banner406
banner396
16 Mayıs 2017 Salı 14:23
Memur sendikalarına üyelik ve istifa işlemlerinde neden e-devlet kullanılmıyor?

Bir kamu personelinin, sendikaya üye olması oldukça bürokratik işlemler gerektirmektedir.

4688 sayılı kanunda yazılan hüküm şu şekildedir:

"Sendikalara üye olmak serbesttir.
Kamu görevlileri çalıştıkları işyerinin girdiği hizmet kolunda kurulu bir sendikaya üye olabilirler.
Sendikaya üyelik, kamu görevlisinin üç nüsha olarak doldurup imzaladığı üye formu ile sendikaya başvurması ve başvurunun sendika yetkili organınca kabulü ile kazanılır.
Üyelik başvurusu, sendika tarafından en çok otuz gün içinde reddedilmediği takdirde üyelik istemi kabul edilmiş sayılır. Haklı bir sebep gösterilmeden üyeliği kabul edilmeyen kamu görevlisinin, bu kararın kendisine tebliğinden itibaren otuz gün içinde iş davalarına bakmakla görevli mahalli mahkemede dava açma hakkı vardır.
Sendika, üyeliği kesinleşen kamu görevlisinin başvuru belgesinin bir örneğini üyenin kendisine verir, bir örneği sendikada kalır, bir örneğini üyelik ödentisine esas olmak ve dosyasında saklanmak üzere onbeş gün içinde işverene gönderir.
Birden çok sendikaya üye olunamaz. Birden çok sendikaya üyelik halinde sonraki üyelikler geçersizdir.
Aynı tarihli birden fazla üyeliğe ilişkin bildirimler dikkate alınmaz ve bu husus kamu işvereni tarafından ilgiliye ve sendikalara yazılı olarak bildirilir."

SENDİKAYA ÜYELİK 3 NÜSHALIK FORM DOLDURULMAKTA

Bu hükme göre, üye olmayan isteyen bir memur, 3 nüshalık bir üyelik forumu doldurmaktadır. Üyeliği kabul eden sendika, forumun bir tanesini kesinti yapılmak üzere kamu kurumuna gönderir.

İSTİFA DA 3 NÜSHALIK FORM DOLDURULUYOR

Benzer bir uygulama, üyelikten ayrılış sırasında da gerçekleşmektedir. Yine 3 nüshalık bir form doldurulmakta, ancak bu kez başvuru kamu kurumuna yapılmakta, kamu kurumu, bir nüshayı sendikaya göndermektedir.

Bu tüm işlemler için neredeyse her kamu kurumunda görevlendirilen bir memur bulunmaktadır.

İŞÇİLERE E-DEVLETTEN ÜYE OLABİLİYOR AMA MEMURLAR OLAMIYOR

İşçi statüsünde çalışanlar turkiye.gov.tr üzerinden işçi sendikalarına üye olabilmektedir. Ancak en büyük örgütlü yapının olduğu kamu alanında, memurlar için hala eski düzenle üyelik kaydı alınmakta ve sonlandırılmaktadır.

İŞLEMLER, E-DEVLETTEN YAPILIRSA, MEMURLAR BU TÜRDEN BÜROKRATİK İŞLEMLERLE UĞRAŞMAK ZORUNDA KALMAYACAK

Hem üyelik hem de istifaların e-Devlet sistemi üzerinden yapılması halinde, kamu kurumları gereksiz bürokratik işlemler ile uğraşmak zorunda kalmayacaktır.

Bunun için Çalışma Bakanlığınca, bir yasa taslağı hazırlanarak, Bakanlar Kuruluna sunulmasında gerekmektedir.

Kaynak: www.memurlar.net

Anahtar Kelimeler:
Memur SendikalarıE Devlet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Servet kocaağa 2017-05-16 22:03:51

Memur atkadaşlar, ben bir sendikaya 2015 yılında 6 ay üye olup, aynı yıl istifa etmiş biri olarak 9 aydır açıktayım. Belkide ihraç olacağım. Siz siz olun hiçbir sendikaya üye olmayın. Ekmeğinizin kıymetini bilin. Size ne sendikadan. Hain ilan edilebileceğinizi, komşunuzun, akrabanızın bile kahredici tutum ve davranışlarının ömrünüzden birkısmını götüreceğini unutmayın. Hepinize saygılar.