banner406
banner396
07 Haziran 2016 Salı 15:27
Ders Saatlerindeki Değişim MEB'in Öğretmen İhtiyacını Azaltacak
  Ders saatlerinin azaltılması ve müfredat Değişimi MEB'in Öğretmen İhtiyacını Azaltacak. Norm kadro doluluk oranı %100'e yaklaşacak. Milli Eğitim Bakanlığı ortaokullarda ders saatlerini haftalık 35 saatte 30 saate cekecek. Bu durumda bazı derslerin zorunlu ders saatlerinde azalma olduğu için bu branşlarda öğretme açığı minimum seviyelere inecek. Norm kadro doluluk oranı %100'e yaklaşacağı için gelecek yıldan itibaren öğretmen atamaları artık emeklilik durumlarına göre yapılacak.

Ders saatlerinin bu şekilde azaltılarak Öğretmen ihtiyacının bitme noktasına gelecek olması bazı branşta atama bekleyen öğretmen adaylarını tedirgin etti. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı'nda norm kadro modülü zorunlu ders saatlerine göre hesap ediliyor bu durumda ders saati düşen bir branşta buna paralel olarak öğretmen ihtiyacı da düşecek hatta bitecektir. Bu durumda MEB ilgili branşlara öğretmen atamalarında düşük kadrolar verecek veya hiç öğretmen ataması yapmayacaktır.

HANGİ BRANŞLARDA DERS SAATLERİ AZALTILACAK?

 Ortaokullarda Bazı Derslerin Saatleri Azaltılacak, Bazı Dersler Seçmeli Olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni dönemde reform niteliğinde ders saatlerinde yeni düzenlemeye gitmesi bazı branşları etkileyecek, bazı branşlarda da norm fazlalılığına yol açacak gibi duruyor. 

ÖNCEKİ GÜN MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN BU KONUDA ŞU AÇIKLAMALARI YAPMIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yürüttüğü müfredat değişiminde ilk aşama tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren ders kitaplarındaki rahatsız edici ifadelerin kaldırıldığını söyledi. Tekin, tüm öğretim seviyeleri için başlatılan müfredat değişikliğinin de 2017-2018 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yeni dönemi okul yapmaktan ziyade, okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ediyoruz" sözlerinin ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılan çalışmalara çevrildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, HABERTÜRK TV'ye yaptığı açıklama, müfredat çalışmalarının 1,5 yıl önce başladığını söyledi. Çalışmaların birkaç aşamada yürütüldüğünü vurgulayan Tekin, "Yeni bakanımızın verdiği ilk talimat, müfredat çalışmalarının hızlı ve kararlı şekilde yürümesiydi" diye konuştu.

Tekin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verirken, "Şikayetçi olduğumuz, eleştiri yönelttiğimiz her konu masaya yatırıldı. Çalıştaylar yapıldı, uzmanlar dinlendi; aydınlar, entelektüeller, veliler, idareciler, öğretmenler... Şu anda sahadaki veriler toplandı, kategorize edildi. Her genel müdürlük kendi okullarıyla ilgili çalışmaları yürütüyor" ifadelerini kullandı.

"MÜFREDAT HAFİFLETİLECEK, DERS SAATLERİ AZALTILACAK"

"Çocuklarımızın haftalık ders yükü çok fazla" diyen Yusuf Tekin, "Birinci kısmı ders saatleriyle alakalı. Ders saatleri azaltılabilir, dersler birleştirilebilir. Bu akademik heyetin vereceği önerilerle oluşacak. En büyük eleştiri, çocukların farklı etkinliklere zaman ayıramamaları. Müfredat hafifletilecek. Bu kadar ağır bir yüke ihtiyaç olmayabilir. Elimize gelen verilere göre karar verilecek" dedi.

RAHATSIZ EDİCİ İFADELER KALKIYOR

Ders kitaplarında tartışma yaratan bazı ifadelerin düzeltileceğini söyleyen Tekin, yeni kitapların 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kullanılabileceğini açıkladı. Tekin şunları söyledi:

"Bazı ders kitaplarımızda ayrıştırıcı, ötekileştirici ifadeler var. Toplumlar arası sınıf oluşturucu ifadeler ayıklanacak. Kültürel, tarihsel birlikteliği sağlayan yeni içeriklerin dahil olması söz konusu olacak. Bu yıl öğretmen arkadaşlarımızla her ders bazında toplantılar yapıldı. İçeriğine dokunmadan, görsel, yazılı ifadeler, görüntüler, yönlendirmeler varsa onların ders kitaplarından çıkarılmasıyla ilgili olarak kitabın yazarı ve yayınevleriyle görüşmeler yapıldı. Hatalar düzeltildi. Yeni eğitim yılında kitaplardaki rahatsız edici ifadeleri değiştirilip ihale süreci başlatıldı."

MÜFREDAT BİR SONRAKİ DÖNEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ediyoruz" sözleri sonrası gözler ders müfredatlarına çevrilmişti. MEB Müsteşarı Tekin, yapılan çalışmalar hakkında, "Nihayete ermiş bir çalışma yok. Bu yaz bu konuda ilgili genel müdürlüklerimiz çalışmaları tamamlayacaklar. Nihai kararı Talim Terbiye Kurulu kendi takvimine göre tamamlayacak. Önümüzdeki yıl yeni müfredatla ilgili bir çalışma yapmamız mümkün değil. Ancak bunun önümüzdeki yıl kurulda çalışmaların tamamlanması ve bir sonraki yıl hayata geçirilmesi olabilir" diye konuştu.

Duygu AYAZ
Hali hazırdaki sistemde ortaokullarda haftalık 35 saat ders saati var. Bu ders saatlerinden 29 saati zorunlu, 6 saati seçmeli konumunda. Haftalık ders saatlerinin ve zorunlu ders saatlerinin azaltılacak olması, bazı derslerde norm kadro fazlalılığına yol açacak. Şu an ki sistemde haftalık 35 saat ders saatleri ve zorunlu seçmeli ders saatleri sayısı tablodaki gibidir.Yeni müfredat değişiminde haftalık zorunlu ve seçmeli ders saatleri toplamının 30 saate çekilmesi nedeniyle. Bazı branşlardaki zorunlu ders saatleri azaltılacak. Haftalık 3 saat zorunlu olan sosyal bilgiler dersinin, haftalık 2 saate; Haftada 5 saat zorunlu olan matematik dersinin 4 saate indirileceği, Haftalık 6 saat olan Türkçe dersinin de 4 ya da 5 saate; haftalık 4 saat olan Fen ve Tekonoloji dersinin de 3 saate;  indirileceği tahmin ediliyor. Bu durumda bu branşlarda norm fazlalılığı durumu söz konusu olabilir. Çünkü MEB'deki norm kadro doluluk oranı %93 lere yükseldiği için ders saatlerinin azaltılacak olması öğretmen açığının da bazı branşlarda bitme noktasına geleceğini gösteriyor.


Haftalık ders saatlerindeki değişim  2017-2018 yılından itibaren uygulanılmaya konulacak.

MEBPERSONEL/ÖZELHABER


www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eğitimde norm 2016-06-07 16:16:13

Norm hesabı değişmeli ders saatini dolduran Seçmeli de dahil olsun okulunda kalmalı gittiğin yerde de norm fazlası oluyorsun bazı branşlar çok sıkıntılı

Avatar
fgdhdf 2016-06-07 17:27:24

2012 de şaha kaldırılan, ders sayısı arttırılan, ihtiyacı arttırılan iik öğretim matematik ,türkçe,sosyal,beden,fen bu branşlar yeni çizelgeyle birlikte norm fazlası olacak. 10-15 bin er fazlalıkları olacak. yani bu branşlar ölecek. bunun yerine bilişim her kademeye konursa ihtiyacı tavan yapacak. öne çıkan branşlar bilişim,ingilizce,rehberlik,sınıf,özel eğitim branşları olacak.

Avatar
fenci 2016-06-07 18:53:42

fen ders saati 2006 da arttı 2012 de değil. zaten 4 saatti şimdi de 4 saat. bilmeden konuşuyor bazıları artan dersler matematik ve türkçeydi. azalan yine onlar olacak.

Misafir Avatar
fenci 2016-06-09 02:22:35 @fenci

3. ve 4. sınıflara fen değil sınıf öğretmeni girer bu yüzden orda norm artmaz ya da azalmaz. fenciler 5-6-7-8 sınıflara girer. orda 4.idi hala 4. bilmeden konuşmayın arkadaşlar.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
adfdf 2016-06-08 01:12:15 @fenci

2011 çizelgeyle 2012 çizelgeyi karşılaştır gör. ben söyleyim.2011 de 3. sınıfta fen yoktu, 2012 de 3. sınıfa 3 saat getirmişler. sonra 2011 de 4. sınıfta fen 3 saatti, 2012 de 4. sınıfa 4 saat yapmışlar. bu en azından 15 bin açığa karşılık gelir. ağzı olan konuşuyo yalan yanlış.

Beğenmedim! (1)
Avatar
eylül 2016-06-07 20:20:16

mevcut müfredat hazırlanırken görevde miydi merak ettim?