26.08.2015, 22:09 7889

Eylül Ayında Atanacak Öğretmenlerin Merak Ettikleri 1: Mali Durumlar

Eylül Ayında Atanacak Öğretmenlerin Merak Ettikleri 1: Mali Durumlar

Bilindiği üzere 15 Eylül 2015 tarihinde 37 bin öğretmen ataması yapılacak. Atanacak arkadaşların kafasında pek çok soru işareti bulunmaktadır. Bunları bir yazı dizisiyle sizinle paylaşmak istiyorum. Atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek adına bugünkü yazımda maaş ve diğer mali durumlar üzerinde duracağım.


15 Eylül 2015 tarihinde göreve yeni atanacak bekar bir öğretmen yaklaşık olarak 2300 lira maaş alacaktır. Bunun yanında 950 iralık eğitim ödeneği de hesabına yatırılacaktır. Ancak atamalar ayın on beşinde yapılacağı için ilk maaşlar ekim ayında alınacaktır. Çünkü MEB’de maaşlar ayın on beşinden önce hesaplanıp ilgili hesaplara yatırılmaktadır. Burada şu hususa dikkat çekmek gerekiyor: Bazı kurumlar, atamanız ayın on beşinden sonra yapılsa dahi ek bordro düzenleyerek birkaç gün gecikmeli de olsa maaşınızın eylül ayı içerisinde hesabınıza yatırılmasını sağlamaktadır. Ancak bu durum her kurum için söz konusu değildir. Eğitim ödeneği ise büyük ihtimalle 15-20 Eylül arasında hesaplara yatırılacaktır. Yani sonuç olarak eylül ayında göreve başlayan bir öğretmen 15-20 Eylül arasında 950 liralık eğitim ödeneğini; 15 Ekim tarihinde ise eylül ve ekim aylarının maaşlarını alacaktır.

Bunun yanında çalışmakta olduğunuz kurumun anlaşmalı olduğu bankadan maaşınızı oradan almış olduğunuz için dilekçe ile başvurarak banka promosyonu alabilirsiniz. Okulunuz siz göreve başlamadan bir anlaşma yapmış ise muhtemelen banka size bu parayı vermek istemeyecektir. Fakat bu konuda emsal mahkeme kararları bulunmaktadır. İnternette biraz araştırma yaparak bulabilirsiniz. Bir de ek ders durumu var ancak bu husus sizin girmiş olduğunuz ders saati ve okuldaki ilgili kişinin bunu hesaplayıp yetkililere ulaştırması ile ilgili olduğu için değişkenlik göstermektedir. Son kazanımlarla birlikte tutulan nöbetlere de belli miktarda ücret verilecektir. Ayrıca öğretmenlerin, hafta sonlarında yapılan sınavlarda gözetmen olarak bulundukları takdirde belli bir ücret almaları da mümkündür. Yine hafta sonlarında açılacak takviye kurslarda normal ek ders ücretinin iki katı ücret ödenmesi şeklinde görev alabilirsiniz. Öğretmenler tarafından merak edilen bir diğer konu da yeni atanan bir öğretmenin yol harcırahı alıp alamayacağıdır. Göreve yeni başlayan bir öğretmen harcırah alamaz. Kanunda böyle belirtilmektedir. Yeni atanan bir öğretmenin maaş ve diğer mali hakları genel olarak bu şekildedir. 

Atanan öğretmenlerin düşündükleri bir başka husus ise “atama sürecinde hangi işlemlerin yapılacağı” konusudur. Bu konuda da bilinmesi gerekenler bulunmaktadır. Atama sürecinde yapılması gerekenleri de yakın zamanda buradan detaylı bir şekilde aktaracağım.

Atamalar, öğretmenlerin özlük hakları, mevzuat vb. konular ile ilgili sorularınızı; dile getirilmesini istediğiniz konuları tarafıma iletmek ve paylaşımlarımı takip etmek için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

Sevgiyle…  

 

Seyfullah DAĞ

Eğitimci

Twitter.com/seyfullahdag
Instagram.com/seyfullahdagg
seyfullahdag@hotmail.com.tr


Yorumlar (12)
Öğretmen 4 yıl önce
elinize sağlık seyfullah bey (kusura bakmayin büyük harf kullanilmiyor bu bölümde). bu şekilde pek çok öğretmen adayı arkadaşımız bilmediği pek çok konu hakkında bilgi edinecektir.
tarih 4 yıl önce
arkadaş ya bi atasınlarda aldığımız yüksek puanlarla isterse sonra versinler maaşları bizim paraya artık tuzumuz kuru
doğan 4 yıl önce
yanlış biliyorsunuz.15'inden sonra göreve başlanması halinde ek bordro ile maaş alabilirler.
Türkçeci 4 yıl önce
Teşekkürler aydınlattığınız için. Peki kontenjan dağılımları ne zaman belli olacak o konu hakkında da bilgi verebilir misiniz?
hakurt 4 yıl önce
bunları yazıyorlarki atanamayanlar kahrından ölsün
Hakurt 4 yıl önce
Senin eğitim anlayışına.... Derdiniz para
Muhasebeci 4 yıl önce
İnsaları yanlış bilgilendirmeyelim. Eylül 15 sonrası bile göreve başlanılsa ek bordro yapılır ve maaşını alır.
ali 4 yıl önce
950 tl değil 1000 tl eğitim ödeneği bu yıl..bir de bu ödeneği almaları 15 gün civarı sarkabilir.bilginize..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@