banner396
28 Şubat 2016 Pazar 12:28
Ek Öğretmen Atamaları Olacak Mı? Detaylar...

Ek Öğretmen Atamaları Olacak Mı? Detaylar... Ek Öğretmen atamaları ile ilgili gelişmeleri haberimizin içinde bulabilirsiniz. Ek Öğretmen atamalarını bekleyen öğretmen adayları bu konuda bir açıklama yapılmasını talep ediyorlar.

30 Bin  Şubat ayı öğretmen atamaları gerçekleşti. Ana atamalar sonrasında ek öğretmen ataması olacak mı? Atanamayan diğer öğretmen adayları ise bunu merak ediyorlardı. 

Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere Şubat ayında 30 bin öğretmen atamaları yaptı. 30 Bin öğretmen atamaları 109 branşa yapıldı. Öğretmen atamaları sonucu, aday öğretmenlik süreci için 2. aşama tercih süreci başlamış oldu. 2. aşama tercih süreçlerinden il emrine atanan öğretmen adayları, bağlı oldukları il memlere evrak tesliminde bulunara resmen göreve başlamış oldular. 

Ek öğretmen atamaları için bekleyen öğretmen adayları ise bu konuda herhangi bir açıklama yapılmasını talep ediyorlar. Ek öğretmen atamaları 30 Bin öğretmen atamaları sonucu göreve herhangi bir nedenle gitmeyen öğretmen adaylarının yerine ilgili branştaki bekleyenlere göre yapılır. Ek öğretmen atamaları önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır. Ek Öğretmen atamaları süreci ise, yine MEB İKGM'nin hangi alandaki boş kontenjanı varsa ona göre atamaları gerçekleştirilecektir.

EK ÖĞRETMEN ATAMALARI İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK İÇİN FACEBOOK GRUBUMUZA BEKLİYORUZ
Şubat ayı öğretmen atamaları gerçekleşti.

Ana atamalar sonrasında ek öğretmen atamasıolacak mı? Atanamayan diğeröğretmenadayları ise bunu merak ediyorlardı. adaylar Kasım ayındaöğretmen ataması yapılmasını istiyor. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu yılın sonuna kadar 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcı olduklarını, bunun keyfi bir talep olmadığını bildirdi.

Koncuk, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılına az sayıda öğretmenatamaları yapılarak girildiğini savundu.

Daha önce 47 bin olarak açıklanan öğretmen atama sayısının 37 bine düşürüldüğünü, 10 bin atamanın akıbetinin ne olacağının henüz bilinmediğini belirten Koncuk, "Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında ücretli öğretmenliğin 80 bine ulaştığı, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarının, açık öğretim mezunlarının bile ücretli öğretmen olabildiği, norm kadro açığının 73 ilde 120 bin 610 olduğu, 417 bin evladımızın atama beklediği ülkemizde öğretmenatamalarının bu kadar yetersiz sayıda olması eğitimin geleceğini çok olumsuz etkileyecek bir durumdur. Biz 2015 yılının sonuna kadar 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcıyız. Bu keyfi bir talep değildir" ifadesini kullandı.

"Sınıf mevcutları OECD seviyesine çekilmeli"

Koncuk, ilkokulda okullaşma oranının yüzde 96,30; ortaokulda yüzde 94,35; ortaöğretimde yüzde 79,37 olduğuna işaret ederek, okullaşma oranlarının artış göstermesine rağmen hala yüzde 100 düzeyine ulaşamadığını bildirdi.

Türkiye'de dersliklerin de yeterli olmadığını savunan Koncuk, sınıf mevcutlarının OECD ülkelerinin seviyesine çekilmesi gerektiğine işaret etti.
-Stajyer öğretmenlikte "performans" önerisi

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), stajyer öğretmenliğe ilişkin uygulamasına değinen Koncuk, stajyerliğin kaldırılması için yazılı sınavdan vazgeçilmesini sadece performans değerlendirmesinin yeterli sayılmasını istedi. Koncuk, "Performans değerlendirmesini geçenlerin yeniden yazılı ya da sözlü sınava tabi tutulması, onların önüne yeni engeller konulması anlamına gelir" değerlendirmesini yaptı.

Öğrenim özrüne dava

Koncuk, özür grubu tayinlerinde öğrenim özrünün özür grubundan çıkarılmasının büyük sıkıntı oluşturduğunu belirterek, öğretmenlerin istedikleri ilde, istedikleri üniversitede yüksek lisans yapmaları gerektiğini, bunun kısıtlanmasının ise öğretmenlerin kendilerini geliştirmesinin önüne barikat konulması anlamına taşıdığını vurguladı. Koncuk, Öğretmen Atama ve Yer DeğiştirmeYönetmeliği'ndeki öğrenim özrü konusuna dava açtıklarını da bildirdi.

MEB'in eş durumu özrü tayinlerinde il dışından eş durumu özrü tayini talep edenlere ilçe emri hakkı vererek mağduriyetleri giderdiğine dikkati çeken Koncuk, ancak aynı hakkın il içinde eş durumu özrü bulunanlara tanımadığını, bunun düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Koncuk, ertelenen rotasyonun ise yönetmelikten de çıkarılması gerektiğini savundu.

Okul yöneticilerine ilişkin uygulamanın yargıya intikal ettiğini, ancak MEB'in kararı uygulamadığını öne süren Koncuk, sendikanın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararı uygulanmadığı için bakanlığa dava açtığını belirtti. Anayasa Mahkemesi'nin okul yöneticilerine ilişkin kararının ardından sendika olarak AİHM'e başvurmak isteyen mağdur okul yöneticilerine hukuki yardımda bulunduklarını hatırlattı.

"Okullarda hizmetli personel ihtiyacı karşılansın"

Koncuk, eğitim çalışanlarının ekonomik problemlerinin yanı sıra özlük hakları ile ilgili sorunları bulunduğuna dikkati çeken, yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanların görev tanımlarının yapılmasını talep etti. Uygulamadaki keyfiliklerin de giderilmesini isteyen Koncuk, şöyle devam etti.

"Bazı okullarda hizmetli personel yok iken, bazılarında ise hizmetli personel sayısı ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Dolayısıyla okullarda hijyen tam olarak sağlanamamaktadır, bu da özellikle kış döneminde salgın hastalıkları beraberinde getirmektedir. Bu noktada okullarımızın hizmetli personel ihtiyacı tam olarak sağlanmalıdır. "

Koncuk, görevde yükselme sınavlarının bir an önce yapılması ve periyodik hale getirilmesi ile eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan, personelin tamamına ödenmesi talebini de ifade etti.
 

www.mebpersonel.com

Anahtar Kelimeler:
EköğretmenATAMALARI
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FELSEFE 2016-02-28 14:33:56

FELSEFE bölümü 83.5 gibi çok yüksek bir puanla kapattı. Kimileri 50 puanla atanırken adaletsizliğin giderilmesi için ek alım yapılarak sınırda kalan kişilere ek atama yapılmalı.

Misafir Avatar
FELSEFE 2016-03-01 10:47:24 @FELSEFE

Sanırım tam olarak ifade edememişim. Adaletsizlik sınırda kalmamızdan kaynaklanmıyor. Adaletsizlik birileri 50 ile öğretmen olurken diğerlerinin 83,5 gibi çok yüksek puanlarla açıkta kalmasından kaynaklanıyor. İşte her yıl yapılan ek atama bu yılda yapılmalı ve bu yüksek puanlı bölümlerden ek alım yaparak adalet sağlanmalıdır. 83,5 ile atanamayan bir adama daha yüksek puan al demek yerine bu puanla nasıl atanamıyorsun, bu nasıl bir sınav diye sorman daha yerinde değil mi?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
akılküpü 2016-02-29 12:41:11 @FELSEFE

iyide illa birileri sınırda kalcak sen gidince senden sonraki adamda aynısını isticez.. yapmayın oturun çalışın çok çalışın çabuk atanın

Beğenmedim! (0)
Avatar
açıklama yapılsın! 2016-02-28 17:51:52

artık daha fazla oyalamayın bizi.. zaten bu süreç fazlasıyla yıprattı herkesi birsürü arkadaşımız sınırda kaldık.. lütfen ek atama yapılsın ve bu maduriyet giderilsin..

Avatar
2500 2016-02-28 12:51:26

2500 ek atama yapilacak diyorlar

Avatar
serkan 2016-02-28 12:53:43

Ind en kisa zamanda ek atama yapilir sinirda bekleyenler icinn

Avatar
ahmet 2016-02-28 15:47:02

sırf siteye tıklayan olsun diye bi tarafınızdan haber uydurmayın. Beş para etmez bi site olduğunuzu belli ediyorsunuz.

Avatar
öğretmen 2016-02-28 18:03:33

öğretmen 1 yıl bekler tekrar bir sınava girdirilir 100 150 tl bayılır. sonra atama yapılır. tabi yapılırsa.

Avatar
öğretmen 2016-02-28 18:08:17

sahi ihtiyaç ve bütçe varsa neden ek alım olmuyor. niye yıllarca bekletiyorlar öğretmenleri.

Avatar
magdur 2016-02-28 19:18:00

Ey MEB duy sesimizi artik.. Yap su ek atamayi. Hakkımızı bize ver..