banner396

Sayıları 350 bini bulan ve her geçen gün artan, atanamayan öğretmenlerin yaklaşık on bin kadarı üniversitelerin “Fransızca Öğretmenliği” mezunlarından oluşuyor.

2012-2013 Öğretim yılında ülkemizin köklü ve saygın üniversitelerinden olan Marmara, Dokuz Eylül, Hacettepe, Anadolu, Uludağ, Gazi, 19 Mayıs, Çukurova ve İstanbul Üniversitelerine bağlı eğitim fakültelerine toplam 467 öğrenci alındı.

Buna karşılık, belki inanmayacaksınız ama son yirmi yılda Fransızca öğretmenliği mezunlarından öğretmen olarak atananların sayısı sadece 29.

Bu durum öğretmen yetiştirme politikasının ne kadar plansız olduğunun açık bir göstergesi.

 

Konunun biraz daha ayrıntısına girildiğinde, aslında bugün bile atanamayan Fransızca öğretmenlerinin sorunlarına bir çözüm üretilebilir. Şöyle ki;

İlk olarak, halen yürürlükte olan “Anadolu Liseleri” ve “Fen Liseleri” ders çizelgesinde 2 saat seçmeli yabancı dil dersi vardır. Bu dersler genellikle öğretmeni olan İngilizce branş öğretmenleri tarafından okutulmaktadır.

 

Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığının 31 Ağustos 2012 tarih ve 2012/37 sayı ile yürürlüğe giren “Seçmeli Dersler” konulu genelgede ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında okutulacak seçmeli dersler belirlenmiştir.

 

Bu genelgeye göre, ilköğretim okullarının 5,6,7 ve 8.sınıflarında haftada 2’şer saat; İmam-Hatip Ortaokullarının 5,6,7 ve 8.sınıflarında haftada 2’şer saat yabancı dil dersi, ayrıca bütün ortaöğretim okullarında da haftada 2 saat Alman Edebiyatı, 2 saat İngiliz Edebiyatı dersleri okutulacaktır.

 

Buna göre, Anadolu ve Fen liselerinde varolan 2 saatlik seçmeli dil dersi,  pekala Fransızca dersi olarak seçilebilir. Bu seçimin yapılmasıyla açığa çıkan İngilizce ve Almanca öğretmenleri, yeni yürürlüğe giren seçmeli dersler olan İngiliz ve Alman Edebiyatı derslerine kaydırılabilir. Çünkü bir şeyi düzeltirken, başka bir şeyi bozmak olumsuz sonuçlar yaratabilir.

Yani Fransızca öğretmenlerine alan açalım derken, İngilizce öğretmenleri için yeni bir sorun çıkarmak doğru olmayacaktır.

 

Bu pratik ve bugünden yarına uygulanabilecek çözümlerin yanında, en uygun ve kalıcı çözüm Fransızca öğretmenlerinin giderek artan bir oranda, atamalarının yapılmasıdır.

 

Bu durumda şu soru akıllara gelebilir.

Fransızca Öğretmeni norm kadrosu yokken nasıl atama yapılabilir?

Bilindiği gibi, öğretmen norm kadroları öğrenci sayısı baz alınarak, okul müdürlükleri tarafından belirlenmektedir. Bu öğretim yılı sonunda norm kadrolar belirlenirken, seçmeli dil derslerinin “Fransızca Dil Dersi” olarak seçilmesi sağlanabilir. Her ne kadar “seçmeli dersler öğrenciler tarafından seçilir” denilse de, uygulamada okul müdürlüklerinin bu konuda ne kadar belirleyici olduğu bilinmektedir.

 

Fransızca öğretmenlerinin sorunu gerçekten can alıcıdır ve çözümü de sanıldığı kadar zor değildir.

Yeter ki, sorunu çözmeye niyet edilsin.

 Abdullah Damar Mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şubat 2012-11-06 00:07:13

atama şart oldu

Avatar
ALMANCA 2012-11-06 00:09:42

almanca öğretmenliğine 40 binde verilen kadro sadece 3..en çok mağdur olan branş almancaya 2000 açiği karşilayacak ölçüde kadro istiyoruz..

Avatar
aylin 2012-11-06 10:58:46

fransızca öğretmenliğine en az 500 kadro istiyoruz

Avatar
bir anne değil binlerce annenin sesiyim diyorki 2012-11-06 20:34:29

benim kızımda gazi fransızca öğretmenliği mezunu atamaları yapılmıyor okumuş işsizler ordusu çoğalıyor lütfen fransızca öğr sesine kulak verin onlarda emek verdi emeklerinin karşılıklarını lütfen verin

Avatar
magdur arapçacı 2012-11-06 22:20:57

2012-2013 öğretim yılında ülkemizin köklü ve saygın üniversitelerinden olan marmara, dokuz eylül, hacettepe, anadolu, uludağ, gazi, 19 mayıs, çukurova ve istanbul üniversitelerine bağlı eğitim fakültelerine toplam 467 öğrenci alındı.
hocam ne deseniz haklısınız, sonra bu adamlar çıkar derki bir planlama yaptık kaynakların daha verimli kullanılması için derler... yani bundan önce neredeydiniz sorusuna cevap verme gereği bile hissetmezler..

Avatar
fransızcacıııııııııııı 2012-11-07 12:31:51

beş yıllk emeğimin karşılığını istiyorum her öğretmen atamasında fransızcacı olarak boynumu büküyorum hem aileme hem çevreme karşı çevemde hala atanamadınmı diyenlere cevap veremiyorum lütfen sesimizi duyun sayın yetkililer en az 6000

Avatar
demet 2012-11-17 23:45:39

teşekkürler sayın abdullah damar biz fransızca öğretmenlerinin halinden anlayan sizsiniz bizim sesimize herkez kulak tıkamış bizde öğretmenlik mesleğimizi yapmak istiyoruz.

Avatar
sergen tırnak 2012-11-26 13:28:10

ben fransızca oğretmenliği okumak istiyorum ama sorunlar belli sizce bu sorunlar 3 4 yıla kadar düzeltile bilinirmi lütfen cevaplarınızı bekliyorum