banner406
banner396
07 Ağustos 2016 Pazar 16:46
Atama bekleyen öğretmenlerin talepleri
 Atama bekleyen öğretmenlerin talepleri.  Atama bekleyen öğretmen adayları talepleri için sosyal medya üzerinden etkinliklerine devam ediyor. Atama bekleyen bir öğretmen adayının talep metnini mebpersonel.com olarak yetkililere ulaştırılması adına yayımlıyoruz.

 Atama bekleyen öğretmenlerin talepleri. 

Öğretmen Atamaları
Arkadaşlar öğretmen atamaları nasıl gerçekleşir. 450 bin öğretmen nasıl atanır. Bu başlık altında önerilerinizi bekliyoruz. Ben birkaç madde sıralamak isterim:
• Öncelikle yapılması gereken mevcut kadrolarda yer açmak ve yeni mezun alımını durdurmak. Yer açmak tek bir şekilde olabilir: emekliliği gelmiş yüz binlerce öğretmen var. Ailecek öğretmen olduğumuz için, çok karşılaşırım bu tip öğretmenlerle. Açıklamaları ise; çocuk okutuyorum oluyor genelde. Emekli olduğunuz an maaş düşüyor. İlk yapacağımız konu maaş artırımına gitmek. Kaldı ki öğretmenlik mesleğinde yıpranma üst düzeyde. Yaşı geçmiş kim olursa olsun emekli yaparım. Maaş da arttı mı kimsenin gıkı çıkmaz. Ayrıca o emekli maaşını hak ettiklerini düşünüyorum. Minimum 2400 olması gerekir.
• Kadro da yer açtığımıza göre gelelim alımları durdurmaya. Bu mülakat olayı aslında gerekli ama nerede gerekli önce bir dinleyin. Alımları azaltıyoruz. Öncelikle özel ünilerin eğitim fakültelerini kapatıyoruz ama şöyle bir mesele var; geçen sene yani 2015-2016 senesinde yerleşen öğrencilerin okulunu bitirmesine imkan vererek. Devlet onlara hak tanımış. Onlar okulunu bitirsin ve bu seneden itibaren alımları kesiyoruz. Türkiye genelinde, küçülmeye gidiyoruz. Kendi branşım için örnek vereyim. Sosyal bilgiler bölümün ikinci öğretimi kapandı. Hatta ben son ikinci öğretim okuyan öğretmenim. Daha sonra örgün eğitim kontenjanları aynı şekilde kaldı hatta arttı yer yer. Ben ne anladım bu işten. 70 kişi okuduktan sonra mezun sayısını ne kadar düşürebilirsin? Bu sebeple meb deki alımları artırabilmek için max kontenjan sayısı 20 olmalı. Diyeceksiniz ki kapatalım tümden. Bana kalsa hemen kapatalım. Orada eğitim vermekte olan akademisyenleri nerede görevlendireceğiz diye sorarlar. Düşünün bakalım ilk nerede görevlendirilir akademisyenler? Tabi ki öğretmen olarak görevlendirir meb. Mezun sayısını önemli ölçüde düşürdük. Tabi birkaç üninin fakülteleri de kapanabilir. Akademisyen kadrosu başka üniler de görevlendirilmek üzere. Başta değindiğimiz mülakatın üniye girerken yapılması taraftarıyım. Yerleştirme puanı sonrasında yapılacak mülakat ile okula alımlar olsun. Komisyon üyeleri akademisyenler olacağı için adil bir değerlendirme olur. Mülakatı geçemeyenlere ekstradan okul deneyimi dersi konulmalı. İngilizce muafiyet sınavı gibi desem anlaşılır herhalde.
• Gelelim formasyon muhabbetine. Aslında ben formasyon olayının artık kalkması taraftarıyım. Her formasyon almış öğrenci artık öğretmendir bu konuda hemfikiriz. Geçen sene üni. ye başlayan adaylar formasyon alma umuduyla başladı. Onların hakkıdır. Yani 2015-2016 döneminde öğrencilik hayatına başlayan kişilere formasyon verilir. Bu seneden itibaren formasyonların durdurulacağı, üni. ye başlayan öğrencilerin ona göre tercih yapması gerektiğini belirtirsin. Sonra ne mi olur. Örnek; edebiyat, tarih, coğrafya bölümlerinde olan mezun sayısı(formasyon alıp, öğretmen olmaya hak kazanmış öğretmenler) gün geçtikçe azalır. Yaklaşık 55 bin edebiyat öğretmeni, 40 bin de tarih öğretmeni var atama bekleyen. Böyle bir uygulamaya kime karşı çıkmaz fakat önemli konu hak yememek. Geçen sene üniye başvuranların hakkı vardır. Bu sene için diyorum. Ayrıca bu sene belli kontenjan muhabbeti vardı haberiniz vardır. 15 bin kişiyle sınırlıydı. Sonradan kaldırıldı. Kaldırılacağını en başta dediydim. Bu meseleyi de çözdük sanıyorum.
• Eğitim fakültesi bitiren ve formasyon almış her birey, birer öğretmendir. Geçmiş yıllarda gelmiş aday öğretmenlik muhabbeti tamamen safsatadır. Meb’in ekstradan 50 lira kazanabilmek için uyguladığı bir yöntemdir. Bunları tamamen kaldırmak gerekir. Burada hak meselesi olamaması için ödenen 50 tl tutarın hak sahiplerine iade edilmesi gerekir. Kaldırın dediğimizde ise nitelikli öğretmen gerekli dediler. Bunu diyebilecek kişinin önce elinde bir öğretmenlik diploması olması gerekir. Benim şahsi kanaatim, öğretmenlik uygulaması dersinin 2. Sınıftan itibaren zorunlu olması gerektiği. Üni. den mezun olan her öğretmenin kpss sınavına girip, direkt olarak kadrolu öğretmen olması gerektiğini savunmaktayım. Yani üst maddelerde de dediğimiz gibi, yapılacak olan uygulamalar üniye yönelik olmalıdır mezun olanlara yönelik değil. Adam konuşamıyorsa zaten mezun olamayacak ve öğretmen niteliğini kazanamayacaktır.
• Kalkınmada öncelikli 50 ilde öğretmen tutamıyoruz lafı bence bu işi beceremediklerinin kanıtıdır. Sen kimseyi zorunlu bir yerde tutamazsın hemşerim. Zorla yapılan meslekten de hayır gelmez bu memlekete. Yapman gerekenler şunlardır. Kalkınmada öncelikli 50 ilde yapılan yatırımları artırmalısın. Alt yapı, yaşanabilir çevre vs. Bu illere giden öğretmenlere ekstradan daha fazla maaş vermelisin. Elektrik, su vb giderlerde indirime gitmelisin. Vergi muafiyeti olmalı. Daha çok derece atlamalı. Bu illerde öğretmenlik yapan öğretmenlerin, emekli maaşları daha fazla olmalı. Yani bir nevi pozitif ayrımcılık diyebiliriz. Eş durumu konusunda öneri aklıma gelmiyor fakat şartlar iyileştirilse tüm öğretmenler eşiyle huzurlu bir şekilde bu illerde yaşayabilir. Yapılacak ilk işlem Kalkınmada öncelikli 50 il lafını literatürden kaldırmak olmalı, buna yönelik çalışmalar olmalıdır.
• Ücretli öğretmen topyekun kaldırılmalı. Bir şartla uygulanır: diyelim bir öğretmen doğum iznine çıktı mart ayında. Onun yerine haziran ayına kadar ataması yapılmayan bir öğretmen derse girebilir. Maaşı 1000 lira değil ama diğeri ne alıyorsa o kadar. Matematik dersi ise, matematik öğretmeni, sosyal bilgiler dersi ise sosyal bilgiler öğretmeni. Haziran ayında görevine son verilir. Tüm şartları kadrolu öğretmenle aynı olacak şekilde. Bir diğer durum da askerlik için olabilir. Bunun harici ücretli öğretmenlik veya vekaleten başka branşın hocasının derse girmesi kabul edilemez. Zaten bu durumlar yüzüne atama yapılmıyor ya. Buna bağlı olarak diplomaya bağlı alan değişikliği de getirilmelidir. Matematik öğretmeni matematik dersine, sınıf öğretmeni kendi alanına, sosyal bilgiler öğretmeni de kendi alanına bakmalıdır. Öyle olmayacaksa ben neden üni okudum der insan. Sende cevabı veremez kalırsın ortada. Ayrıca bu uygulama zorunlu olmalı herkes alanına geri dönmelidir. Ön lisans mezunu kendi alanında görev yapsın. İibfli kendi alanında. Nasıl ben kamu yönetiminden zerre anlamazsam, onlarda öğretmenlikten zerre anlamazlar. Hangi veli uluslar arası ilişkiler mezunun çocuğuna ders vermesini ister? Bu konuda veliler de bilinçlenmeli, milli eğitim müdürlüklerine baskı yapmalıdır. Benim şimdi küçümsediğimi düşünmesin iibfliler. Ben diyorum ki, bende kamu yönetimden anlamam, bu konuda vasıfsız elamanım. Ben eğer gider oraya göz dikersem size haksızlık etmiş olurum. İşte siz de o zaman istediğinizi söyleyin.
• Kpss baraj puanının 50 olması çok absürt bir olaydır. Kalite artırılmak isteniyorsa bu puan minimum 65 hatta 70 olmalıdır. Diyeceksin nasıl kadroları doldurcaz? Haklısın, sen bir sene böyle bir uygulama başlat, seneye gör bak nasıl puanlar yükseliyor. Bu konuda tek bir tavizli bölüm olmalıdır. Özel eğitim bölümü. Özel eğitim bölümü bambaşka fedakarlık isteyen bir bölüm bence. Bana 15 bin lirada teklif etseler dahi ben yapamam. O yüzden bu branşın hocalarına bu imtiyaz verilmesi gerekir diye düşünüyorum.
• Bunları yapmak için tek gereken şey ise Meb bakanının eğitim fakültesi mezunu veya formasyon almış bir öğretmen olmasıdır. Parayla pulla alakalı değil. Her vekil 21 bin lira maaş ve sıfır giderle bu ülkede bizi yönetiyorsa, unutmasınlar onları bu noktaya getiren başta aileleri sonra öğretmenlerdir. O yüzden para bulunur. Her şeye para var da bir tek öğretmene mi yok? Yapmayın Allah aşkına.
Bunlar benim şahsi fikirlerim ve kimseyi bağlamaz. Yorum yaparken öğretmen olduğunuzu unutmayın arkadaşlar. Kimseye hakaret etmeyiniz. İibfli de, ön lisans mezunu da, öğretmeni de kendi alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Vatanını milletini seven her birey bu ülke için değerlidir. Bu gönderinin altına branş ayrımı yapanların yorumu silinecektir. Düşüncelerinizi üzmeden kırmadan dile getiriniz. Zaten yukarıdaki maddeler uygulansa atama bekleyen öğretmen sorunu diye bir sorun kalmaz ortada.

MEBPERSONEL.COM/ÖZELHABER

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gizem 2016-08-07 23:28:43

atama bekleyen öğretmenlerin tek talebi: atamasının yapılması!!

Avatar
Ahmet 2016-08-07 22:52:50

Ağzınıza sağlık. Bütün yazdıklarınızın altına imzamı ararım. Keşke meb de sizin gibi düşünebilseydi.

Avatar
esma 2016-08-07 17:35:31

Bu bahsedilen illerde kalkınma olursa daha iyi olur zorunluluk olmamalı ayrıca mülakat şartı üniversite bitirmiş olana değil üniversitede okuyana yada baslayana yapılmalı.Ögretmenlik yapmak için eğitim fakültesi ve formasyon şartı var zaten buna ek olarakta genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve alan sınavı yeterli

Avatar
hasan 2016-08-07 21:38:03

kimya alımları arttırılmalı yılların magduriyeti giderilmeli

Avatar
sinifci 2016-08-08 11:28:53

Eğitim fakülteleri bir süreliğine kapatılıp öğrenci almaması lazım .Öncelikle Mezunlara atanma imkanı verilmeli. Bir sinifci olarak aşık olduğum meslegimi 0.2 puan daha alamadigim icin atanamiyorum 4 yıldır. Bir sürü mezunum7z var rakibim yeni mezun oldugu icin şanslı rahat kafayla sınava giriyor atıyor tutuyor.p10 puanı 65 alan sınavında benden 1 soru fazla yaptığı için atanıyorbenim şansım zaten olmadı olsaydı mezun olduğum yıl 4 4 4 sistemi gelmezdi. Kadere bak.konusmayi bile bilmeyen o kadar kişi atandiki. Neyse zaten fakir muhtacsan işine aşık biriysen liyakatliysan emek vermissen isinde hayatında dürüst biriysen bir şeye muvaffak olamiyorsun.4 yıldır atanamamak boş boş gezmek nasıl bir duygu Yarabbim. Hayatımın en güzel yıllarını üzüntü sinir kahirla geçiriyorum ne saç kaldı başta ne psikoloji kaldı kafada sağlık denen bir şey kalmadı bedenimizde.yazik günah değil mi bize.kapatin bir kaç yıl eğitim fakultelerini ipini koparan geliyor hemde düşük puanla. Sınavda da atıp tutuyor atanıyor rakibim. Adamdan şans var bizde ise nesşans ne para ne iş.....vs.kelimler yetmiyor derdimiz i anlatmaya inşAllah milli eğitim sesimizi duyar

Avatar
öğretmen 2016-08-08 00:45:08

yaptıgınız haberin yorumu yanlış.barajın 50 olması bir şey ifade etmiyor zaten .50 dedi diye 50 alan giremiyor zaten

Avatar
cihat 2016-08-08 02:31:35

talebim su okul diplomamla formasyon belgemi alsin devlet bana bi pilavci acsin benim belgeleride siyasi cocuklarina verin 10 yil atanma beklesinler yazikya 22.sinif ulkede ogretmenlerin ayaklari opuluyor

Avatar
burcu 2016-08-08 02:49:02

Keşke bu çözüm önerilerini ilgili kişiler duyup uygulasa kulak tıkamasalar öğretmenlere. En önemlisi işin başında eğitim mezunu insanların olması gerisi gelir zaten.