banner406
banner396
07 Aralık 2015 Pazartesi 19:26
Ankara MEM Norm  Fazlası Öğretmen Atamalarında Hata Yapıyor.
 Bilindiği üzere 12 Kasım itibariyle Türkiye geneli norm güncellemerinden sonra İl Milli Eğitim Müdürlükleri   2015 yılına ait Norm fazlası öğretmen atamaları için duyuruya çıkmaya başladı. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüde bugün itibariyle norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerine dair duyuru yayınladı. Fakat yayınlana  duyuruda atamalar Norm kadro yönetmeliğine aykırı olarak ifade edilmiş .Bu konuda ki ayrıntıları haberimizin devamında...

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü bugün yayınlandığı kılavuzda tercihler için aşağıda ki açıklama yapılmıştır. 

Öğretmenler;
I. Aşamada sadece görev yaptığı ilçede öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarından enfazla 10 tercihte bulunabileceklerdir.

II. Aşamada ise birinci aşamada atanamayan öğretmenler ile başvuruda bulunmayanöğretmenler, il içinde ihtiyaç olan eğitim kurumlarından 10 (on) tercihte bulunacaklardır.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yayınladığı  kılavuzda ki yukarda ki ifadeye  göre ,öğretmenler  öncelikle görev yaptğı ilçede tercih yapacakları ve devamında ise ataması olmayan  öğretmenlerin  ve tercih yapmayanların il içinde tercih yapacakları ifade edilmiştir. Fakat Milli Eğititim Bakanlığı Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki norm  fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işleminde öncelikle il içinde tercih alınacağı  ve tercih sonucu yerleşmeyen ve tercih yapmayanların norm ihtiyacına göre kendi ilçesinde ki kurumlara resen ataması yapılması öngürülmüştür.Fakat Ankara İl milli eğitim müdürlüğü duyurusuna göre tercihine yerleşemenlerin il içinde tercih yapacağı ifade edilmiştir.  Örnek olarak Ankara'nın  Haymana ilçesinde norm fazlası olan bir öğretmen öncelikle 10 tercihi  Haymana ilçesi için yapacak ve tercih sonucu yerleşemeyen öğretmen sonra ki aşamada Ankara'nın tüm ilçelerini isteyebilecek ve tercih yapmayanlarda ikinci aşamada  Ankara'nın tüm ilçelerini tercih edebilecek.

Fakat norm kadro yönetmeliğine göre Haymana ilçesini tercih yapan ve atanamayan öğretmenler ve tercih yapmayanlar  ilçede ki ihtiyaca göre resen atanmalıdır.

Ankara İl milli eğitim müğürlüğü 2014 yılında ise Resen atama yapmıştı  . Ankara MEM'in 2014 yılı norm kadro fazlası öğretmen atamalarını resen yapacağını duyurduğu açıklamayı haberin sonunda inceleyebilirsiniz.

Şu ana kadar duyuruya çıkan il milli eğitim müdürlükleri öğretmenleri resen atamasın yapılacağını ifade ederken Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu şekilde yapmaması  eşitlik ilkesine aykırıdır.


Örnek olarak Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünü norm fazlası öğretmenler ile yaptığı duyuruda ilçede tercih yapıp atanmayanların 2.aşamada ihtiyaca göre ilçede resen atamasın yapılacağı ifade edilmiştir.

Diyarbakır İl MEM
 Duyurusu 

İlimize bağlı (17) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında Norm Kadro fazlası durumunda olan ve birinci aşamada ihtiyaç olarak açılan eğitim kurumlarına başvuru yapan ve atanamayanlar ile başvuruda bulunmayanların atamaları kadrolarının bulunduğu ilçe içinde, ihtiyaç olan eğitim kurumlarına hizmet puanları dikkate alınarak RESEN yapılacaktır.

Mebpersonel.com olarak Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünününde diğer İl Milli Eğitim müdürlüklerinin yaptığığı gibi   Öğretmen atama  ve yer değiştirme yönetmeliğinin 53. Maddesinin 3 fıkrasını  doğrultusunda duyurusunu düzelmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Şayet Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda doğru olanı yapıyorsa diğer İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin bu hatalarını düzelmesi gerekmektedir.

Bu konuda ki gelişmeleri  mebpersonel.com olarak sizler içi takip etmeye devam edecegiz.

2014 Ankara İl MEM Norm Fazlası Öğretmenlerin Duyurusu

3. Başvuru işlemleri üç aşamalı olarak yapılacak olup;

a- 1. Aşamada; öğretmenler öncelikle kadrosunun bulunduğu ilçe içerisindeki eğitimkurumlarını tercih edebileceklerdir.

b- 2. Aşamada; birinci aşamada atanamayan öğretmenler ile başvuruda bulunmayanöğretmenler, görev yaptığı ilçenin bulunduğu sınıf ile alt sınıf içerisinde bulunanilçelerimizde boş kalan eğitim kurumlarından en fazla 5 tercihte bulunabileceklerdir. (Asınıfı ilçede görev yapan öğretmen A, B, C ve D sınıfı ilçelerden, B sınıfı ilçede görev yapanöğretmen B, C ve D sınıfı ilçelerden, C sınıfı ilçelerde görev yapan öğretmen C ve D sınıfıilçelerden, D sınıfı ilçede görev yapan öğretmen ise sadece D sınıfı ilçelerden tercihedebileceklerdir.)

c- 3. Aşamada; 1. ve 2. aşamada başvuru yapmayan, başvuru yaptığı halde atanamayanöğretmenler, görev yaptıkları eğitim kurumunun bulunduğu ilçenin sınıfında (A,B,C ve Dsınıfı) boş kalan eğitim kurumlarına re’sen atanacaklardır.


www.mebpersonel.com/ ÖZEL HABER

İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 53 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün/eğitim kurumunda uygulanmakta olan mesleki ve teknik eğitim alanının kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders/alan kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır.


(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanır. İl içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanların atamaları, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına yapılabilir; bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanır.


(3) Öğretmenlerden; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır.
Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda fazlalık, il içinde zamana bağlı olmaksızın yapılacak yer değiştirmelerle giderilir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce resen belirlenir.

(6) Dönüştürülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, dönüşen eğitim kurumuna öğretmen olarak atanma şartlarını taşıması ve alanlarında norm kadro bulunması hâlinde hizmet puanı üstünlüğüne göre öncelikle bu eğitim kurumlarına atanır.Son Güncelleme: 08.12.2015 02:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammet 2015-12-07 19:57:24

Manisa ili de resen ATA'ma yapacağını duyurdu haberde ona da deyinseydiniz keşke

Avatar
Ankara 2015-12-07 20:08:24

ankara'da bu atamalarda geçen yıl çoğu kişiye okul bile açılmadı.ne reseninden bahsediyorsunuz

Avatar
Öğretmen 2015-12-07 20:10:06

geçen yıl 100 matçıya 4 okul açıldı.ne resen mi

Avatar
Ferda 2015-12-07 20:13:55

bizim okulda ankara'da 8 norm fazlası edebiyatçı var.geçen yıl çok az okul açıldı.resime, tarihe hiç okul açılmadı.gören de yüzlerce okul var sanır.ne reseni

Avatar
Öğretmen 2015-12-07 22:45:36

Zaten 1.aşamada her yer dolar.Çok az okul açılıyor,ya da hiç açılmıyor.

Avatar
izmir 2015-12-08 18:24:52

İzmir il içi ihtiyaçları duyurmadan 1. Aşamada sadece ilçe tercihi yaptırdı ve tercih etmeyenlere il içi tayin hakkı verilmeden ilçe içi norm açığı var tercih etmen lazım deyip resen atamayı yaptı bile.. il içi tercih hakkını kullandırmadan ilçe içi resen atama yönetmeliğin neresinde aceba...

Avatar
Asel 2015-12-09 18:18:24

Ankara'da bazı branşlarda açık yok norm fazlası çok Resen atama yapacak okul yok ki niye duyurusunu yapsin

Avatar
ayse 2015-12-12 23:12:03

ankaradaki ingilizce ogretmenleri ile ilgili bi bilginiz varmi acaba.