27 Kasım 2017 Pazartesi 11:37
Bakan İsmet Yılmaz TRT Haber'de Eğitim Gündemini Değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT Haber Özel Röportaj programında eğitim gündemine ilişkin konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

LİSEYE GEÇİŞTE YAZILI SİSTEM

"Bu sistemde sadece 8. sınıflardan soru sorulacak. Soru sayısını 60'dan 90'a çıkardık. 20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak." dedi.

Daha önceki bütün müfredattan öğrencilerin genel yeteneğinin ölçüleceği yönünde açıklamalar yaptıklarını anımsatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Geçmiş yıllara dönerseniz bu bir şekilde dershaneciliği veya ilave yardımcı kaynakları aramaya iter diye görüş geldi. Dolayısıyla da bu sistemde sadece 8. sınıflardan soru sorulacak. Bizim okullarımızın kitapları, okullarımızda işlenen müfredatlar esas olacak. Daha önceki açıklamamızda 60 soru sorulacağını söylemiştik. Yükseköğretim Kurulu'nun soru sayısını artırması üzerine biz de soru sayısını 60'dan 90'a çıkardık. 90 soru için 135 dakikalık süre verilecek. 20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak. Sınav tek oturumda yapılacak. Belki arada yaş grubu dikkate alınarak belki bir 10 dakika ara verilebilir."

Bakan Yılmaz, yeni sistemde sınavın zorunlu olmayacağını belirterek, "İsteyen gerecek. Geri kalan yüzde 90 öğrencimiz kendi adresine dayalı, eğitim bölgesi içinde kalan okullara kaydedilecek. Öğrenci sayısı yüzde 10'a tekamül eden bir grubu, biz sınavla öğrenci alan okullar statüsüne getireceğiz." dedi.

AÇIK UÇLU SORU OLMAYACAK!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçişte uygulanacak olan yazılı sınavda açık uçlu soru sorulmayacağını ifade etti. 

Okulların Kapasitesi Yeterli Düzeyde

Bakan Yılmaz yeni sistemde öğrencilerin dışarıda kalması, herhangi bir okula yerleştirilememesi konusuna da açıklık getirdi. 

Yılmaz, "Yaklaşık 1 milyon öğrenci, ikametgahının olduğu yerde okuyacak. Veliler çocuklarını okutmak istedikleri okulu bulabilecek mi?" sorusu üzerine, şöyle dedi:

"Geçmiş yıllardaki öğrencilerimizin ve velilerin tercihini dikkate alırsak, yüzde 12 gibi bir oran imam hatip seçiyor. Meslek lisesini tercih edenlerin oranı yüzde 40. Gerisi de değir okullara... Bunları da dikkate aldığımızda öğrenci sayımızın üzerinde kapasitemiz var. 1 milyon 180 bin 8. sınıf öğrencimiz var. Toplam lise birlerin kapasitesi bizim 1 milyon 268 bin. Buna özel okullar da dahil değil. Özel okulların ne kadar kapasitesi var? 200 bin. İkisini korsanız ne yapar? 1 milyon 468 bin yapar. 1,5 milyon kapasite var. Böyle bir kapasitenin olduğu yerde kaygı duymaya gerek var mı? Böyle bir şey gerçekleşir mi? Hiç düşünmüyorum."

"Herkes istediği okula"

"Bir veli, evladını imam hatip lisesine göndermiyorsa kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz onun kaydını imam hatip lisesine yapmayacağız. Meslek lisesine göndermeyecekse, o evladımızı meslek lisesine göndermeyeceğiz." diyen Yılmaz, öğrencilerin istedikleri okula gideceğinin, kimsenin istemediği hiçbir bölüme gitmeyeceğinin altını çizdi.

"Bu sistem özel okullara talebi artırır mı?" sorusunu Yılmaz, "Olmaz. Özel okulların oranı ne kadar? Yüzde 7. Yüzde 93 yine kamuda eğitim alıyor. OECD ülkelerinde ne kadar? Yüzde 15. Bizim bunu da artırmamız lazım." yanıtını verdi.

KODLAMA EĞİTİMİ MÜFREDATTA!

Milli Eğitim Bakanı ismet Yılmaz yapmış olduğu açıklamada 'Kodlama' dersinin ilk olarak kendi dönemlerinde seçmeli ders olarak okutulduğunu fakat ortaokuldan sonra müfredata dahil edildiğini ifade etti. 

ÖĞRETMEN ATAMALARI HAKKINDA

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen alımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, atama sayının az olmasına yönelik eleştirilere verdiği cevapta, geçmiş yıllarda benzer sayılarda atamaların yapıldığını ifade etti.

Bakan Yılmaz ek 10 bin öğretmen atamasının da Şubat ayına kaydırılarak toplamda 20 bin öğretmen ataması için gerekli çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Bakan Yılmaz atama duyurusunun Şubat ayında yapılacağını ve mülakat sürecini başlatacaklarını ifade etti. Bakan Yılmaz, atamaların Temmuz ayında mülakatların ise Nisan-Mayıs aylarında yapılacağını dile getirdi.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKAT SİSTEMİ

Mülakat sistemiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, öğretmen adaylarının güvenlik soruşturmasına tabi tutulacağını ve bu soruşturmadan geçemeyen adayların mülakatta düşük puan verilerek eleneceğini ifade etti. 

Güvenlik soruşturmasından geçen adaylar ise KPSS puanına yakın bir mülakat alarak atama tercihlerinde bulanacaklar. Atamalar yine mülakat puanı esas alınarak yapılacak. 

İLAHİYAT MEZUNLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim fakültelerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün olmaması nedeniyle bu alandaki öğretmen ihtiyacının İlahiyat Fakültesi mezunları arasından karşılandığını ve bu nedenle Danıştay'ın verdiği karara ilişkin yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Yapılacak olan düzenlemeyle birlikte İlahiyat Fakültesi mezunlarının tekrardan öğretmen olmalarının önü açılacak. 

ÜCRETLİ, SÖZLEŞMELİ ve GEÇİCİ ÖĞRETMENLİK

Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlerin ücretli öğretmenler ile karıştırıldığını ve bu karışıklığın önlenmesi için öğretmen kimliğinde sözleşmeli sıfatının kaldırılacağını ifade etti. 

Ücretli öğretmenlerin düşük maaş ile çalışmalarından rahatsız olan Bakan Yılmaz, bu konuda ücretli öğretmenlerin girdikleri ek ders karşılığı ücret aldıkları için yapacakları bir şeyin olmadığını fakat ücretli öğretmenler arasından toplamda 5 yıl görev yapan öğretmenlere direk mülakata katılma hakkı vereceklerini ifade etti.

Bakan Yılmaz geçici süreli öğretmenlerin MEB bünyesine dahil edilmeyeceğini de ifade etti.

ABDULLAH KARADAŞ- MEBPERSONEL.COM/ÖZEL HABER

Bu haberin tüm hakları www.mebpersonel.com sitesine aittir. Kaynak gösterilmeden alıntılanması durumunda hukuki işlem uygulanacaktır. 

Son Güncelleme: 27.11.2017 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dilan gurses 2017-11-27 14:07:58

Sözlesmeli ogretmenlerib aileleri paramparca oldu insanlar bosaniyorlar cocuklaribi goremiyorlar bu duruma dair çıkıp bir kişi bile le bir kelime soylemiyor

Avatar
misafir 2017-11-27 16:32:30

daha önce dersanede 5 yıl görev yapanları kpss puanına bakmadan atadınız, şimdi de 5 yıl ücretli yapanları mı? çok yazık sayın bakan bey... ayıptır ya haksızlığın alasını yapıyorsunuz işte....şu mülakatı da kaldırın artık. torpile hayır...adamlarınızı ne zamana kadar kayıracaksınız. bu size çok oy kaybettirecek haberiniz yok galiba...

Avatar
mağdur 2017-11-27 16:43:53

bizler yüksek puanla söz verdiğiniz 10 bin atamayı bekleyelim sizler dershanecilere ücretlilere bu kadroyu dağıtın olacak iş mi

Avatar
tugrul 2017-11-28 00:50:57

12 yil atanamiyorum kpss magduruyum 7 yillik ucretli ogretmenim hak yerini buluyor nihayet