banner406
banner396
20 Kasım 2015 Cuma 08:36
2016 şubat atamaları Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği branş analizi
 MEBPERSONEL

 Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Yapılacak atama yaklaşırken biz de her gün bir branş için analiz-tahmin yapmaya ve ilgili branşın görüş ve isteklerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri'nin!

 Eylül ayında yapılan 37 bin atamada umduğunu bir çok branş bulamamıştı ama bunlardan umduğunun çok azını bulan Edebiyat Öğretmenliği idi, Şubat ayında yapılacak atamada Edebiyat öğretmenliğine toplam kontenjanın %2.5 'ı ile %3.5'i arasında bir kontenjan verileceğini tahmin ediyoruz.  50 bine yakın mezunu bulunan bu branşa pozitif ayrımcılık yapılması ve geçmiş dönemlerde yenilen haklarının geri verilmesi gerekiyor.
 Peki, Edebiyat öğretmenleri ne diyor?

Ben Türk Diline ve Edebiyatına gönül vermiş  43.812 Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeninden birisiyim. Gönül verdiğim öğretmenlik mesleğimle ve branşımla ilgili son yıllarda yaşadığımız problemler hakkında sizlere birinci ağızdan bilgi vermek istiyorum. Bu problemlerle ilgili yardımınıza ihtiyaç duyduğum için bu mektubu yazma gereği duyuyorum.

     2015 ÖABT sınavına 20172 yeni adayla birlikte toplam 43812 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmen adayı girmiştir. Bu artış, en fazla mezuna sahip ikinci branş olan sınıf öğretmenliğinin- yaklaşık olarak- aday sayısı kadardır. Bu artış daha önce hiçbir branşta görülmemiştir. Bütün bu artışa ve yığılmaya rağmen Eylül ayında yapılan 37.000 atamada branşımıza 1077 kontenjan ayrılmıştır. Bu sayı toplam atamanın % 2.9 una, mezun sayımızın yalnızca % 2.4 üne denk gelmektedir. 2014 yılında mezun sayımıza oranla az kontenjan ayrılması ve bunun sonucunda oluşan 78.2 minimum atama puanının yarattığı şoku atlatamamışken Eylül atamasında da 81.9  minimum puan oluşmuştur. 
    Gündemde çok fazla yer bulan diğer bir tartışma konusu da Osmanlı Türkçesinin hangi branş öğretmenlerinin okutacağı konusudur. Bize göre tartışma gerektirmeyen bir konudur.. Adından da anlaşılacağı gibi Osmanlı Türkçesi bir dildir. Fakat Osmanlı Türkçesinin başlı başına bir dil dersi olmasına rağmen Tarih, İlahiyat, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Arapça öğretmenlerimizin de Osmanlı Türkçesini öğreteceği belirtilmiştir. Osmanlı Türkçesinin biz edebiyat öğretmenlerine emanet edilmesini talep ediyoruz. 
   İhtiyaç duyulan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği sayısı, maalesef alınan ücretli  öğretmenlerle birlikte resmi rakamlara az sayıda yansımaktadır. Böylece genel atama sayısından bizim branşa ayrılan kontenjan azalmaktadır.. Osmanlı Türkçesi norm ihtiyacımızı arttırıp atama sayımıza olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Ayrıca drama, edebiyat tarihi,diksiyon,yazma ve yazarlık gibi derslerin seçmeli ders yapılması, branşımızdaki yığılmaya çare olacağına inanmaktayız.
   Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu her öğretmen aday gibi ben de , 5 yıllık öğrenim hayatımda onlarca roman ,hikaye, akademik kitap, makale okudum ; araştırma, proje  ve bitirme tezinde bir kitap oluşturacak kadar emek sarf edip mezun oldum. 43812 mezunu olan bir branş için, örgün eğitimin yanında Açıköğretim fakültesinde de bölüm açmak Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün geleceği açısından bir tehlikedir. Bu tehlikenin müsebbibi, çeşitli sebeplerden dolayı Açıköğretim fakültelerinde okuyan arkadaşlarımız değil, ihtiyaç-mezun dengesini sağlayamayan yetkililerdir. Mezun sayımız her geçen gün bir çığ gibi büyümektedir. Açıköğretim fakültelerinin yeterli mesleki eğitimden uzak olan Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün  kapatılmasını ve formasyon kontenjanlarında bir kısıtlamaya gidilmesini talep ediyoruz.
   Gelecek on yıllık süreçte öğretmen eğitimi ve istihdamını planlamak amacıyla MEB tarafından  hazırlanan “Öğretmen İstihdam Projeksiyonları Stratejileri ve Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi ’’nde gelecek 10 yılda en çok ihtiyaç duyulacak ilk beş  öğretmenlik branşında Türk Dili ve Edebiyatı 3. Sıradadır.Bu açıklamalara rağmen belirtilen diğer branşlarda amaçlanan hedef doğrultusunda atama yapılmasına rağmen, Türk Dili ve Edebiyatı alanında hedeflenen atamalardan çok daha az sayıda atama gerçekleştirilmiştir.
    2014 ÖABT sınavına Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni branşından 23.640 aday sınava girmiştir. 2014 KPSS P-121 puanına göre toplam 1811 atama gerçekleştirilmiştir. Bu da maalesef 23.640 toplam aday sayısının sadece %7.6 sına denk gelmektir. Minimum atanma puanı 78.2 de kalmıştır. Tekrar aynı hayal kırıklığını yaşamak istemiyoruz.
    Yukarıda bölümümüzün karşı karşıya kaldığı sıkıntıları bir nebze size aktarmak istedim. Son olarak diğer branş öğretmenlerin rahatlıkla atanabileceği puana sahip olmama rağmen atanamamaktan korkuyorum. Mezun sayısında 43.812 gibi tarihi rekoru elinde bulunduran  Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, önümüzdeki yıl mezun sayısı 60.000 i geçecektir. Bu durumun önüne geçebilmek için şubat atamasında hakkettiğimiz kontenjanın ayrılmasını talep ediyoruz. Türk Dili ve Edebiyatına sahip çıkıp ve adaletsizliğe son verilmesi konusunda  sesimizi duyurmamızda aracı olduğunuz için Mebpersonel ailesine teşekkür ediyoruz..  

Saygılarımla…

Atama Bekleyen Öğretmenlerin Buluşma Noktası İçin Aşağıdaki Resmi Tıklayınız
Mebpersonel.com / Özel Haber www.mebpersonel.com şeklinde kaynak gösteriniz.

Diğer Branşların Analiz Haberleri için aşağıdaki resmi tıklayınızMebpersonel.com / Özel Haber

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 20.11.2015 12:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şükran 2015-11-20 20:32:31

En az 2000 olmalı. Bu yığılma nasıl bitirilecek çok merak ediyorum 44 bin mezunnn!!!

Avatar
vicdan 2015-11-20 22:08:44

1500 2000 arası bir alım çok mu zor??? ne kaybedersiniz ? ama benim kaybedeceklerimi hayal ededemezsiniz.

Avatar
biraz mantık 2015-11-20 23:41:34

43 bin açığa rağmen siz 1500-2500 atama diyorsunuz... en az 5000(beş bin) atama yapılmalı... bu kadar açıkta kalan olmasına rağmen hakkınızı savunmayı beceremiyorsunuz.. hem de edebiyatçısınız yahu(!)... yazık ne diyeyim ki!....

Avatar
sınıf öğretmeni 2015-11-20 09:25:15

bir sınıf öğretmeni olarak edebıyatcı arkadasların atanmasını cok ısterım. cok fazla yığılma var. eritilmesi lazı. onüne gelene formasyon verıyorlar. ne buyuk sacmalık

Avatar
Şerife 2015-11-20 22:07:01

Yeterr yeter öluyoruz biz ne olur bizi hayata döndürün sevindirin hakkımız olan en az 1500 atamayı istiyoruzzzz

Avatar
edebiyat öıretmeni 2015-11-24 23:39:31

44bin mezunun sesinin duyulmasını istiyoruz yeni eğitim anlayışı çerçevesinde staj uygulaması da göz önüne alınarak lütfen adaletli bi atama yapın bu sayı en az 2000 bin olmalı ve bizlerin de yüzü artık gülmeli

Avatar
Edebiyat hayattir. 2015-11-21 16:32:13

EDEBIYATA EN AZ 1500 ISTIYORUZ..ADALET ISTIYORUZ..

Avatar
edebiyat 2015-11-20 09:14:51

yüzde 1 mi neyi amaçlıyorsun sayın meb personeli amacın nedir anlıyamadık doğrsusu bu kadar mezun sayısına ve yığılmaya bu sayı revaysa bişey demiyorum