banner406
banner396
14 Kasım 2015 Cumartesi 09:56
2016 şubat atamaları Rehber öğretmenlik(PDR) branş analizi
MEBPERSONEL

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), bilindiği gibi 2016 yılının Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Yapılacak yeni atamada geçtiğimiz 3 günde Sınıf öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği branşları için branş analizi yamıştık. Bugün de Rehber öğretmenlik alanında branş analizi yapacağız.

 Öncelikle 2015 yılının Eylül ayında yapılan 37 bin öğretmen atamasında en çok haksızlığa uğrayan branşların başında PDR gelmektedir. Norm açığı oldukça fazla olan branşa 1400-1500 gibi komik bir kontenjanın verilmesinin nedeni hala meçhul. Normal şartlarda PDR'nin Şubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen ataması kapsamında en az 3 bin kadro alması gerekmektedir. Bu kapsamda norm açığı ve toplam atama düşünüldüğünde Rehber öğretmenliğe 2500 ile 3500 arasında bir kontenjanın verilmesi olası.

 Peki rehber öğretmenlerin talepleri neler, onlar ne diyor:

Mili Eğitim Bakanlığı olarak önceki yıllarda gerek bakanlık bünyesinde kadrolu olarak gerekse özel öğretim kurumlarında aynı unvan ile üniversitelerden mezun olan psikolojik danışmanların ihtiyacı karşılamadığını gerekçe gösterilerek psikolojik danışma alanı dışındaki, alan ve bölümlerden, maalesef alan dışı atamalarla psikolojik danışman istihdamı yapılmıştır. Bu yıl mezun olan ve ÖABT sınava giren 4200 civarındaki PDR mezunu öğretmen adayının 1427’si kadro imkânı bulmuşken geriye kalan 2700’ü ellerinden bu alanda yapmaları gereken işleri alınarak, Felsefe ve Sosyoloji bölümlerinden mezun olanlar için açılan hizmet içi eğitim kursları nedeniyle ya aldıkları ücretler önceye nazaran çok daha düşük olarak çalışmak ya da tekrar KPSS’ye hazırlanmak seçeneği ile baş başa kalmışlardır. 
Bugün, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce dile getirilen gerekçelerin tümü ortadan kalkmıştır. Üniversitelerimizden, Milli Eğitim Bakanlığının istihdam edebileceğinden daha fazla sayıda psikolojik danışman mezun olmaktadır. Hal böyle iken; Milli Eğitim Bakanlığının eski ve maalesef alanımızın maddi ve manevi itibar kaybına, meslek çalışanlarımızın çalışma şevki ve heyecanını kaybetmesine yönelik, henüz öğrenci olan arkadaşlarımızın daha mezun olmadan bıkkınlık ve yılgınlığına neden olan bu alışkanlığını, yani çeşitli kurslarla, Özel Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumlarında istihdam edilmek üzere, alan dışı psikolojik danışman istihdamına yönelmesini bizler kabul edilemez olarak değerlendiriyoruz!
Burada son atamayla birlikte bölümümüze yönelik haksızlık ve dört yıllık emeğimizi hiçe sayan bir gelişme daha yaşanmıştır. En güncel haliyle anaokulları normu ile birlikte 10 binin üzerinde bir açık sayısı olan alanımıza maalesef en son ki kontenjan sayısı da bir hayal kırıklığı olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sn. Hamza Aydoğdu’nun kontenjan dağılımının duyurulduğu 2 Eylül 2015 gününde twitter üzerinden paylaştığı “Sınıf öğretmenliği 17 bin 611 ihtiyaç, 4189 atama yüzde 24’ü karşılandı. İngilizce 17 bin ihtiyaç, 3964 atama ile yüzde 22’si karşılandı. Din Kültürü 16 bin 890 ihtiyaç, 3824 atama ile yüzde 22’si karşılandı. Tarih 865 ihtiyaç var, 312 verildi. Yüzde 43’ü karşılandı. Sosyal bilgilerde 2253 ihtiyaçtan 997’si yani yüzde 46’sı karşılandı. Bilişimde 2758 ihtiyaç var, 867 verildi. Yüzde 32 karşılandı.” açıklamasında alanımıza yönelik kontenjan dağılımında nasıl ve hangi gerekçe ile “1427” kişilik bir kadroyu hesap ettiğini doğrusu tüm PDR mezunları merak etmektedir. Zira Sn. Bakan’ın A Haber’de 1 Ağustos’taki Deşifre programında bahsettiği “Şimdi atamayı da şöyle yapıyoruz: Diyelim bizim 100 bin öğretmen açığımız var, hesap anlaşılsın diye yuvarlak rakam üzerinden söylüyorum, toplam bütün Türkiye genelinde 100 bin öğretmen açığımız var diyelim. Bunun ne kadarı mesela biyoloji öğretmeni? Diyelim ki 3 bin, 3 bin biyoloji öğretmeni alırsak hiç biyoloji öğretmenine ihtiyacımız kalmayacak diyelim. Ne kadar tarih? İşte 3 bin 800 tarihçi alırsak burada da kontenjan dolmuş oluyor, bir daha emekliler dışında yeni bir öğretmen alımı yapamayacağız demiştir. Şimdi 3 bin biyoloji öğretmenine ihtiyacımız var 100 bin açığımızın içinde ne demek? İhtiyacımızın yüzde 3'ünü biyoloji öğretmenleri teşkil ediyor demek. 3800 tarihçiye ihtiyacımız var ne demek? İhtiyacımızın yüzde 3,8'ini tarihçiler oluşturuyor demektir. O zaman bize tahsis edilen kadro ne? 37 bin, biz 37 binin yüzde 3'ünü biyolojiye tahsis ediyoruz, yüzde 3,8'ini tarihini, işte rakamları atarak söylüyorum, yüzde 5'ini matematik öğretmenliğine.” açıklamasıyla bu sayı arasında ciddi çelişkiler vardır ve maalesef bu sayının belirlenmesinde o günkü 12 binin üzerindeki güncel normumuza göre hareket edilmemiş ve PDR branşına yönelik ciddi bir kontenjan haksızlığı yaşanmıştır.
İşte tüm bunlar göz önünde bulundurularak, “… ihtiyaç dahilinde bir atama yapılacaktır.” sözünün PDR adına yerine getirilmediği 15 Eylül 2015 atamaları için, Sn. Bakanın Kanal 26’ya 8 Eylül 2015’te yaptığı “… gençlerimizi sevindirecek büyük bir alım olacak.” dediği Şubat atamalarında PDR mezunları olarak, Milli Eğitim Bakanlığımızından bu mağduriyetimizi telafi etmelerini talep ediyoruz. Bu anlamda yaşadığımız bu mağduriyet için PDR’YE 3000 KONTENJAN talep ediyoruz.
Psikolojisi yerinden olan bir nesil için evvela bizlerin psikolojisi düzeltilmeli, bu haksızlık telafi edilmelidir!
Kamuoyuna ve gerekli tüm mercilere önemle arz ederiz.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Mezunları


Diğer Branşların Analiz Haberleri içimn aşağıda ki resmi tıklayınızAtama Bekleyen Öğretmenlerin Buluşma Noktası İçin Aşağıda ki Resmi TıklayınızMebpersonel.com / Özel Haber


www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 15.11.2015 00:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
PDRCİ 2015-11-15 10:20:56

Sami Bey keşke üniversiteye yerleşmeden önce bölümünüzün dört yıl sonraki atama durumunu bilip yerleşseniz bu bölüme 450 puanla yerleştim simdi ben de 450 puan alamayan öğretmenlik oüme katarak bu bölümü okumasın mı diyeyim. Zamanında gecemi gündüzüme katarak bu bölümü 450 puanla kazanmışsam kolay atanmak hakkımdır

Avatar
Psikolojik Danisman 2015-11-15 20:58:42

Turkiye'de ilk 16000nin icine girip yerlestigim bolumden atanamamayi gectim cakma bir sertifikayla rehabilitasyon merkezini dolduranlar yuzunden bos bos oturuyorum gelecegimin ne olacagini bilmeden. Biz bu bolumu kilay kazanmadik, kolay.mezun olmadik gelip bos bos konusacaginiza empati yapin ben bulundugum ehrin en iyi lisesinde okuyup lise hayati boyunca okul-ev-dershane ucgeninde ergenligimin normal sureclerinden bile yoksun kazandim bu bolumu. Yani demem o ki su felsefe ve sosyoloji mezunlari Allah icin sussun artik. Yeyerince talan ettiniz zaten bolumumuzu, ha caniniz ne icin yaniyor biliyor musunuz talan sirasi size gelmedigi icin o da kusura bakmayin da sizin.meslektaslarinizla aranizda biz pdr mezunlarina su saatten sonra bulasmayin rica ederim.

Avatar
PDR 2015-11-14 21:06:30

Ahmet bey bizim bölümümüze at gözlüğüyle bakmayı bırakın artık. Her bransta mesleğini hakkıyla yapav ve yapamayan öğretmenler vardır.Bu bölümde de meslegini hakkıyla yapmaya kişiler vardır bunu genellemek çok yanlış. Bizler oturarak işimizi yapmak zorundayız zira ayakta danışma yapamıyoruz.Sınıfa girip ders anlatmıyoruz diye biz çok mu rahatız sanıyosunuz.Cinsel istismara uğrayan bir öğrenci için geceleri bile yatmayarak neler yapılması gerektiğini düşüyoruz.Belki de en zor meslektir bizim için ders anltmak sınıfta daha kolay olacaktır.Çünkü her gün evimize başka bir olayla gidiyoruz.Emin olun insanların sorunlarıyla ilgilenmek geceleri sürekli aklınızda o olayların olması çok zor bir durum.İns. bölümümüzle alakalı bu önyargılar son bulması dilegiyle...

Avatar
pdr mezunu 2015-11-15 10:24:27

üniversitemdeki pdrye verilen derslerden bazıları merak edenler baksın her biri en az bir dönemlik. tüm bunlar 39 saate sıgacakmış ??? ve bunları alanlar bizden bile daha iyi danışmanlık yapacakmıış :))
temel psi̇koloj, ,pdrde. süper vi̇zyon,uyumsuz çocuklarin eğitimi.,evli̇li̇k ve ai̇le danışmanlıgı.,bağimlilik ve psi̇koloji̇k danişma,bi̇reyle psi̇koljık danışma uygulamasi,reh. psi̇. dan. semi̇neri̇,reh. ve psi̇. daniş. alan. çalışması ,çoçuk i̇sti̇smari ve i̇hmali̇,psi̇koloji̇k dan. kuramlari,mesleki̇ reh. ve dan. uygulamaları ,grupla psi̇koloji̇k daniş.,davraniş bozukluklari ,bi̇lgi̇sayar dest. psi̇k. dan. ve rehberlik.,yaşam dönemleri̇ ve oyum problemleri .,özel eği̇ti̇m,test dişi tekni̇kler,fi̇zyoloji̇k psi̇koloji̇, sosyal sorunlar,geli̇şi̇m psi̇koloji̇si̇, rehberli̇k ve psi̇. dan.,,psi̇koloji̇k danışmanlıkta konsültasyon,,i̇lköğreti̇mde rehberli ,sosyal psi̇kolıjı,geli̇şi̇m psi̇koloji̇si̇ ii,öğrenme psi̇koloji̇si̇

Avatar
PDR 2015-11-14 10:04:20

Pdr Eylül atamasında büyük şok yaşadı . İhtiyaç sıralamasında ilk beşte yer alan pdr ye sadece 1427 kontenjan verildi. Bunun şubat atamasında yapılacak 3000 pdr ataması ile telafi edilmesini istiyoruz.

Avatar
Pdr 2015-11-14 21:47:02

3000 atama bekliyoruz magduruz

Avatar
Pdr 2015-11-14 00:30:13

Magduriyetimiz giderilsiin 3000 atama bekliyoruuz

Avatar
pdr 2015-11-14 09:50:50

Ne 4200 u ya 7000 bin yakin kişi sınava girdi lütfen duzeltin