banner406
banner420
16 Mart 2016 Çarşamba 14:41
"Ağustos öğretmen atamaları için, maliyeden atama izni gerekli"

"Ağustos öğretmen atamaları için, maliyeden atama izni gerekli". 2016 Ağustos öğretmen atamaları için maliyeden MEB'e atama izni ve yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Ağustos ayında gerçekleşecek olan Öğretmen atamaları için, Maliye bakanı 2016 yılında öngörülen kadro sayısını yaklaşık 74 bin olarak açıklamıştı. Dolayısı ile bunun içerisinden biz ne kadar alabilirsek, Milli Eğitim olarak onun azamisini almış olacağız. Lakin, şunu ilgili arkadaşlarımızın ve öğretmen adaylarının da kamuoyununda bilmesi gerekli. Ağustos ayı atamalarında kullanılabilecek 34 bin kadro yer alıyor.

Ağustos ayı için bunları biz yeterli bulmuyor. Başbakan Davutoğlu yapmış olduğu açıklama da 20 bin daha koymayı öngördüğünü ifade etmişti. Fakat bunların gerçekleşebilmesi için Meclis’ten en az 30 / 40 binlik kadro alınması gerekli. Tabi bu da yetmemekte, kadro alımları yapıldıktan sonra Maliye Bakanlığının bütün kadroları 2016 için kullanma iznini onaylaması gerekiyor. Tabi birde atamaların öteki yarısı mevcut.


Şubat ayı öğretmen atamalarının ardından gözler 2016 KPSS/ÖABT sınavlarından sonra yapılacak olan Ağustos ayı öğretmen atamalarına çevrildi. Ağustos ayı öğretmen atamaları ne kadar olacak? Ağustos ayında ne kadar öğretmen atamaları yapılacak? Ağustos ayı öğretmen atamaları için düşünülen sayının 30 Bin kadro olduğu tahmin ediliyor. 2016 Şubat ayında yapılacan 30 Bin atama ve MEB'e 2016 yılında verilen bütçe tutarları da düşünülecek olursa Ağustos ayı öğretmen atamaları kadrolarının 30 bin olacağını söylemek mümkündür. Tabi bunun için MEB'e atama izninin verilmesi gerekiyor.

MEB BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİ VE ÖĞRETMEN ATAMALARI DURUMU

 2016 Ağustos ayında yapılaca öğretmen atamaları için kadrolar netleşiyor. 5 Mart Cumartesi Meclis Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmeleri yapıldı. Bütçe görüşmelerinden sonra 2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 76 Milyar TL olarak belirlendi. Atama bekleyen öğretmen adayları, bütçe görüşmelerini takip ederek Ağustos ayı öğretmen atamaları kadrolarının ne kadar olacağını merak edip Milli Eğitim Bakanı Sn. Nabi Avcı'nın konuşmalarını takip ettiler. 

Milli Eğitim Bakanı Sn. Nabi Avcı Ağustos ayı öğretmen atamaları ile ilgili herhangi bir bilgi vermese de bütçe tutarı ile Ağustos ayında öğretmen atamaları yapılması halinde kadro sayısı ile ilgili net tahminler yapmak mümkün oldu. Milli Eğitim Bakanlığı 2016 bütçe tutarı toplamda 76 Milyar TL olduğu için bu tutarda ne kadar öğretmen atamaları yapılır sizin için derledik.


ÖĞRETMEN ATAMALARI İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK İÇİN FACEBOOK GRUBUMUZA BEKLİYORUZ. Görsele tıklayınız.2016 AĞUSTOS AYINDA EN AZ 30 BİN ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILABİLİR Mİ?

2016 Ağustos ayında en az 30 bin öğretmen atamaları daha yapılacabilir. MEB 2016  bütçe tutarlarına göre, Ağustos ayında Milli Eğitim Bakanlığı 30 bin öğretmen atamaları daha yapabilir. 2016  Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 76 Milyar TL olarak belirlendi. Bütçeden öğretmen atamaları yapılması durumunda, Milli Eğitim Bakanlığı en az 30 bin öğretmen atamaları yapabilecek durumda.  Şu an bütçeden MEB'in elinde kalan kalan kadrolar 10 Bin, Temmuzda emekli olacak öğretmen sayısı ve ek atama izni il 30 bin öğretmen atamaları daha yapılması mümkündür. Ağustos ayı öğretmen atamaları kadrolarının ne kadar olacağını ilerleyen günlerde milletvekillerinin yazılı soru önergesine verilecek cevaplarla anlayabiliriz. Yani Ağustos ayı öğretmen atamalarının netlik kazanması önümüzdeki haftalarda belli olabilir. 
Atama bekleyen öğretmen adaylarının da bu konuda taleplerini söylemek mümkün. Öğretmen adayları 2016 KPSS/ÖABT sınavlarına 400 bin civarı öğretmen adayının gireceğini ve 2016 Ağustos ayında en az 50 bin öğretmen atamaları yapılmasını talep ediyorlar.

MEBPERSONEL/ÖZELHABER
www.mebpersonel.com


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.