banner406
banner396
23 Aralık 2015 Çarşamba 10:36
Müdür Yardımcılığı Sınav Konuları 2016

 Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılının Mart ayında Müdür Yardımcılığı sınavı gerçekleştirecek. Müdür yardımcılığı sınavı Mart ayının 20'sinde ve 31 il merkezinde yapılacak. Sınava az bir zaman kalması sebebi ile Müdür yardımcısı olmak isteyen öğretmenler MEB  müdür yardımcılığı sınav konularını merak ediyor. Bakanlık, Müdür yardımcılığı sınavında ne soruyor?

 Genel Kültür ve Türkçe'nin toplamda %20 etkileyeceği 2016 Müdür yardımcılığı sınavında, konu dağılımına bakıldığında ağırlık %50 olarak Kanun, Kararname, Yönetmelik gibi hususlara ayrılmış olarak görülüyor. MEB 2016 yılı Mart ayı Müdür yardımcılığı sınav konuları kapsamında Türk İdare Sistemi, Okul Geliştirme gibi dersler de bulunuyor. Müdür yardımcısı olmak isteyen öğretmenlerin bu sorulardan istenen derecede cevaplaması gerekiyor.

 Bakanlığın 2016 yılı Mart ayında yapacağı Müdür Yardımcılığı sınavı için konular yüzdelik dilim olarak aşağıda liste halinde gösterilmiştir. Bakanlığın yapacağı sınav 20 Mart'ta gerçekleştirilecek. Sonuçların ise Nisan ayı içerisinde açıklanması bekleniyor. Daha sonraki süreç de MEB tarafından belirlenecek.

 2016 yılı Mart ayında yapılacak MEB Müdür Yardımcılığı sınavı konu dağılımı şöyle:

a) Türkçe-dil bilgisi: %10, 
b) Genel kültür: % 10, 
c) Resmi yazışma kuralları: % 4, 
ç) Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri: % 4, 
d) Okul Yönetimi: % 4, 
e) Yönetimde insan ilişkileri: % 4, 
f) Okul geliştirme: % 4, 
g) Eğitim ve öğretimde etik: % 5, 
ğ) Türk idare sistemi ve protokol kuralları: % 5, 
h) Mevzuat (T.C. Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname): % 50. 

MEB 2016 Müdür yardımcılığı ile ilgili süreci yakinen takip edip siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sınava başvuru tarihleri de ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacaktır.

Mebpersonel.com / Özel Haber

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.