05 Nisan 2016 Salı 15:23
Ağustos Öğretmen Atamaları -Hangi Branşlarda Öğretmen İhtiyacı Artacak/Azalacak?
Ağustos Öğretmen Atamaları -Hangi Branşlarda Öğretmen İhtiyacı Artacak/Azalacak? MEBPERSONEL.COM olarak öğretmen atamaları için en önemli argüman olan branş branş öğretmen ihtiyacı analizini siz değerli öğretmen adaylarımız için hazırladık. Bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı azalmışken bazılarında artış yaşanacaktır. Öğretmen atamaları öncesi siz öğretmen adaylarımıza fikir verecek olan öğretmen ihtiyacı azalacak ve artacak olan branşları sizlere paylaşıyoruz.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için MEB'in ders saatlerinde yapacağı çalışmalarla bazı branşların öğretmen açıkları, artacakken bazı  branşlarda öğretmen açıklarının azalacağı tahmin ediliyor... Özellikle son yapılan 30 bin öğretmen atamaları bazı branşlarda norm kadro doluluk oranını artırdı, bazılarında ise tamamen açık kapatıldı. 

ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK OLAN BRANŞLAR

-Son yapılan 30 Bin öğretmen atamaları sonrası  12 Bin civarı Öğretmen açığı bulunan İNGİLİZCE  branşının  5. sınıflar hazırlık sınıfı olması nedeniyle  ders saati artacağı  için ingilizce öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacı sayısı 25 Binleri bulacak..Çünkü ders saati artan her branşın öğretmen ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Ve öğretmen ihtiyacı bakımından en çok ihtiyaç ingilizce branşında olacaktır. Ayrıca mevcut norm kadro modüllerini ve ilk ortaokul ve lisede ingilizce dersinin olduğunu da düşünürsek en çok öğretmen açığının ingilizce branşında olduğunu söylemek mümkündür.

-Öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer branş ise "Din Kültürü Ahlak Bilgisi" branşı.  İlkokul, ortaokul ve lise müfredatının tamamında dersi bulunan Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşında Öğretmen açığının 15 Binlere ulaşacağı öngörülüyor.

- Sınıf Öğretmenliğinde branşında da Öğretmen ihtiyacı çok artış gösterecek. Şuan Milli Eğitim Bakanlığında görevli 230 Bin civarı sınıf öğretmeni bulunması ve her yılda MEB'den emekli olan öğretmenlerin %50 sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması sınıf öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Son yapılan 30 Bin öğretmen atamaları sonrası 12 Bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunan Sınıf öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacının 17 binleri bulması ve olası bir Ağustos öğretmen atamalarında da yine en çok kadronun sınıf öğretmenliğine olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

-Özel Eğitim Öğretmenliği ile Rehber Öğretmenlik branşında da öğretmen ihtiyacının artış göstereceğini söylemek mümkündür. Rehber öğretmenlik branşında son yapılan 30 bin öğretmen atamalarından sonra 7 bin civarı, özel eğitim öğretmenliği branşında da 10 bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunuyor. İleriki dönemlerde bu iki branşında öğretmen açığının 10 binin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. 

-Okul öncesi branşı da öğretmen açığı artacak olan bir diğer branş. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 4 bin civarı ihtiyacı bulunan branşta; ileriki dönemde öğretmen ihtiyacının 8 binlere çıkacağı düşünülüyor. Çünkü MEB'in okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma politikası doğal olarak okul öncesi öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Ayrıca Bakan Avcı'nın okul öncesi eğitimde okullaştıma oranının artacağını söylemesi okul öncesi branşında da öğretmen ihtiyacının artacağını gösteriyor. 

-Bilişim Teknolojileri branşında da öğretmen ihtiyacı  artacak. Milli Eğitim Bakanı Sn. Nabi Avcı'nın geçtiğimiz hafta katıldığı canlı yayında kodlama dersleri ile ilgili TTKB'nın çalışması bulunduğunu söylemesi ve kodlama derslerinin ilk ortaokul ve liselerde zorunlu olarak müfredata girecek olması Bilişim Öğretmeni ihtiyacını da buna eş değer olarak artıracaktır. Son yapılan 30 bin öğretmen atamaları sonucu 2 bin civarı öğretmen açığı bulunan Bilişim Teknolojileri branşında Kodlama derslerinin gelmesiyle birlikte en az 12-15  bin öğretmen ihtiyacının  olacağı tahmin ediliyor.  Zorunlu olarak müfredata giren yeni bir dersin norm/kadro açığı da buna paralel olarak çok olur. Bu durumda Bilişim Teknolojisi branşında öğretmen ihtiyacı muazzam seviyede artacaktır.

Yine Bakan Avcı'nın önceki gün söyleminden ibaretle Müzük ve sanat derslerinde de ders artışı olacağı için bu branşlarda da öğretmen ihtiyacının artacağını söylemek mümkündür.

-TEOG-LYS  branşlarından da özellikle ilköğretim matematik öğretmenliği ve Lise matematik branşlarında öğretmen ihtiyacının artacağı tahmin ediliyor. Takviye kurslarında en çok tercih edilen branş olan matematik branşlarında öğretmen ihtiyacının artacağına kesin gözüyle bakılıyor.

***Yukarıda sayılan branşların öğretmen ihtiyacının çok olacağını söylemek mümkündür. Olası öğretmen atamaları için bu branşlara fazla kadro verileceği sürpriz olmaz.

Öğretmen Atamaları ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için sizleri faceook grubumuza bekliyoruz.ÖĞRETMEN İHTİYACI AZALACAK OLAN BRANŞLAR

Son yapılacak 30 Bin öğretmen atamaları bazı branşlarda doluluk oranını %100 seviyesine getirdi. Özellikle Sosyal bilgiler, Türk Dili Edebiyatı, Fen ve Teknoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe ,  ve Teknik Eğitim Branşlarında branşlarında öğretmen ihtiyacı azaldı. Ders saatleri ile ilgili herhangi bir değişmenin de olmadığı bu branşlarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek mümkündür. Bu branşlarda öğretmen ihtiyacının artması için ders saatlerinin artması, takviye kurslarda tercih edilmesi ve emeklilik durumlarının olması gerekiyor.

Ayrıca Ağustos öğretmen atamaları ile ilgili gelişmeleri ve branşınızın atama taleplerini haberimizin yorum kısmına yazarak, yetkililere ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

MEBPERSONEL/ÖZELHABER
 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 05.04.2016 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilişim 2016-04-05 17:07:19

bilişime hakettiği değeri vericeklerdir umarım..

Avatar
Fen ve teknoloji niye azalsın! 2016-04-05 16:51:38

İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Fen ve teknoloji dahada ihtiyacı artan ve artacak bölüm. Çok daha fazla alınması gerekiyor.

Avatar
mehmet 2016-04-05 16:02:50

çıraklık eğitim merkezleri zorunlu hale getirildi.Teknik eğitim kontenjanları daha da artacak.

Avatar
muzaffer 2016-04-05 16:13:43

Eğitim fakültelerini doldur boşalt mezun olan sudan çıkmış balık gibi yığılma çok fazla ne bir plan ne bir proje var her mezun olanı alamayız deyip sıyrılıyorlar yazık gerçekten 7 yıldır atanamamış sosyalcı yeni Türkiye'nin 450 bin atama bekleyeni var çok acıklı

Avatar
mebpersonel 2016-04-05 19:49:48

Gene başladık Mebpersonel bu tür haberlerine hayranım :D. Bence atama olacakmı bunuda düşünmek lazım. 2011 deki gibi ağustosta 11 binlik küçük bir atama olacak gibi.

Avatar
Pdr 2016-04-05 17:31:08

Hergün aldığımız istismar haberleri psikolojik danışmanlığın önemine gözler önüne seriyor bu atama döneminde pdr ye hakeetiği rakamın verilmesini umuyorum. Unutulmamalı ki öğrencilerin derslerdeki başarısından daha çok ahlaki ve bireysel gelişimleri önemlidir. Doğru yönlendirilmeyen ve bazı değerleri kazanamayan öğrenciler için branş derslerinden atama yapmak onların gelişimine katkı sağlamayacakdır, bu nedenle öncelik pdr ye verilmeli ki aklı başında ahlaklı sağlıklı psikolojidr vatanına milletine hayırlı nesiller yetişebilsin

Misafir Avatar
Anonim 2016-04-05 22:03:56 @Pdr

Sanki hocam öyle yazmışsın ki, ahlak ve terbiye olarak üstün nesil yetiştiren sadece PDR varmış gibi... Bütün yetişen öğretmenlerin ahlaklı yetişmesi lazım..

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ayse 2016-04-05 18:18:34

Kesinlikle lise matematik artirilmalidir

Avatar
Mehmet Han 2016-04-05 18:59:40

Fizik ne kadar olacak