banner406
banner396
24 Kasım 2015 Salı 12:24
2016 Şubat Atamaları Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği Branş Analizi
MEBPERSONEL
  
 Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere 2016 yılının Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Biz de Mebpersonel.com olarak bu atamalara ilişkin her gün bir branşın kontenjan analizini gerçekleştiriyoruz. Bugün de sırada Bilişim Teknolojileri öğretmenleri var.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sadece ortaokullarda 5. ve 6. sınıflarda zorunlu olarak okutulan bir ders. Haftalık ders saatleri toplamda 4 saat. Milli Eğitim Bakanlığı'nda bulunan Bilişim Öğretmeni sayısı 16 Bin civarı, atama bekleyen Bilişim Öğretmeni Sayısı 13 Bin civarı ve MEB'in en son 37 Bin atamada açıkladığı Bilişim Öğretmeni ihtiyaç sayısı 2768. Eylül'de yapılan atamada Bilişim Teknolojilerine 859 kadro verildi. Bu kadro sayısı toplam kadro sayısının %2,34'üne tekabul ediyor. 30 Bin Şubat öğretmen atamalarında bu branşa MEB %2,34 oran verirse atama kadro sayısı 703 olacaktır. Fakat son yapılan norm güncellemelerine göre Bilişim Teknolojileri branşında öğretmen açığının ciddi anlamda düştüğü gözüküyor. O yüzden MEB, bu branşın norm sayılarını artıracak düzenlemeler yapmalıdır. 

 Şu an ki haliyle malesef bu branşa verilecek kontenjan toplam kontenjanın %2 'sini geçmeyecektir. Eylül ayında yapılan 859 atama da göz önüne alınması ve son norm güncellemelerinde öğretmen açığı sayısının ciddi anlamda azaldığı Bilişim Teknolojileri branşını 400-600 arası bir kontenjan 2016 yılının Şubat ayında Bilişim Öğretmenlerini bekliyor.

Peki Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ne düşünüyor, ne istiyor?

Sitemize ulaşan Bilişim Öğretmeni adayının mesajı ve Bilişim Öğretmenleri'nin talepleri...

"Boş Kalan Bilişim Teknolojisi Sınıfları

8 derslik ve üzeri tüm okullarımıza 29.812 “Bilişim Teknolojisi Sınıfı” kurulmuştur. Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyasında Millî Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde; Bilişim Teknolojileri Sınıfı kurulamayan 17.261 ilköğretim okuluna her 15 öğrenciye bir adet bilgisayar, masa ve koltukları, projeksiyon cihazı ve yazıcı sağlanmıştır. 52.960 adet yazarlık yazılımı programı satın alınmış ve okullara gönderilmiştir. 8 derslikten fazla dersliği bulunan 620 ilköğretim okuluna 15+1 BT sınıfı kurulmuştur. 600 adet orta öğretim okuluna 20+1 Bilişim Teknolojileri sınıfı kurulmuştur.

Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı'nda bulunan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni sayısı ise sadece 15200'dür. Bu durum MEB'in Bilişim Teknoloji Öğretmeni'ne olan ihtiyacını en az 14612'ye çıkartmaktadır.

FATİH Projesi

FATİH projesi kapsamında 2011 yılından bu yana eğitim öğretimde teknolojik imkânların tüm yurt çapında etkin ve yaygın biçimde kullanılmasını ve her öğrencinin bilgi teknolojilerinden yararlanmasını sağlamak görevi kapsamında, çalışmalar devam etmektedir.

Proje kapsamında 2015 yılı sonuna kadar tüm sınıflara akıllı tahta yerleştirilmesi, öğretmenler ile ortaokul ve liselerdeki öğrencilere tablet dağıtılması, okullara geniş bant internet erişiminin sağlanması, e-içeriklerin hazırlanması, öğretmenlerin teknolojiyi etkin bir şekilde kullanması konusunda eğitim çalışmaları planlanmış olup, takvime uygun bir şekilde iş ve işlemler yürütülmektedir.


100 Saatlik Kurslarla BTR Görevlendirmesi

Ancak FATİH Projesi eğitimde ve öğretimde etkin olarak kullanılamamaktadır. Bunun nedeni okullara donanımı ve yazılımı düzenleyecek, Fatih projesini eğitimde etkin hale getirmek için koordine edecek Bilişim Teknolojileri Öğretmeninin bulunmaması bu görevin görevlendirme yoluyla işin uzmanı olmayan başka branşlara verilmesidir. 35 üniversitenin eğitim fakültelerinde her sene binlerce Bilişim Teknolojileri branşında öğretmen mezun olmasına ve bunlardan 12000'i atanmayı beklemesine rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı Fatih Projesi için norm fazlası diğer branş öğretmenlerine BTR görevlendirmesi çıkarmaktadır. BTR görevlendirmesi almak için sadece 1-2 ayda 100 saatlik kurs alarak BTR görevlendirmesi alan diğer branşlar derslere de girebilmektedir ve uzmanı olmadığı bir dersin hakkını verememektedir.

Açılan 100 saatlik kursların kapatılarak BTR görevi, en az dört sene eğitim almış, teknoloji çağında, atama bekleyen Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine verilmesi FATİH Projesinin daha sağlıklı yürümesine olanak tanıyacaktır.

Kodlama Dersi

Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık, 3 Nisan 2015 tarihinde kamuoyuna ABD’ye yaptığı iki hafta önceki silikon vadisi gezisi sonrasında Türkiye'de bir an önce kendi yazılımlarını kendileri yapan bir neslin yetişmesi için ilkokullara kodlama dersinin muhakkak gelmesi gerektiğini, bunun için çalışmalara başlayacağını dile getirmiş, Milli Eğitim Bakanlığı’na “kodlama” dersi diye yeni bir dersin getirilmesine dair görüşmeler yapacağını bildirmiş ve ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na resmen başvurduğunu dile getirmiştir. Lakin Milli Eğitim Bakanlığı bu konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmamıştır. Bizler Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuya duyarsız kalmaması ve kodlama dersinin her kademede eğitiminin gerektiğini dile getiriyor, somut adımların atılmasını bekliyoruz.


Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri'nin Talebi

İçinde bulunduğumuz 21. yy bilişim çağında, çağ ile aynı ada sahip olan tüm Bilişim Teknolojileri öğretmenleri adına, FATİH projesinin konusunda uzman öğretmenlerle işlerlik kazanması, kodlama dersinin her kademede zorunlu olması ve 2016 yılı Şubat  atamasında Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri'ne en az 4000 kadronun tahsis edilmesi talebimizdir. Bu konuda gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

Bilişim Öğretmenleri Platformu"
 

Atama Bekleyen Öğretmenlerin Buluşma Noktası İçin Aşağıdaki Resmi Tıklayınız


Mebpersonel.com / Özel Haber www.mebpersonel.com şeklinde kaynak gösteriniz.Diğer Branşların Analiz Haberleri için aşağıdaki resmi tıklayınız

Mebpersonel.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 24.11.2015 13:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilişim 2015-11-25 09:09:20

diper bölümler hakikaten 60-70-75le atanırken bizim puanlar uçtukça uçuyo.mesele kaliteli öğretmen ise bizden daha kalitelisi yok.

Avatar
Emre 2015-11-24 15:55:16

bilişim dersleri çok önemli. bunu oyun oynamaktan facebook'a girmekten daha farklı bir boyutta oldugunu anladıkları anda türkiye bilim alanında dünya markası olacaktır

Avatar
balkesbite 2015-11-24 16:03:42

bu çagda bilisim ogretmenlerinin degeri anlasilmali ve gerekli duzenlemeler yapilmalidir

Avatar
bilişim 2015-11-24 16:07:35

yeter artık millet 4bin-5bin atanırken biz her yıl 3-5 atanıyoruz.bu sefer bari adalet istiyoruz.30binde olsa 50 binde olsa sonuçta 2-3 branşa %90nını verdikten sonra bi anlamı kalmıyo yapılan atamanın.çünkü belliki sınıfçılar,dkab öğretmenleri atanacak

Avatar
Bilgisayar Mühendisi 2015-11-24 16:12:32

Kodlama dersi için geç bile kalındı.
Silikon vadisini araştırın türkiyenin çok geride kaldığını anlarsınız. Dinkültürü öğretmenin yazısını görünce Hazerfan olayı aklıma geldi
:-))demekki 21yy da olsakta hala o tür insanlar yaşıyor..

Avatar
bilişim 2015-11-24 16:09:17

sınıfçılarla,dkab'ne verilen kadro sayısı dikkat çekecek ölçüde fazla hemde yıllardır

Avatar
Bilisim sis. Ogretmeni 2015-11-24 16:24:15

Hit almak icin insanlarin moralini bozuyorsunuz . Yazik! para kazanmak icin Yaptiklariniza bakin

Avatar
bilişim 2015-11-24 16:05:48

bu ne biçim bi haber ne biçim bi yorum 400-600 ne demek yahu.bizim bölüme ihtiyaç oranında kadro bile verilse 703 kadro geliyo.siz hangi mantıkla 400-600 diyosunuz????ve neden diyosunuz???