26 Ekim 2016 Çarşamba 09:06
Asgari Ücretlinin Beklediği Kanun Teklifi Meclise Sunuldu
AKP Kayseri Milletvekili Mustafa ELİTAŞ tarafından hazırlanan ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek kabul edilen “Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin genel gerekçesinde; “2016 yılında en düşük asgari ücretin net tutarı 1.300,99 TL olarak belirlenmiştir. Bu belirlemeye bağlı olarak 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ücretlerde Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde yazılı tarife nedeniyle oluşacak kayıpların ilave asgari geçim indirimi yoluyla telafisi amacıyla Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmak” amacıyla Kanun Teklifinin hazırlandığı belirtildi. Teklifin madde gerekçelerinde ise özetle; “Maddede yapılan düzenlemeyle, hizmet erbabının bir kısmının ücretlerinin 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 1.300,99 TL'nin altına düşmesi nedeniyle, ücretlerinde meydana gelen azalışı telafi etmek amacıyla 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa geçici bir madde ilavesi öngörülmektedir. Önerilen düzenlemede, bekâr ve çocuksuz bir asgari ücretlinin durumu esas alınmak suretiyle, gerek bu durumdaki ücretlilerin gerekse net ücreti 1.300,99 TL'nin altına düşecek diğer ücretlilerin elde edecekleri net ücretleri 1.300,99 TL'ye tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanmaktadır. Örneğin, bekâr ve çocuksuz hizmet erbabının asgari geçim indirimi dâhil 2016 yılı Ekim ayı net ücreti 1.231,08 TL'dir. Bu hizmet erbabının söz konusu dönemde eline geçen ücretinin 1.300,99 TL'nin altında kalan kısmı olan 69,91 TL'si asgari geçim indirimine ilave edilerek 1.300,99 TL olarak hizmet erbabına ödenecektir. Dolayısıyla, bu hizmet erbabı, ücretinden 69,91 TL daha az gelir vergisi ödeyecektir. Böylece, örneğimizdeki bekâr hizmet erbabının, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında vergi tarifesinin ikinci dilimine girmesi nedeniyle uğrayacağı aylık 69,91 TL kaybı asgari geçim indirimi yoluyla telafi edilmektedir.” denildi.

GELİR VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. "GEÇİCİ MADDE 86 - 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri Kanunun 103 üncü maddesinde yazılı tarife nedeniyle 32 nci maddedeki esaslara göre sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere 2016 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilir. Bu fıkrada geçen net ücret, yasal kesintiler sonrası ücret tutarına asgari geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan ücreti ifade eder. Kanunun bu maddeye aykırı olan hükümleri 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık ayları için uygulanmaz. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ile mahsup şeklini ve dönemini belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir." MADDE 2- Bu Kanun 1/10/2016 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.  

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.