15 Kasım 2017 Çarşamba 10:55
Diyarbakır'da Eğitimde Vali Hasan Basri Güzeloğlu Farkı

Bazı şehirler çok şanslıdır. Bu şehirlerin en büyük şansı vizyon sahibi idarecilere mülki amirlere sahip olmasıdır.

İşte bu şanslı şehirlerimizden biri de Diyarbakır. Diyarbakır'ın mülki idare amiri Hasan Basri Güzeloğlu, göreve başladığı günden bu yana Diyarbakır'ın çehresini değiştiriyor. Diyarbakır'da yaptığı çalışmaların yanı sıra eğitime verdiği büyük önemle de şehrin gelişmesinde büyük rol alıyor.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun hayat hikayesinde incelediğimizde büyük başarılara imza attığını görmekteyiz. Okuduğu A.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü birincilikle tamamlamıştır. Yine 1985 yılında açılan Kaymakamlık Sınavını da birincilikle kazanmıştır. Yürüttüğü mülki idare amirliği görevinde de pek çok taktir, teşekkür ve başarı ödüllerine layık görüşmüştür.

Gerek eğitim hayatında gerek mülki amir olarak yürüttüğü görevinde elde ettiği birincilikler ve kazandığı başarılar eğitime neden bu kadar önem verdiğini gözler önüne seriyor.

Eğitimde başarının teknolojik gelişmelere, bilişim teknolojilerinin eğitim faaliyetlerine entegre edilmesine ve sürekli kendini yenilemeye bağlı olduğunun farkında olan Vali Güzeloğlu, bu doğrultuda Diyarbakır'da eğitim faaliyetlerinin yürütülmesini sağlamaktadır.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun eğitime vermiş olduğu bu önem Diyarbakır şehrinin eğitim-öğretim verilerini etkiliyor. Diyarbakır'ın eğitim-öğretim de başarı grafiğinin yükselmesinde şüphesiz Vali Güzeloğlu'nun verdiği desteğin yeri büyüktür.

Özellikle Diyarbakır'da yaşanan olumsuz gelişmelere, terör olaylarına karşı okul öncesi eğitimden başlayarak yetişkin eğitimine kadar bütün kademelerde eğitim-öğretim faaliyetlerinin kusursuz yürütülmesini sağlayarak büyük bir mücadele veriyor.

Bir bal arısı düşünün. Bir gram bal için binlerce çiçeğe ve binlerce meyveye konup nektar toplar ve sabırla işleyerek bala dönüştürür. İşte Vali Güzeloğlu, tıpki bir bal arısı gibi, mesai mefrumu olmadan, canla başla görev yaptığı Diyarbakır şehrinin gelişmesi ve güzelleşmesi için mücadele ediyor.

Özellikle de eğitime verdiği önemle Diyarbakır'da gittiği her okulda öğrencilerle bire bir ilgilenen, öğretmenlerin ve idarecilerin amiri değil de onların bir mesai arkadaşı gibi hareket eden ve halkın içinde yer alan Vali Güzeloğlu'nun eğitim-öğretim faaliyetlerine verdiği destekten bir kaç kareyi sizlerle paylaşıyoruz.

VALİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU ÖĞRENCİLERİN ARASINDA

VALİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU ÖĞRENCİLERİN YÜRÜTTÜĞÜ PROJELERE DESTEK VERİYOR:

VALİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU DİYARBAKIR'DA EĞİTİMİN DURUMUYLA YAKINDAN İLGELENİYOR

İSTİŞARE TOPLANTISI YAPARKEN

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, hem eğitim hayatında hem de mülki amirlik görevinde yürüttüğü başarılı çalışmalar neticesinde defalarca ödüller kazanmıştır. 1996 yılı 'Türkiye'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü, 2002 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından verilen '2002 Yılı İzmir'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü, 2003 yılı Anadolu Gazeteciler Birliği GAP Oskarı ödül töreninde yılın 'En Başarılı Valisi' ödülünü ve bunun dışında daha bir çok ödül ve başarı elde etmiştir.

Son olarak 2017 yılı İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecek olan 1'inci Türkiye Altın Marka Ödülleri'nin halk oylaması başladı. ‘Yılın Valisi’ kategorisinde gösterilen 5 aday arasında Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’da bulunuyor.

VALİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU KİMDİR?

22 Eylül 1964 Ankara doğumlu olan Hasan Basri GÜZELOĞLU idareci bir aileden gelmektedir. İlk, orta ve lise eğitimini yurdumuzun değişik yörelerinde tamamlamıştır. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 04.07.1985 tarihinde birincilikle mezun olan Güzeloğlu, 1985 yılında açılan İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını da birincilikle kazanarak Mülki İdare Amirliği mesleğine girmiştir.

Şanlıurfa-Siverek ve Kütahya-Simav İlçeleri Kaymakam Vekilliği yapan GÜZELOĞLU, 1989 yılı Haziran ayında İçişleri Bakanlığında 74. Dönem Kaymakamlık Kursunu ikincilikle bitirerek tercihi ile Kahramanmaraş İli Türkoğlu İlçesine atanmıştır. Sonra sırası ile Elazığ İli Baskil İlçesi, Bitlis İli Güroymak İlçesi, Niğde İli Ulukışla İlçelerinde Kaymakam olarak görev yapmıştır.

10 Eylül 1997 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından başarısı doğrultusunda sınıf yükseltilerek İzmir İli Menderes İlçesi Kaymakamlığı görevine atanmıştır.

Hasan Basri GÜZELOĞLU;

01.02.2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2003/5221 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Gümüşhane Valiliği'ne, 25.08.2004 tarih ve 2004/7790 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Karaman Valiliği'ne, 04.04.2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2006/10355 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Samsun Valiliği'ne, 11.05.2010 tarihli ve 2010/407 Bakanlar Kurulu Kararı ile de Mersin Valiliği'ne, 15.09.2014 tarihli ve 2014/6780 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kocaeli Valiliğine, 21.06.2017 tarihli ve 2017/10458 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de ilimiz Diyarbakır Valiliğine atanmıştır.

1987 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından 1 yıllık süre için İngiltere'ye mesleki inceleme ve staj programı için gönderilen GÜZELOĞLU; Bakanlık ve Valilik düzeyinde çok sayıda Takdir ve Teşekkür belgelerinin yanı sıra çalıştığı il ve ilçelerin ”Fahri Hemşerilik” beratları; bölge, il ve ilçe sivil toplum kuruluşlarından alınmış özel ödül ve başarı belgelerine sahiptir.

Hasan Basri GÜZELOĞLU, Türk İdareciler Derneği ve İçişleri Bakanlığı tarafından birlikte yapılan seçim sonucu 1996 yılı 'Türkiye'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü almıştır. GÜZELOĞLU ayrıca 2002 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından verilen '2002 Yılı İzmir'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü de almıştır.

Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU, ulusal düzeyde yayımlanan birçok basın organı ve dergi tarafından 'Yılın Valisi' ödüllerini ve 2003 yılı Anadolu Gazeteciler Birliği GAP Oskarı ödül töreninde yılın 'En Başarılı Valisi' ödüllerini kazanmıştır.

Ayşe GÜZELOĞLU ile yaşamını birleştiren Hasan Basri GÜZELOĞLU'nun 2 çocuğu ve 1 torunu bulunmaktadır.

Yayımlanmamış bir adet Sosyolojik Araştırması olan GÜZELOĞLU, İngilizce bilmektedir.

MEBPERSONEL.COM/ÖZEL HABER

Son Güncelleme: 15.11.2017 10:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.