banner406
banner396
 OECD ülkelerinde fen bilimleri başarısının ölçüldüğü sınav olan PISA'da  65 ülke arasında Türkiye 45. sırada yer alıyor.Bu 65 ülkenin oluşumu da 34 tanesi OECD ülkesi iken 31 tanesi ise partner ülke konumunda yer alıyor.Yani aslında sıralamaya baktığımızda fen bilimleri dalında sonlarda yer aldığımızı görebiliyoruz.Aslında 2012 PISA öğrenci performansı bakımından 6.1'lik artış sağlansa da "Düşük Performanslı Ülkeler" kategorisindeki yerimiz yine değişmemiş çünkü diğer ülkeler de zamanla kendilerini geliştirmeye devam etmişler.Yani her ne kadar performansımızı arttırsak da zamana ayak uyduramamışız.

  Peki Bu tablonun nedeni ne olabilir veya ne yapılabilir?Girmiş olduğum yüksek lisans mülakatlarından birinde yöneltilen sorulardan biri de bu konu üzerine idi.Soru da aynen bu tablolara atıf da bulunularak türkiyenin fen bilimleri performansının ölçüldüğü  PISA sınavlarında başarısını arttırmasına rağmen neden son sıralardan kurtulamadığını soruluyordu.Gerçekten de bu konunun araştırılıp bir an evvel çözülmesi gerekir,çünkü son zamanlarda her alanda büyüdüğümüzü söylüyoruz ve ekonomik olarak da 17. sırada olduğumuzu söylüyor uzmanlar.Bu durumun perçinlenmesi için ve gerçek anlamda başarı olarak sayılması için temelinin sağlamlaştırılması gerekir.Temelin de sağlam olması için de eğitim başarısının arttırılması gerekir yani OECD ülkeleri arasında son sıralarda olmakla olmuyor.Aksi takdirde bu büyümeler negatife çevrilebilir.Eğitim sektör ve alanın temelini oluşturuyorsa başarıların gelmesi ve kalıcı olması içinde daha verimli politikalar gerekli .

  Hep japonyanın sayılı ülkeler arasında olmasını eğitime ve teknolojiye yani fen bilimlerine verdiği öneme bağlarız.Açımızı biraz daha genişletirsek PISA 2012 sıalamalarında ilk sıraları Şangay,Çin,Hong Kong,güney kore ve Finlandiya gibi ülkelerin geldiğini görüyoruz.Bu ülkelerin başarılarının sonucunu da bizzat ürettiklerinden görebiliyoruz.Bir çok ülkenin ismini bile duyduğumuzda ürettikleri teknolojik marka ürünler veya teknolojik çalışmalar aklımıza geliyor.

  Fen Bilimlerine Yapılan Yatırım her zaman sonucunu verir .Yukarıda da belirtiğim gibi şangay gibi ülkelerin hem OECD ülkerinde başarısın hemde teknoloji devi haline gelmelerinden kolaylıkla anlayabiliriz.Peki biz neden bu başarıyı yakalayamıyoruz diye tekrar kendimize sorarsak bir kaç neden karşımıza çıkacaktır.

   1) Okullarda Fen bilimlerine yeterince değer verilmemesi

   2) Fen Bilimlerini Öğretecek okullardaki öğretmen azlığı.


  Fen bilimleri deyince ortaokullarda fen ve teknoloji dersi liselerde ise fizik kimya,biyoloji dersleri gelir ki bu öğretmenlerin sayıları öncelikle sorgulanmalı ve bence çok yetersiz.Eğer ülkemizde bu dersler hala bazı okullarda boş geçiyorsa yada zamanı geçiştirmeye dönük ücretli öğretmenler tarafından dolduruluyorsa fen bilimlerinde başarı beklenmesi biraz hayalcilik olur.Bir çok yerde fen bilimleri dersleri alanları olmamasına rağmen başka üniversite mezunlarına verilebiliyor.Bu durumda eğitim olarak fende ne kadar yol alınabilir?Ne kadar uzak hedefimiz olan fen ve teknoloji alanında dünyanın sayılıl ülkelerine girme hedefimize götürebilir. Eğer amaç Fen ve bilimde kalıcı başarıyı yakalamak ve öğrencilere bilimin ruhunu aşılamaksa kesinlikle fen bilimleri öğretmenlerinin okullardaki(ortaokul ve liselerde) sayıları bir an evvel arttırılmalıdır.

  Başarısızlığımızın diğer bir faktörü de okullarda laboratuvarların olmayışı veya kullanışsız olmasıdır.Acı ama gerçek ,bugüne kadar ben daha, kullanışlı bir laboratuvar göremedim okullarda.Ya yeni sınıf uğruna laboratuvarlar kapatılmakta ya da laboratuvar sınıflarının içinde yeterince malzeme bulunmamaktadır.Böyle durumlarda hep resmi olarak başvurumu yaptığımda ise ya milli eğitimler resmi olarak cevap bile vermediler ya da bunun yapılamayacağına dair yazı gönderdiler.Sanki kendim için kendi menfeatim için birşey istemişim gibi muamele gördüm.Şişelerinden dışarıya köpürmüş kimyasal malzemeler ile mi fen öğretimi yapılacak veya çalışmayan laboratuvar malzemeler ile mi deneyler yapılacak.Bir çok çocuk deny malzemelerini göremeden üniversiteye gidiyor ve orda bile alışması bir hayli zaman alıyor.Eee yine başa dönüyorum ve soruyorum bu şartlar altında mı Fen Bilimlerindeki başarımızı arttırmak istiyoruz.Bu işte bir tezatlık yok mu?

  Saygılarımla ve en yakın zamanda inşallah fen Bilimleri öğretmenlerinin tüm sınıfları doldurması ve laboratuvarsız okul kalmaması ümidiyle.


Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Mebpersonel.com


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fencii 2013-12-03 17:20:19

bu yazınızdan ötürü bir fenci olarak sıze cok tesekkur ederim. sbs de durum ortada fen dersine ve öğretmenlerine gereken önem verilmeli subatta 1500 atama yapılmali

Avatar
almanca 2013-12-03 17:36:13

adil atama şarttır şubatta1000 istiyoruz.

Avatar
fen ve teknolojı 2013-12-03 17:57:58

bu basarısızlık sayın yetkılılerımızı yakından ılgılendırıyo.fen derslerıne fen ogretmenlerının gırmesını sagladıklarında basarının arttıgını gorecekler.oyuzden lutfen her ogretmen kendı bransına grsın.

Avatar
fenciii 2013-12-03 18:01:37

ihtiyaçtan dolayı 1500 alım olmalı

Avatar
fkb 2013-12-03 18:14:11

iktidar fkb bölümlerini dinsiz mi zannediyor bilmiyorum.açıkları kapatsın artık

Avatar
fen 2013-12-03 18:56:21

kesinlikle katiliorum fen dersine fkb nin girmesi de sacma ve fende bu kadr geri olmamizin nedenlerinden biri de bu..bu yuzden subatta fenden en az 1000kontenjan verilmesini istioruz

Avatar
Fen ve teknoloji 2013-12-03 19:03:37

burda bekliyoruz anasını satayım fende çalışan öğretmenlerin asıl meslekleri fen isyan ediyorum hem geri kalmışlığımıza hem de atanamama

Avatar
fenn 2013-12-03 19:48:16

1500 alım olmalı