banner406
banner396
15 Mayıs 2017 Pazartesi 18:27
Maya Okullarından Tekzip Metni

CEVAP VE DÜZELTME METNİ
Sitenizin 10/05/2017 tarihli sayısında yayınlanan“ Bir öğretmenin zaferi” başlıklı haberiniz müvekkil Maya Okullarının marka ve ticari değerine zarar verici, kurucu ve yöneticilerin onur ve haysiyetini zedeleyici niteliktedir ve gerçeklik unsurunu taşımamaktadır.

Haberde bahsi geçen MEB soruşturmasında, öğretmenin “ tehditle para istendi “ iddiası araştırılmış, doğru olmadığı tespit edilmiştir. Haber içeriğiniz soruşturmanın “ taraflı “ yapıldığı izlenimi yaratmakta olup “aklandı” kelimesi ile müvekkilin yapmadığı ve yapmadığı resmi soruşturma ile ispatlanan ithamın gerçek olduğu faraziyesi yaratılmaktadır.

Haberinizde, öğretmenin açtığı davanın içeriğine yer verilmeyip haksız uygulama yapan okula karşı savaş açan öğretmen imajı yaratılmaktadır. Söz konusu öğretmen, müvekkile karşı “ İŞE İADE “ davası açmıştır.  İşe iade davasında, öğretmenin mahkemeden istediği “ müvekkil okuldaki işine iadesi” dir. Yani öğretmen, müvekkil okula geri dönmeyi ve müvekkil okulda çalışmayı istemiş ve bu taleple mahkemeye başvurmuştur. Mahkeme; öğretmenin, işten çıkarılma sebebi olan, hakaret içeren sosyal medya paylaşımlarının içeriğinin “ müvekkilin eğitim ve öğretim kalitesi ile ilgili olmadığı ve bu sebeple işten çıkarılmasının yasaya uygun bulunmadığı “ gerekçesiyle, öğretmenin “ Özel Maya Okulunda çalışmaya devam etmesi isteğini” kabul etmiştir.  Kaldı ki, mahkeme kararı henüz kesinleşmemiştir. Haberiniz kesinleşmiş mahkeme kararı algısı yaratmaktadır. Yanıltıcı niteliktedir. Haber bu yönleriyle “ tarafsız ve gerçek haber “ niteliğinden bir hayli uzaktır.

Haberiniz içeriğinde “ tehditle parayı istediği ses kaydının mahkemeye sunulması üzerine, mahkeme öğretmenin haklılığına ve öğretmenin iş akdinin feshinin “ keyfi “ olduğuna karar verdi “  açıklaması mevcuttur. Ancak, davada herhangi bir “ ses kaydı “ dinlenmemiş, mahkeme kararında da ses kaydından bahsedilmemiştir. Haberde ses kaydından bahsedilmesi ve hatta ön plana çıkarılması da müvekkil şirkete zarar verici ve müvekkili zan altında bırakır mahiyettedir. Haberin içeriği gerçeklerle bağdaşmamaktadır.
 
Ayrıca, mahkeme öğretmenin işe dönmesi kararını herhangi bir sebep belirtmeksizin 09/5/2017 tarihli duruşmada verilmiştir. Sitenizdeki haber duruşmadan bir gün sonra, 10/5/2017 günü yayınlanmış ve gerekçe olarak ““ .. tehditle parayı istediği ses kaydının mahkemeye sunulması “ gösterilmiştir. Davaya bakan mahkeme gerekçeli kararı 12/5/2017 tarihinde yanı yazınızdan iki gün sonra yazmıştır. Mahkeme gerekçeli kararında, öğretmenin hakaret içeren paylaşımları nedeniyle yapılan işten çıkarmanın “paylaşımların davalı kurumun eğitim ve öğretim kalitesi ile ilgili olmadığı “ görüşüyle, öğretmenin müvekkil kurumda çalışması isteğini kabul etmiştir.
 
10/5/2017 tarihi itibariyle gerekçesi yazılmamış ve sözlü olarak dahi mahkeme hakimince açıklanmamış kararın gerekçesinin, “ davaya bakan mahkeme “ sıfatını ve yetkisini taşımayan sitenizde ve üstelik gerçeklere, yargılama sürecine aykırı olarak kamu oyuna açıklanması müvekkilin karalanmasına yönelik ve itibarını sarsar niteliktedir.    
 
Haberiniz gerçeklik unsurunu taşımamaktadır. Haber yayınlanmadan önce müvekkil şirketten herhangi bilgi ve görüşü de sorulmamıştır. Müvekkil şirket yayınladığınız haber nedeniyle zan altında tutulmakta ve yıllarca uğraştığı saygınlığına zarar vermektedir. Haber Maya Okullarının marka ve ticari değerine zarar verici, kurucu ve yöneticilerin onur ve haysiyetini zedeleyici niteliktedir. Tamamen karalama mahiyetinde olan ve müvekkil şirketi zan altına sokan haberiniz, hepimizin uymak zorunda olduğu hukuk kurallarının ihlali niteliğindedir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
MAYA ÖZEL OKULLARI

Son Güncelleme: 15.05.2017 18:30
Anahtar Kelimeler:
Maya OkullarıTekzip
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.