banner406
banner396
11 Şubat 2017 Cumartesi 14:18
Düşünme Eğitimi Dersine Hangi Branş Girmeli?

MEB PERSONEL- Düşünme Eğitimi Dersine Hangi Branş Girmeli? Ayrıntıları mebpersonel.com farkıyla açıklıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı gelecek yıldan itibaren müfredata Düşünme Eğitimi dersini koyacak. Önceden seçmeli olarak verilen düşünme eğitimi dersi, önümüzdeki yıldan itibaren zorunlu dersler kapsamına alınacak. Ders seçmeli iken ortaokullarda düşünme eğitimi dersini, Sosyal Bilgiler öğretmenleri veriyordu. Yeni dönemde 7-8. sınıflarda haftada 2 saat kademeli olarak zorunlu olacak dersi hangi branşların vereceği büyük tartışma konusu oldu. Düşünme eğitimi dersi zorunlu dersler kapsamına alınacağı için, dersi verecek olan branş veya branşlarda öğretmen ihtiyacı da artacaktır.

Düşünme Eğitimi Dersini Hangi Branş Verecek? Ortaokullarda 7-8. sınıf müfredatına eklenecek olan "Düşünme Eğitimi" dersini hangi branşın vereceği konusunda belirsizlik sürüyor. Düşünme Eğitimi dersi bilindiği üzere 7. ve 8. sınıflarda haftada 2 saat okutulacak. Bu dersi hangi branşın vereceği konusunca büyük belirsizlikler yaşansa da ortaokula ait bir ders olduğu için Sosyal bilgiler ve Türkçe  branşı öne çıkıyor.

Düşünme eğitimi dersi için Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Felsefe Grubu öğretmenleri arasından hangi branş öğretmenlerinin bu dersi vereceği konusunda son karar Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığılı söyleyecek.

Düşünme Eğitiminin müfredata eklenmesi ile birlikte dersi verecek olan branşta öğretmen ihtiyacı ve öğretmen atamaları da artacak. Ortaokula (7 ve 8'inci sınıflara) Düşünme Eğitimi Dersi kesin olarak getirildi. Düşünme eğitimi dersine Sosyal Bilgiler, Felsefe ve Türkçe öğretmenlerinin girmesi bekleniyor. Böylece bu 3 branşın da öğretmen ihtiyacı artacak. 

Düşünme Eğitimi Dersi İle İlgili Tebliğler Dergisinde Çıkan Karar Şöyle İdi:

Tebliğler dergisindeki karar: Ortaokul Düşünme Eğitimi Dersi (7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programının, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 7. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak ekli örneğine göre uygulanması, söz konusu öğretim programına göre ilgili Genel Müdürlükçe hazırlanan öğretim materyalinin kullanılması, Kurulumuzun 22/08/2007 tarihli ve 146 sayılı kararıyla kabul edilen İlköğretim Seçmeli Düşünme Eğitimi Dersi (6, 7 ve 8. Sınıf) Öğretim Programının, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 6 ve 7. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması hususunu uygun görüşle arz ederiz. 

Düşünme eğitimi dersini hangi branşların vereceği konusunda son kararı TTKB söyleyecek. Ders ortaokullara getirileceği için Sosyal Bilgiler branşı ön plana çıksa da, alınan karara göre FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENLERİ de bu dersi verebilir.

Düşünme Eğitimi dersinin hangi branşın vereceği ile ilgili yorum, görüş ve önerilerinizi haberimizin yorum kısmına bekliyoruz.

MEBPERSONEL/ÖZELHABER

www.mebpersonel.com

Anahtar Kelimeler:
Düşünme EğitimiBranş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
B.YILDIRIM 2017-02-11 14:41:44

Anlamı düşünmek, sorgulamak, arastirmak, bilgiyi sevmek olan derse verilmeli. Yani felsefe grubuna.

Avatar
Reis 2017-02-11 14:59:46

Dersin içeriğine bakıldığında bu dersi felsefe grubu öğretmenlerinin vermesi en doğru karar olur. Sosyalciler be Türkçecilere içerik açısından alakasız bir ders.

Avatar
Şeyma 2017-02-11 14:59:14

Elbette ki bu dersi işin ehli olan felsefe grubu öğretmenleri vermelidir. Aksi taktirde dersin amacına ulaşılması mümkün değildir.

Avatar
schopenhauer 2017-02-11 15:56:44

üstat yorum yapmaya gerek yok sadece felsefe mezunları vermeli. zira gerisi laf ola beri gele işidir. bir ders felsefe mezunlarına anca bu kadar uygun düşer. bak sadece felsefe diyorum sosyoloji mezunları değil sadece felsefe

Avatar
ayşe 2017-02-11 15:49:58

felsefeciler versin

Avatar
Rujin 2017-02-11 16:17:37

Düşünme eğitimi dersi içerik bakımından olsun kazanımlar bakımından olsun Felsefe Alanına gitmektedir. Dolayısıyla atamalar konusunda büyük sıkıntı yaşayan felsefe grubu öğretmenlerine verilmesi hem daha doğru hem de daha adil olacaktır.

Avatar
Tolga Ergin 2017-02-11 17:09:28

Dersin ortaokulda olması sebebiyle ortaokulda bu dersi verebilecek en uygun branş Sosyal Bilgilerdir.. Zaten dersi seçmeli olduğu dönemde Sosyal Bilgiler öğretmenleri veriyordu.. Bu durum değişmemeli ve ders Sosyalcilerin elinden alınmamalı diye düşünüyorum..

Avatar
Fesev 2017-02-12 00:37:35

Dersi kesinlikle Sosyal Bilgiler Öğretmenleri vermelidir. Sosyal Bilgilerin içeriği oldukça geniş ve kapsamında Felsefe de yer alıyor. Bu ders Ortaokulda Okutulacak. Felsefe öğretmenleri lisede görev yapar. Sosyal Bilgiler branşlar içinde yüzü gülemeyen tek branş bu bölümün yüzü bir kere de Gülsün. Öabt sınavına çalışırken biz düşünme eğitimini barındıran Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji gibi derslere de çaışıyoruz değil mi? Bu dersin eğitimini de aldık. Bu yüzden DÜŞÜNME EĞİTİMİ SOSYAL BİLGİLERE VERİLMELİDİR. SAYGILARIMLA.