banner406
banner396
12 Temmuz 2016 Salı 09:16
KPSS 2016/1 Yerleştirmesi İle Atanacak Olanların Göreve Başlama Süresi
 Kamu kurum ve kuruluşlarına ait (B) Grubu bazı kadro ve pozisyonlara, 2014 yılında yapılan KPSS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılacak.

 
1 Temmuz 2016 tarihinde sona eren tercih başvuruları esas alınarak ÖSYM tarafından yapılacak olan yerleştirmeler (2016/1) sonunda, gerekli şartları taşıyanların ataması yerleştirme yapılan kurumlar tarafından gerçekleştirilecek.

ÖSYM’nin yapacağı merkezi yerleştirmeye (2016/1) göre ilgili kurum tarafından ataması yapılacak olanların, atama emirlerinin kendilerine tebliğinden itibaren belli bir süre (mehil müddeti) içinde görevlerine başlamaları gerekecek.

Ataması yapılanların göreve başlaması gereken süreler

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilk defa veya yeniden atananların göreve başlamaları gereken süreleri belirlemiştir. Buna göre;

-Aynı yerdeki bir göreve atananların, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü izleyen iş günü içinde görevlerine başlamaları zorunludur.

-Başka yerdeki görevlere atananların, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününden itibaren 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde görevlerine başlamaları zorunludur.

Aynı yer ve başka yer neresidir?

Göreve başlanması gereken süreler, memurun göreve başlayacağı yerin “aynı yer” veya “başka yer” olma durumuna göre değişmektedir.

“Aynı yer” ve “başka yer” kavramlarına ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda herhangi bir düzenleme bulunmamakla birlikte, 6245 sayılı Harcırah Kanununda bu kavramlara açıklık getirilmiştir.

Harcırah Kanunu, “aynı yer” kavramını “memuriyet mahalli” olarak tarif ederken, bunun dışındaki yerleri ise “başka yer” saymaktadır.

Kanuna göre “memuriyet mahalli” kavramı; memurun asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri ifade etmektedir. Memuriyet mahalli dışındaki yerler ise “başka yer” sayılmaktadır.


Süresinde göreve başlamama halinde ne olur?

İlk defa veya yeniden bir göreve atananlar, belge ile ispatı mümkün zorlayıcı bir sebep yokken yukarıda belirtilen süreler içinde görevlerine başlamadıklarında, atamaları iptal edilecek. Atamaları bu sebeple iptal edilenler 1 yıl süreyle Devlet memurluğuna giremeyecek.

Ayrıca, belge ile ispat edilebilecek zorunlu bir sebepten dolayı görevine başlayamayanların atamaları ise, göreve başlamama halinin iki ayı aşması halinde iptal edilecek.

memurunyeri.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.