banner406
banner396
BAKAN DİNÇER NEREDE HATA YAPIYOR?

Bakan Dinçer, önce akademisyen sonra da bürokrattır. Son dönemde bürokrasideki başarısının etkisiyle milletvekili olarak siyasete girmiş, siyasetçi olmuştur. Siyasetçilik, bürokrasiden apayrı bir şeydir ve siyaset halkın içinde olmayı gerektirir. Ömer Dinçer, önündeki profesör ünvanından sıyrılıp halkla kaynaşamadı. Eğitimin yıllardır çatırdayan sorunlarını pat diye çözmeye çalışıyor ve bunu da tek başına yapmaya çalışıyor. Bir metaforla bu durumu anlatmaya çalışırsak Türkiye’de çok değerli anayasa profesörleri varken neden iktidar ve diğer muhalefet partileri anayasayı halkın yapması gerektiğinde hemfikir? Çünkü anayasa değerli profesörler için değil halk için yapılıyor. O anayasayı halk kullanacak. Dolayısıyla eğitimde yapılan reformlar ve iyileştirmeler sizin ünlü pedagoglarınıza değil halka yarayacak. Bu yüzden yaptığınız her türlü değişiklikte halkı memnun etmezseniz, halkı karşınıza alarak metazori reform yapmaya çalışırsanız en haklı durumlarda bile yanınızda kimseyi bulamazsınız.
 
Tıkanıklığa yol açan süreçlerin işlevleri aksatması ve verimsiz çalışmalara yol açmasının arkasında çok değişik etkenler vardır: Etkenlerden biri, yaptığımız işin kusursuz olduğuna ilişkin önyargının olmasıdır. Önyargılar, yerleşik doğrular, kalıp düşünceler, kör inançlar, yönetimi yenileyerek uyum yeteneğini geliştirmenin önündeki engellerdir. Aşırı ve noksan değerlendirme de benzer etkiler yapar. "Biz en büyüğüz" algısı başımızı kaldırıp yukarılara bakmamızı engeller; kendimizi en yüksek yerde sanma yanılsamasına götürür. "Bizden adam olmaz" diyen kendini vurmaya dönük özgüvensizlik de girişim gücünü, risk alma cesaretini, atılım enerjisini kırar en önemli kaynağımız olan insanın zihinsel enerjisini boşa harcatır.”
Rüştü Bozkurt/Dünya Gazetesi.
 
 
Bilgiyi eğitime yöneltemiyoruz, keza bunun maliyetinden korkuyoruz. Uygarlığın kadim bir çabasının ürünü olan teknolojiyi günümüz eğitim sistemine yansıtamıyoruz. Ekonomi literatüründe sık kullanılan “fırsat maliyeti” kavramını bir türlü eğitime uyarlayamıyoruz. Siyasi ve sosyal kaygılardan arınıp eğitim reformlarını toplumla beraber toplumun huzuru ve güvenini arkamıza yaslayıp yapamıyoruz. İlla endoktrinasyona başvuruyoruz. Geçmişiniz önemlidir ama bug,n geldiğiniz nokta çok önemlidir, geçmişte profesörsünüzdür o zaman akademik çalışmalar yapmanız normaldir. Sonra bürokrat olmuşsunuzdur, bürokratik kulvarda adımlamanız doğru olandır. Bugün siyasetçisiniz ve geçmişinizi değil bugününüze uygun davranmak zorundasınızdır. Toplumsal kaygılarımızı azaltmak sayın bakanın görevidir.

Bu kadar köklü reformları "ben yaptım, oldu" mantığıyla yapmak, toplumsal dayanışmayı arkanıza almadan bürokrasi damarıyla yapmak sayın bakana yakışmaz. Hükümet sözcüsü gibi bakanlık kendisine bir sözcü atayamaz mı? Sayın bakanın herşeye yetişmeye çalışmasına gerek kalmaz sanırım.
 
 
ZAM YETERSİZ Mİ?
 
Her sene memur sendikaları hükümetle zam pazarlığı yapmaktadır ve sendikaların memnuniyetsizliğiyle zam pazarlığı bitmektedir. Ardından protestolar, grevler… Birkaç gün sonra unutuluyor. Ta ki gelecek seneye kadar… Şunu tüm insanların düşünmesi gerekir: Bu ülke bizim, hepimizin. Ortak yaşam alanımız… Göz bebeğimiz… Analoji yapacak olursak tırnağına taş değmesini istemeyiz. Hepimizin içinde bir vatan millet Sakarya manzumesi yatar. Yeri geldiğinde en çılgın milliyetçiyizdir. Fakat para meselesine gelince iş değişir. “Ben daha fazlasını hak ediyorum.” türü düşünceler benliğimizi kavurur, kendimizce bir çok argümanımız vardır. “Enflasyon yükseliyor, domatesin kilosu kaça biliyor musun?”dur. Ancak kıymetli memur arkadaşlarım; bunları söylerken Türkiye’nin konumunu ve konjonktürünü hesaba katmazsak hata yaparız. Fransa’da yeni yönetim başa gelir gelmez cumhurbaşkanı da dahil tüm memurların maaşlarında yüzde otuz indirim yapıldı. Fransa’da enflasyon yok mu? Tabi ki var. Küresel kriz çok şükür bizi 2008-2009’da vurmadı fakat bundan sonra vurmayacak diye bir garantimiz yok. Hem sadece Fransa’da değil diğer Avrupa ülkelerinde de memur maaşlarına indirimler yapılmakta hatta memurlar işten çıkarılmaktadır. Yunanistan, İspanya batıyor, devamlı çöküşte. Onca memurun maaşı azaltıldığı gibi bir çoğu da işten çıkarıldı. Bir sürü gösteriler yapıldı/yapılıyor. Amerikan ekonomisi sallantıda, Avrupa batışta. Dünyanın diğer bölgeleri zaten iç açıcı değil. Bu kadar küresel çapta ekonomik çıkmazın olduğu bir dünyada bizim ülkemizde bir memura yapılan zammın yetersiz olduğundan dem vuruyoruz. Ha diyebilirsiniz ki oradaki memurun maaşı bizim memur maaşlarının çok üstünde. Aramızdaki fark, biz yükselirken onlar düşüyor; doğal olanı da bu değil mi? Biz hala darbe olacak mı diye tartışırken onların demokrasisinde bu tür tartışmalar anlamsız. Ordu kışlasında ve kendi işiyle meşgul. Biz darbe soruşturmalarını bitiremedik ki… 2002’de kişi başı gelir 3000 dolar civarındayken şimdi 12.000 dolar civarına gelmiş olması ilerlediğimizin göstergesi. Bu mesafeye erişinceye kadar nasıl toplumsal sabır ve ihtimam gösterdiysek bundan sonra da herhangi bir çığırtkanlığa mahal bırakmadan toplumsal sabır göstermeliyiz. 

www.mebpersonel.com

BESTAMİ BOZKURT

EĞİTİM UZMANI
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yılmaz 2012-05-20 17:51:59

bestami bey zam isteyen memuru terörist ilan etmişsiniz!!1 edep yahu!!!!!1

Avatar
Bestami bey bunları milletvekillerine söyleyin lütfen 2012-05-20 18:41:07

millet vekilide yüzde üç zam alsaydı o zaman madem hepimizin bu ülke.başbakan da 1 milyar maşşla geçinsin hadi o zaman.yönetenler söz konusu olunca para bol memura gelince mi yok ya.ayıp ayıp ayıp

Avatar
H. Şahin 2012-05-20 21:14:33

bazı stk başkanları gercekten mensuplarını terörize ediyor, memurların göreve birgün gitmeyişi hangi milliyetçilikle izah edilebilir

Avatar
Alperen Bozkurt 2012-05-20 23:29:14

bestami bey, siz normal düşünebiliyormusunuz yoksa birilerine dalkavuklukmu yapıyorsunuz... utanmak için ahlak olması gerekir... zam isteyen memur teröristse, halka oy için rüşvet dağıtanlar hangi canlı grubuna girerler...

Avatar
EROL GÖKTÜRK 2012-05-21 07:57:26

dinçer hata yapmiyor. o emir kulu o söylenenleri yapiyor.hata geri plandakilerin ve hükümetin...

Avatar
suda 2012-05-22 09:25:40

bir de yoruma açmışsın şu yazıları :d