banner374
02 Şubat 2016 Salı 11:40
41. Tercihi işaretleyip atananlar göreve başlamazsa ne olur?
 Milli Eğitim Bakanlığı'nın önümüzdeki hafta atamasını yapacağı 30 bin öğretmen ataması için başvurular bugün başladı. 8 Şubat'ta başvurular gerçekleştirilecek ve 11 Şubat'ta da 30 bin yeni öğretmenin ataması yapılacak. Yarım dönem oryantasyon eğitimi görecek öğretmenler 2016 yılının Eylül ayında asıl atandıkları yerde göreve başlayacak.


 Öğretmen atamaları kapsamında adayların kafasını kurcalayan onlarca sorudan bir tanesi de 41. tercih ve atanma durumunda göreve başlanmaması durumunda ne olacağı konusudur. Öncelikle, öğretmen adaylarının kendi branşlarından alınan öğretmen sayısının içerisinde, yani sıralamaya giren öğretmen adayları 41. tercihi açtığı zaman ataması yüzde yüz gerçekleştirilecektir.


Öğretmen adayı, yaptığı ilk 40 tercih veya 41. tercihten herhangi bir okul/kurum'a atanırsa ve herhangi bir sebep belirtmeksizin göreve başlamazsa 1 yıl süre ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı atamalar için tercih veremez. Bu süreç 3 defa tekrarlanırsa öğretmen adayı ömür boyu Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen olma görevini KPSS/ÖABT'den her ne puanı almış olursa olsun, sıralamasına dahil bakılmaksızın kaybeder.

Bu sebeple, adayların yapacakları 40 tercih çok önem arz ederken, 41. tercih konusu da bilgisayar ortamında yapılan rastgele atama olduğu için çok çok iyi düşünülerek yapılması gereken bir işlemdir. Öğretmen adaylarının bu süreçte hassas davranmaları gelecekte kendilerine fayda sağlayacaktır.
Mebpersonel.com / Özel Haber

www.mebpersonel.com

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sahte 11 ay önce

Sahte diplomadan yakalanan ögretmen görevden atılırsa tekrar öğretmenlige dönme süresi ne kadardır bilen var mı?