin yansımasının nasıl uygulanacağını merak ettiğimi ve herkesi kapsar mı kapsamaz mı diye de düşüncelerimi ekledim.

  Gelelim yönetmelik ve eş durumu ile ilgisine bakın dikkatinizi yine çekiyorum eş durumu diyorum.İl emri konusu bu yönetmelik ile beraber icat olunmuyor ,zaten mevcut yönetmelikler ile özür durumu atamalarında uygulanmaktaydı fakat şu 1-2 senedir bakanlık tasarufunda il emrine öğretmenlerin atama yer değiştirme yönetmeliğine yer verilmiyor ve klavuzlarda da bu hak verilmiyordu.Biraz geriye gidersek şunu da göreceğiz.İl emri uygulanırken hangi norm kadro yönetmeliğine göre de uygulanabiliyordu, yine mevcut kadro yönetmeliğine göre yorumlanıp atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile beraber planlanıp uygulanıyordu.Yeni taslağa baktığımızda ise 21. maddenin g bölümünün ise yüzde 95 aynı bırakılarak il emri konusuna olanak verecek şekilde aynen bırakılmak istendiğini görebiliyoruz.Yani bakanlık istese bu maddeyi tamamiyle kaldırabilirdi fakat kaldırmadı yani hala açık bir kapı bırakıyor.Ha il emri geri geliyor diye haber başlıklarının atılması beni bağlamaz benim başlığım yeni yönetmelikte zımmen yani üstü kapalı il emrinin varlığına vurgu yapıyor.

  Bir daha aynı maddeye isterseniz inceleyeli;

------ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Boş Kadro Tahsisi ve Kullanımı

Madde 21 

g) Her ilin öğretmen norm kadro sayısının % 5'ini geçmemek üzere personelininöğretmen eşlerinin atanmalarında, Öğretmenlerin kanuni izin, diğer kanunlar uyarınca geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle görevlerinden geçici olarak ayrılmaları durumunda oluşacak öğretmen ihtiyacının karşılanmasında ve şehit eşi öğretmenler ile ilgili mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan kamu personelinin öğretmen eşlerinin atanmalarında

kullanılmak üzere Bakanlık onayı ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine aktarılır.---------



Görüldüğü gibi yukarıdaki maddenin sonunda normalde "
kullanılmak üzere Bakanlık onayı ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine" ibaresinden sonra " veya okul ve kurum bazında olmak üzere" ibaresi vardı ve sadece bu ibarenin kaldırılacağını görebiliyoruz.Yani aslında bu hüküm aynen yönetmelikte bırakılıyor.Fakat bu ibarenin kalması açıkladığım gibi üstü kapalı da olsa il emrine zatenüstü kapalı da olsa vurgu yapıyor.Hala boş kadro bulunmasa da il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine boş kadrolardan norm hakkı olarak verilebileceği söyleniyor.

  yönetmeliğin ilgi maddesini harfiyen okuduğumuzda ise yine  şu anlam çıkmaktadır.

1) Türkiye genelinde olan boş kadroların bakanlığa aktarılacağı
2)Bu kadroların her il veya ilçenin normunun %5'ni geçmemek üzere il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine verilebileceği
3) Bu kadroların ise Şehit eşi öğretmenlerin ve zorunlu hizmete tabi olan öğretmen eşlerin atanmalarında kullanılabileceği.
4)Bu maddenin diğer bir amacının ise ;o milli eğitim müdürlüklerindeki öğretmenlerin kanuni izin(ücretsiz izin),geçici görevde olanların,disiplin cezası alarak veya görevden uzaklaştırma nedeniyle geçici görevden uzaklaşmalar nedeniyle oluşacak öğretmen ihtiyacının karşılanması 

  olarak planlanmaktadır.



 Sonuç olarak bu maddenin anlamı ortadayken ve sadece birkaç kelimesi değiştirilerek aynen yürürlüğe sokulmak istenmesi bir açık kapı bırakıldığının kanıtıdır.Bunun sehven olduğunu sanmıyorum.Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki bu maddenin genişletilerek tüm özür durumu atamalarında kullanılmak üzere diye değiştirilmesi gerekir.Bu maddeye dayanılarak İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirde dolu kadrolara %5 oranında kadro tahsis edilmesi yer değiştirme işlemlerinde bir rahatlatma getirecektir.Tabi unutmadan bu maddenin tamamlayıcısı olarak da öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğine ilave bir madde getirilmesi gerekiyor.Bu da;boş kadro bulunmasa da oluşabilecek dönem içindeki öğretmen ihtiyaçları gözetilerek Türkiye genelindeki boş kadroların il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine de tahsis edilebileceği  düşünülerek özür durumu atamalarında ekstra kadrolara atanmaya olanak sağlayacak bir hüküm getirilmelidir.(bu da il emri olarak yerine getirilebilir)
 
Saygılarımla
 
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Mebpersonel.com
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
aylin 1 yıl önce

merhaba,
endüstriyel otomasyon teknolojileri alanı öğretmeniyim. eş durumundan tayinim ağrı patnos ilçe milli eğitim müdürlüğüne kura ile çıktı. ancak bölümüm ağrı ilinde bulunmuyor.