banner406
banner396
16 Kasım 2015 Pazartesi 09:14
2016 Şubat atamaları Türkçe Öğretmenliği branş analizi
 MEBPERSONEL

 3 ay sonra bilindiği gibi 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Son 5 gündür çeşitli branşlar ile ilgili öngörülerimizi siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyor ve ilgili branştaki öğretmenlerin taleplerini de burada paylaşıyoruz.

 Bugün sırada Türkçe öğretmenliği var. Türkçe öğretmenliği biliyorsunuz 2014 yılının Eylül ayında umduğunu bulamamıştı. 2015 yılının Şubat ayında 900 civarındaki bir kontenjanla biraz belini doğrultan bu branş, 2015 Eylül atamalarında yine umduğunu bulamadı. 

 2016 yılının Şubat ayında yapılacak atamalarda Türkçe branşının norm açığı ve TEOG branşı oması sebebi ile toplam kontenjanın minimum %8'ini alabileceğini düşünüyoruz.

 Peki Türkçe öğretmenleri ne düşünüyor?

Türkçe Öğretmenleri "haklı olarak" 5 bin kontenjan istiyor

1. Milli Eğitim Bakanlığı'nın temel aldığı ve OECD ülkelerinin katıldığı, öğrenci başarılarının bilimsel ve uluslararası geçerlilikte ölçüldüğü sınav olan PISA raporları açıkça göstermektedir ki: " Tüm derslerde ve öğrenci başarılarının gelişiminde ilk aşama okuduğunu anlama becerisi dolayısıyla anadili öğrenme süreci (Türkçe dersi) vasıtasıyla ve ilgili derslere katkısıyla olur. Öğrencilerimizde okuduğunu anlama becerisi ve diğer dil becerileri gelişim düzeyi yapılan sınavlarda gelişmiş ülkelerin öğrencilerine oranla oldukça geride kalmıştır. Sorunun çözümü Türkçe Eğitimi alanında yetişmiş öğretmenlerin bu süreçte(derslerde) yeni MEB(2006) Programına uygun etkinlikler ve dört temel dil becerisini gelişimini sağlayan Türkçe eğitmenlerinin yürüteceği bir süreçle olacaktır. Türkiye'deki öğretim faaliyetlerinin ve akademik sosyal başarısızlığının temelinde yeterli ve nitelikli öğretmen azlığı, etkinliklerin yeterli sürede uzman öğretmenlerce uygulanmaması vardır..." 

2. 4+4+4 eğitim sistemine girişle birlikte Türkçe dersi, saat bazında artmış öğrencilerin 5. sınıftan itibaren anadili örenme ve temel dil becerisi ediniminin ancak Türkçe Öğretmenleri tarafından sağlanacağı zaruriyeti doğmuştur. 
3. Öğrencilerin yaşam boyu kazanacakları bilişsel, akademik, sosyal tüm becerilerin gelişimini sağlayacak ve tüm kritik süreçleri kapsayan(dil becerileri bağlamında) Türkçe dersleri ücretli öğretmen diye nitelendirilen gerekli akademik donanıma sahip olmayan kişilere bırakılamayacak kadar önemlidir zira bu ülkenin her gencinin dilini doğru bir şekilde öğrenebilmesi edebi hassasiyeti kazanması ancak branş öğretmeni uzmanlığıyla (Türkçe Öğretmeni) sağlanır ve bu her vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Ayrıca ücretli öğretmenlik sistemi eğitimde süreklilik ve kaliteyi düşürmektedir. Sonuç olarak kadrolu daha çok Türkçe öğretmenlerine ihtiyaç vardır.

 4. Yeni MEB 2005 öğretim programlarının tümünde yani ortaokul tüm derslerinin(fen bilgisi, sosyal bilgiler... ) öğretim programında Türkçe ‘ye hassasiyet başat unsurdur. "Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmak" programın temel hedefini ve felsefesini oluşturur. 
5. Geçmiş yıllarda ne yazık ki sistem değişikliği gerekçesiyle Türkçe derslerine başka branşlardan öğretmen geçişleri olmuş bu anlamda branşımıza geçen yaklaşık 4000 öğretmenle Türkçe öğretmenliği branşımız mağdur edilmiştir. Öğrencilerimizin dersine asıl alanı farklı olan hocalarımız girmeye devam etmektedir. Bu noktada bugün çok sayıda mezunumuz mağdur olmaktadır. 

6. Milli Eğitim Bakanlığının 5.sınıfları hazırlık sınıflarına dönüştürmesi projesi sonrası Türkçe dersine olan ihtiyaç fazlasıyla artmıştır. Öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerinin gelişimi, kendilerini doğru bir şekilde ifade eden topluma yararlı bireyler yetiştirilmesi bağlamında odak nokta konumunda bulunan Türkçe dersinin mevcut ders saati sayısını yeterli bulmuyoruz. Anadilin doğru bir şekilde öğrenilmesi, kültürüne, milli değerlerine bağlı ; geçmişinin farkında geleceğe umut dolu ve yaratıcı bakan, dilin kurallarına hakim bireylerin yetiştirilmesi için Türkçe Derslerinin haftada 12 saate çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu bağlamda yeni programı bilen ve programın ruhunu içselleştirmiş ve uygulamaya hazır onlarca Türkçe öğretmeni atama beklemektedir.

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 16.11.2015 09:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arkadaşlar! 2015-11-17 21:08:36

sesimiz çıksın biraz. mailler, tweetler atılsın. ankaradaki arkadaşlar gerekli yerlere ziyaretler yapsın. ben elimden geleni yapıyorum ama türkçenin sesi çıkmıyor hala

Avatar
Fatih 2015-11-16 11:15:55

%8 alırsa bu 2400 gibi bir rakama tekabül eder.türkçe diğer derslerin de temeli konumundadır.bu gerçeği inkar etmek , görmezden gelmek mümkün değildir.teog sınavında matematik , fen, inkılap tarihi gibi derslerde başarılı olmak için iyi bir türkçe bilgisi gerekmektedir.bunun yanında iyi bir ingilizce eğitiminin temelinde de iyi bir anadil eğitimi yatmaktadır.türkçe için 2000'in altında bir atamayı mantıklı görmüyor ve kabul etmiyoruz.

Avatar
Türkçeci 2015-11-16 21:34:04

Şubatta 5000 atama Türkçeciler için haktır.Türkçe konuşup anlayamayan bir nesilden diğer derslerinde başarı beklenemez.

Avatar
Türkçe 2015-11-17 18:48:46

Bu kadar başarılı olan bir branş hakkı olanı 5000 atamayı alsın.

Avatar
Türkçe öğretmeni 2015-11-16 10:38:08

En az 2000 atama olmali. Hani herkes diyor ya yüksek puan alıp bu bölüme girdik diye biz de yüksek puanlar alarak sozelin2en iyi bölümüne yerleşik. Türkçe öğretmenlerine verilen değer bu kadar olmamali 67bin atamada 4000 verilir mi diye düşünmek çok üzücü.

Avatar
Atanamayan Türkçeci 2015-11-16 21:34:28

teşekkürler mebpersonel ailesi.türkçemi̇ze sahi̇p çikalim şubatta 5 bi̇n atama geli̇yorrrrrrrr.kiskananlar çatlasin :d

Avatar
TÜRKÇE %8 2015-11-18 13:48:41

mebpersonel gibi türkçeyi hep düşük gösteren bir site bile analizinde en az %8 türkçeye ayrılacak diyor ama bizim sesimiz hala çıkmıyor. hadi arkadaşlar 2000'den aşağısı kabul edilemez. herkes elinden geleni yapsın

Avatar
okuyup gitmekle olmaz 2015-11-18 15:09:26

okuyup gitmekle olmaz. çekinip de ya da umursamayıp da forumlara yazmayan arkadaşlar mail atın en azından. ankaradaki arkadaşlardan bir grup gerekli yerleri ziyaret ederse çok iyi olur. hep ders mi çalışacağız zümrem :) zaten öabt birincisiyiz yeter biraz da kontenjan için çalışalım :)