banner361

En Çok Öğretmen Atamaları Bu Branşlara Yapılacak

En Çok Öğretmen Atamaları Bu Branşlara Yapılacak. 2017 Şubat atamasında en çok öğretmen atamaları yapılacak branşları sizler için açıklıyoruz.

En Çok Öğretmen Atamaları Bu Branşlara Yapılacak

En Çok Öğretmen Atamaları Bu Branşlara Yapılacak. 2017 Şubat atamasında en çok öğretmen atamaları yapılacak branşları sizler için açıklıyoruz. 2017 Şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamaları için 100'ün üzerindeki branştan başvurular alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamaları için ilgili branşlardaki açık sayıları dikkate alınacak.

Gelecek dönemdeki MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'in tasarılarına göre en çok öğretmen atamaları yapılacak branşlarbelli oldu. Milli Eğitim Bakanlığının gelecek dönemdeki reform niteliğindeki planlamaları kimi dallarda ciddi manada öğretmen ihtiyacını da beraberinde getirecek. Öğretmen ihtiyacı artacak olan bu dallarda öğretmen atamaları da artacak. Bunun yanı sıra bu dallar harici diğer öğretmenlik dallarına atamalar azalacak. Milli eğitim bakanlığı personel olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın gelecek dönemdeki tasarılamaları doğrultusunda en çok öğretmen atamaları yapılacak dalları siz atama bekleyen öğretmen adaylarımız derledik. 


İŞTE EN ÇOK ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILACAK ÖĞRETMENLİK BRANŞLARI

-Son yapılan  öğretmen atamaları sonrası  15 Bin civarı Öğretmen açığı bulunan İNGİLİZCE  dalının  5. sınıflar hazırlık sınıfı olması hasebiyle  ders saati artacağı  için ingilizce öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacı sayısı 30 Binleri bulacak..Zira ders saati artan her dalın öğretmen ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Ve öğretmen ihtiyacı itibariyle en çok ihtiyaç ingilizce dalında olacaktır. Başbakan Binali Yıldırım'ın izah ettiği orta vadeli hükümet tasarınına göre eğitim yabancı dil ağırlıklı eğitimin her eğitim öğretim kademesinde okutulacak olması, en az 30 bin ingilizce öğretmenine daha ihtiyaç olacağını gösteriyor.


-Öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer dal ise "Din Kültürü Ahlak Bilgisi" branşı.  İlkokul, ortaokul ve lise müfredatının tamamında dersi bulunan Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşında Öğretmen açığının 17 Binlere erişeceği öngörülüyor.


- Sınıf Öğretmenliğinde de Öğretmen ihtiyacı çok artış gösterecek. Şuan Milli Eğitim Bakanlığında görevli 240 Bin civarı sınıf öğretmeni bulunması ve her senede MEB'den emekli olan öğretmenlerin %50 sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması sınıf öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Son yapılan  öğretmen atamaları sonrası 10 Bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunan Sınıf öğretmenliğinde son norm aktüellemesi sonrası  öğretmen ihtiyacının 20 binleri bulması öngörülüyor. Ayrı olarak FETÖ dahilinde ihraç edilen öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu sınıf öğretmeni.


-Özel Eğitim Öğretmenliği dalında da öğretmen ihtiyacının artış göstereceğini söylemek olasıdır. Özel Eğitim öğretmenliği dalında son yapılan sözleşmeli öğretmen atamalarından sonra 15  bin civarı, öğretmen ihtiyacı bulunuyor. 


-Okul öncesi branşı da öğretmen açığı artacak olan bir diğer branş. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 4 bin civarı ihtiyacı bulunan branşta; ileriki dönemde öğretmen ihtiyacının 30  binlere çıkacağı düşünülüyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın izah ettiği orta vadeli hükümet tasarınına göre okul öncesi eğitimin mecburi olarak okutulacak olması okul öncesi dalında da öğretmen açığını hissedilir düzeyde artıracaktır. 3 sene içinde atama bekleyen okul öncesi öğretmeni kalmayacaktır. 

Rehber Öğretmenlik branşında da öğretmen açığının çok olduğunu söylemek mümkündür. 10 bin civarı öğretmen açığı bulunan PDR branşına, 2017 Şubat öğretmen atamalarında iyi bir kontenjanın verileceğini tahmin ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yaptığı norm yönetmelik değişikliğine göre norm sayısı ve öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer branş da Bilişim Teknolojileri alanı olacaktır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın gelecek yıl müfredata koymayı planladığı Kodlama Eğitimi, bu branşta öğretmen atamalarını artıracaktır. 

-Öğretmen ihtiyacı artacak olan diğer dallar ise; Arapça, Felsefe olacaktır.Gelecek yıldan itibaren okullarda okutulması tasarılanan "Düşünme Eğitimi"  ve "Arapça Dersi" bu branşlarda öğretmen ihtiyacını ve atamalarını da artıracaktır. 

Türkçe, Fen ve Teknoloji, Beden Eğitimi ve İlköğretim matematik öğretmenliği branşında da öğretmen ihtiyacı artacağını söylemek olasıdır.

***2017 Şubat öğretmen atamalarında öğretmen açığı artacak olan bu branşlara en fazla kontenjanın verileceğini söylemek mümkündür. Genel atama kontenjanlarının  %85-90'ı bu branşlara verilecektir.


ÖĞRETMEN İHTİYACI AZALAN BRANŞLAR

Son yapılan sözleşmeli  öğretmen atamaları ve dersane öğretmen atamaları, bazı branşlarda doluluk oranını %100 düzeyine getirdi. Bilhassa Sosyal bilgiler, Türk Dili Edebiyatı,  Tarih, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, ,Lise Matematik öğretmenliği  ve Teknik Eğitim branşlarında öğretmen ihtiyacı azaldı. Bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı kalmadı. Ders saatleri konusunda bir değişmenin de olmadığı bu branşlarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek olasıdır. 

MEBPERSONEL.COM/ÖZELHABER

www.mebpersonel.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
walnut 2 ay önce

öğretmen atamaları konusunda; sadece temenniler yazılıyor, ülkenin ekonomik durumu, norm kadro vizesi, ihtiyaç vb. düşünülmeden-bilinmeden branşlar itibarıyla beklentiler yazılıyor, örneğin; görsel sanatlar dalı çokmu ihtiyaç Allah aşkına; lütfen rasyonel-teknik ve mantıklı düşünceleri ifade edelim.

Misafir Avatar
Belma 2 ay önce

Ağzınızdan bal dalıyor fakat bu sizin düşünceniz meb atama yok diyor

Misafir Avatar
Fen 2 ay önce

Atama olacakta bizim mi haberimiz yok

Misafir Avatar
ogretmen 2 ay önce

Lutfen subatta istege bagli il disi tain aciksin eylul ayinda isteyemedik yetkililerden rica ediyorum sonra atamalat yapilsin

Misafir Avatar
Beden eğitimi 2 ay önce

Beden eğitimi Öğretmenliği öğretmenlik değilmi bizim branşın ismiii yok
Bizim branş da artsın yahu

Misafir Avatar
ALI 2 ay önce

SACMA BIR DEGERLENDIRME OLMUS.

Misafir Avatar
Özel eğitimci buna cok gülüyor 2 ay önce

Özel egitimde 18 bin açık var ucretliler sayılmıyor bile, sayilsa açık 25 bini bulacak peki neden atamada 15 binlik alım da 500 kişi alınıyor ??

Misafir Avatar
Mine 2 ay önce

Onca lise ortaokul imam hatip olursa din kültürü artar tabi onca sosyal bilimker lisesi açıldı emekliliği gelmiş öğretmenleri tutup oralarda olursa biz çok bekleriz daha benim de bir isim olsa benden sonrasi benim de umrumda olmaz nasılsa herkes öyle yapıyor.