banner406
banner396
09 Ocak 2017 Pazartesi 16:19
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dost demeye dilim varmıyor
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu.
Erdoğan, Türkiye'de kara listede olup kaçan FETÖ mensubunun ABD'de bir üniversiteye rektör olarak atanabildiğini söyleyerek, ''Darbeciler, FETÖ üyeleri, eli kanlı katiller kimi Avrupa ülkelerinde mağdur gibi karşılanmak, kol kanat gerilmektedir.

FETÖ'cü ve PKK'lı teröristlere altın tepside bunlar sunuluyor. Dost demeye dilim varmıyor ama en azından müttefik bildiğimiz bu ülkeler için üzülüyoruz.'' dedi.

Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Binlerce yıllık devlet geleneğine sahip devletimiz için, cumhuriyetin 100. yılı bir mihenk taşıdır. İnşallah 2023 aynı zamanda bizi 2053 ve 2071 vizyonumuza taşıyacak bir sıçrama noktası olacaktır.

EN BÜYÜK İHANETTİR

Geçtiğimiz yıl yine bu konferasta FETÖ'ye ayrı bir yer vermiştim. Bu şer şebekesinin bir ihanet çizgisine sahip olduğunu ifade etmiştim. 15 Temmuz gecesi yaşananlar endişeleri teyit etmiş, bizi haklı çıkarmıştır. 15 Temmuz ilk ihanet değildir fakat hedefleri uygulayacıları ve sonuçları bakımından en büyük ihanettir.

MİLLETİMİZ, HÜKÜMETİNE SAHİP ÇIKTI

15 Temmuz gecesi kadını erkeği, genci yaşlısı tüm Türkiye adeta şaha kalktı. Milletimiz iradesine, hükümetine, devletine sahip çıktı. İddianameler tamamlandıkça hem ihanetin büyüklüğünü, hem milletin mücadelesini daha iyi anlıyor ve görüyoruz. Ben şahsen böyle bir aziz milletin evladı olduğum için bununla şeref duyuyorum.

15 Temmuz nasıl içeride hainlerle tan aşıklarını ayırdıysa dışarıda da aynıdır. Dostlarımız için bir turnusol kağıdı oldu. On yıllardır bize insan hakları, özgürlük dersi verenler bekle-gör politikası izlemiştir. Kara gün dostluğunu ilan eden belli ülkerin dışında, destek mesajları darbe girişimi başarısız olduktan sonra gelmeye başlamıştır.

Burada empati eksikliğinden bahsetmiyorum, kayıtsızlıktan, umursamazlıktan, darbenin başarılı olmasını ummaktan bahsediyorum.

OHAL, İNSAFSIZCA ELEŞTİRLİYOR

Aynı ikircikli tavır, darbeciler karşısında aldığımız yasal tedbirler konusunda da devam ediyor. Gözü yaşlı çocuklar, yüreği dağlanmış analar hiçbir şekilde gündeme gelmiyor. Bizim yaşadığımız hadiselerin onda birine dahi maruz kalmayanların aldığı önlemler ortadayken, OHAL ve diğer tedbirler bu çevreler tarafından insafsızca eleştiriliyor.

KAMUDA FETÖ'YÜ BÜYÜK ÖLÇÜDE TEMİZLEDİK

17-25 Aralık'tan itibaren son 3 yıldır hayata geçirdiğimiz tebirler sayesinde FETÖ ile mücadelede belli mesafe kat etmiştik. 15 Temmuz'dan sonra kamuda FETÖ ile irtibatlı kişileri büyük ölçüde temizledik. 6 ülkede FETÖ okulları kapatıldı. 2 ülkede el konuldu. 7 ülkede ise Türkiye Maarif Vakfı'na devredildi.

40 yıldır sinsi bir kanser hücresi gibi içimizde büyüyen böyle bir örgütle mücadele muhakkak kolay değildir. Uzun zaman ve mesai alacaktır. FETÖ'nün manipülasyonlarına karşı daima mütekayyüz olacağız.

BU BELAYI DEFEDECEĞİZ

Sadece Charter Schollardan yılda 500 milyon dolar devşiriyor. Bu belli merkezlere dağıtılıyor. PKK, Asala, FETÖ'cüler el ele eylem yapıyorlar. Bu yapının Dışişlerine de sirayet ettiğini biliyorum.

Personel sayınız azalsa da mücadeleyi özveriyle yürüttüğünüz için teşekkür ediyorum. Siz gayret gösterdikçe bizden de gereken desteği göreceksiniz. Bu belayı devletimizin ve milletimizin başından defedeceğiz. 

BAŞARAMADILAR

Bir yandan FETÖ ile cebelleşirken, PKK ile, DAEŞ ile mücadele ediyoruz. Bunların amacı ülkemizi bir çatışmanın içine çekmektir. Bu örgütler Suriye ve Irak'taki ateşi ülkemize taşımaya çalışıyorlar. Bilhassa ülkemizi turizm yönünden yaralamak istiyorlar.

Bazı kesimlerden aldıkları açık desteğe rağmen hamd olsun bunu başaramadılar. 

DAEŞ ÜZERİNDEN İSLAM DÜŞMANLIĞI YAPIYORLAR

Birileri DAEŞ'in terörü üzerinden İslam düşmanlığı yapıyor. Kimi Batılı siyasetçiler bu istismara sarılmış durumdalar. Avrupalı insanlarımızın ibadethane, işyerlerine yönelik saldırıların arttığına şahit oluyoruz.

ATEŞLE OYNUYORLAR

Açık ve net söylüyorum bunun adı ateşle oynamaktır. Kültürel ırkçılık, endişelerimizi ciddi olarak artırmaktadır. Tüm dünyada barış ve huzurun idamesi için bu çok tehlikelidir. 

TÜRKİYE TOPLUMU YANLIZ DEĞİLDİR

İslam karşıtlığı ve kültürel ırkçılıkla mücadelede Türkiye toplumu yalnız değildir. İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığını devletimizin öncelikli gündemine aldık. Dünyanın her yerinde ülkemize ve vatandaşlarımıza karşı şiddeti, terörü ve nefreti teşvik ve ittifak eden ülkelere karşı sivil toplum mücadelesini yürütmeliyiz.

DAEŞ'e karşı kurulan uluslararası koalisyonun ataleti ibretliktir. Son dönemde DAEŞ ile mücadele konusunda, maalesef müttefiklerimizin ve koalisyon odaklarının sınıfta kaldıklarını ifade etmek istiyorum.

Güney sınırımız boyunca bir terör koridorunun veya terör örgütlerinin yuvalandığı kurtarılmış bölgelerin oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Milli güvenliğimizi ilgilendiren konularda masada ve sahada olmaya kesinlikle devam edeceğiz.

Öte yandan, Irak'taki gelişmelere de kayıtsız kalmadık, kalmıyoruz ve kalmayacağız.

DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR

Dış politikamızı dar kalıplara, bekle görlere mahkum edemeyiz. Önce tedbir sonra tevekkül diyerek önlem almalı, devrede kalmalı, aktif çaba göstermeliyiz. Türkiye'nin diplomatik ağının dünyanın en geniş 6'ncı ağı olarak konumlandırdık. 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek küresel sistemin acilen onarılması için uyarılarımızı dile getiriyoruz. 

Rusya ve İran'la Moskova'da düzenlediğimiz toplantı ve diğer görüşmelerle Astana sürecinin zeminini hazırladık. Şu an devam eden ateşkes, kırılgan olmasına, pek çok ihlallerle karşılaşılmasına rağmen, çok önemli bir fırsat penceresidir.

Uzun bir dönemden sonra Suriye'de siyasi süreç aracılığıyla barışın sağlanması noktasında bir umut belirmiştir. Bunun heba edilmemesi için çalışmaya devam edeceğiz.

AB VE ABD İLE İLİŞKİLER

Dünya 5'ten büyüktür, Avrupa da AB'den büyüktür. AB üyeliğine verdiğimiz öncelik değişmemiştir. Stratejik bir tercihtir. Birliğin ülkemize yönelik tutarsızlığına eyvallah demeyiz. Adımlar iki taraftan atılırsa anlamlı olur. Avrupalı muhataplarımızın ipe un sermekten vazgeçmesi gerekiyor. AB, tarafından getirilen zirve önerisini de olumlu buluyorum.

ABD ile ilişkilerimiz ziyadesiyle hassas bir dönemden geçiyor. DAEŞ, FETÖ ve bölücü örgütlerden gelen tehditlere karşı ABD'yi güçlü, kararlı bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Yeni başkan Trump'la karşılıklı diyaloğu hızlandıracağımıza inanıyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.