12 Eylül 2019 Perşembe 21:39
Bin Lira Emekli İkramiyelerinin Enflasyon Oranında Artırılması TBMM’de

Temmuz ayı itibarıyla 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif ile emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında verilen 1000'er TL tutarındaki ikramiyenin, Türkiye İstatistik Kurumunun yayımladığı yıllık enflasyon oranında her yıl güncellenmesi amaçlanmaktadır.5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 18. Ek Maddesinin 1. Fıkrasına göre: Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.

1000 TL BAYRAM İKRAMİYESİ BİR SENEDE YÜKSEK ENFLASYONDAN DOLAYI ERİDİ

7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 23. Maddesi ile 11 Mayıs 2018 Tarihinde 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenmiş bu maddeye göre; emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenmesi kararlaştırılmıştır. Lakın Kurban ve Ramazan bayramlarında emeklilere verilen 1000 liralık ikramiyenin yüksek enflasyon karşısında eridiği ortadadır.2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki düzenlemeyle birçok ödeme yıllık bazda yüzde 26 artırıldı. Emeklilerimiz için büyük Önem taşıyan ikramiyelerin de bu kapsamda benzer şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde verilen ikramiyenin amaca uygun ve yeterli olmayacağı açıktır.Ayrıca her yıl kanunda değişikliğe gitmemek için kanunla sistemli şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Gelir ve aylıklarla birlikte her yıl artan sosyal yardımlar gibi emekli bayram ikramiyeleri de bir artış sistemine endekslenmelidir.Bu gerekçeler göz önünde bulundurulduğunda 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 18. Ek Maddesinin 1. Fıkrasında değişikliğe gidilerek, emekli ikramiyesinin her yıl resmi verilerdeki enflasyon oranında artış yapılarak güncellenmesi gerektiği açıktır.Bu kanunla, emekli ikramiyesinin her yıl resmi verilerdeki enflasyon oranında güncellenmesi amaçlanmıştır.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR YE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1

: 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’mm 18. Ek Maddesinin 1. Fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir:“Ödenecek miktar, TUİK’in yayınladığı resmi yıllık enflasyon oranında artırılması ile her yıl güncellenerek ödenir.”MADDE 2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.