05 Şubat 2019 Salı 15:03
İNOVA AKADEMİ BİLİŞİM EĞİTİM HİZ. SAN. VE TİCARET A.Ş DÜZELTME METNİ

UYARI

UYARAN             : İNOVA AKADEMİ BİLİŞİM EĞİTİM HİZ. SAN. VE TİCARET A.Ş

                            Gazi Teknokent C Blok No:17 Gölbaşı /ANKARA

VEKİLİ                 : Av. HİLAL UĞURLU SELÇUK

                            T.Hilmi Cd Bülten Sk No:14/6 Çankaya / ANKARA

MUHATAP           : MEB PERSONEL REKLAMCILIK VE İNTERNET HİZMETLERİ

KONU                   : 5651 S.K.nun 9. Maddesi uyarınca internet sitenizin 03/02/2019 tarihinde “ MEB, DİJİTAL DERSHANECİLİK DÖNEMİNİ BAŞLATIYOR “ başlıklı ve müvekkilin kişilik haklarını ihlal eden haberin, internet sayfasından kaldırılması ve işbu uyarı ekinde yer alan cevap ve düzeltme metninin internet sitenizde, ilgili yayının yer aldığı sayfada, aynı puntolarla ve aynı şekilde yayımlanması talebidir.
AÇIKLAMALAR       :

Uyarı konusu http://www.mebpersonel.com/meb/meb-dijital-dershanecilik-donemini-baslatiyor-h228196.html linkinde yayınlanan yazıda “MEB, DİJİTAL DERSHANECİLİK DÖNEMİNİ BAŞLATIYOR” başlıklı yazıya genel olarak bakıldığında; müvekkil firmanın sınava hazırlık yapan öğrencilere yönelik proje ve yayın yaptığı, yazıda adı geçen diğer iki firma ile işbirliğinde bulunduğu algısı yaratılmaya çalışıldığı görülmektedir.

Öncelikle müvekkil şirketin yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve verdiği hizmet; anasınıfı – 11. Sınıf aralığında eğitim gören 16 yaş altı öğrencilere yönelik kodlama, 2d/3d tasarım, web tasarımı, akıllı cihaz tasarımı, girişimcilik ve e-stem eğitimleri vermekten ibarettir. Müvekkil şirketin iştigal alanına liseye veya üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık yapan öğrenciler girmemektedir. Yazı içeriğiniz gerçeklik unsurunu taşımamaktadır.

 Yazıya eklenen iki twitter paylaşımı ile gerçeğe aykırı yazı içeriği belgelendirilmeye çalışılmış ve okuyucuda “ gerçeklik “ algısı yaratılmak istenmiştir. Müvekkil firma kurucuları bilişim ve eğitim sektöründen olup, sektördeki diğer uzmanlarla tanışıklıkları vardır ve misafir olarak ağırlamışlardır. Zaten yazıya eklenen ilk fotoğrafta “ misafirimiz var” başlığıyla twitter’da paylaşılmıştır.

Bahçeşehir - Uğur Okulları ise, birçok özel okul gibi, müvekkil şirketin ürünü ve hizmeti olan “kodlama, 2d/3d tasarım, web tasarımı, akıllı cihaz tasarımı, girişimcilik ve e-stem eğitimleri”ni kendi öğrencileri açısından incelemek amacıyla müvekkil firmaya gelmiştir. Müvekkil firma, birçok özel okulla çalışmaktadır.

Yukarıda kısaca özetlediğimiz üzere, yazınız gerçeklik unsurunu taşımamaktadır. Haber yayınlanmadan önce müvekkil şirketten herhangi bilgi ve görüşü sorulmamıştır. Müvekkil firmanın internet sitesinde yapılacak kısa süreli araştırma dahi yazı içeriğinin gerçek olmadığını ispatlamaktadır. Yazı yazılırken yapılması gereken gerçeklik araştırması dahi yapılmadan hazırlanan, tamamen karalama mahiyetinde olan ve müvekkil şirketi zan altına sokan yazınız içeriği mevzuat hükümlerine ve hukukun genel ilkelerine terstir. Müvekkil şirket yayınladığınız haber nedeniyle zan altında tutulmakta ve yıllarca uğraştığı saygınlığına zarar vermektedir. Haber Bilişim Garajı markasına ve müvekkilin ticari itibarına zarar verici, onur ve haysiyetini zedeleyici niteliktedir.

5651 Sayılı yasanın “İçeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi başlıklı 9. Maddesinde; “ İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir. İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilerin talepleri, içerik ve/veya yer sağlayıcısı tarafından en geç yirmi dört saat içinde cevaplandırılır…”hükmü mevcuttur.

Mevzuat uyarınca, uyarı konusu haberin ve fotoğrafın 24 saat içinde yayınlandığı internet sayfasından kaldırılması ve işbu uyarı ekinde bulunan cevap ve düzeltme metninin 24 saat içinde haberin yayınlandığı internet sayfasında aynı yollamayla, aynı büyüklükte ve görünür puntolarla yayınlanmasını, hukuki ve cezai sorumluluğunuz nedeniyle yasal yollara başvurma hakkımız saklı kalmak kaydıyla  bildiririz.    

           

                                                    İNOVA AKADEMİ BİLİŞİM EĞİTİM HİZ. SAN. VE TİCARET A.Ş                                                                                                               vekili

                                                                       Av. Hilal UĞURLU SELÇUK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.