banner406
banner396
21 Kasım 2015 Cumartesi 09:17
Müdür Yardımcılığı Sınavı Başvuru Şartları 2015-2016
Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Müdür yardımcılığı sınavı başvuru şartları nelerdir? Hangi şartları hayiz öğretmenler MEB  tarafından yapılacak yazılı sınava girebilecek. MEB müdür yardımcılığı sınavı başvuru şartları 6 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan yönetici atama yönetmeliğinde aranacak genel şartlar başlığı adı altında açıkça ifade edilmiştir. Müdür yardımcılığı sınavı başvuru şartları nelerdir bu şartları sizlere haberimizin sonunda maddeler  halinde paylaşacağız . Peki müdür yardımcılığı  sınavı ne zaman ve nerede yapılacak? MEB bu konuda da geçtiğimiz gün internet sitesinde şu açıklamalara yer verirdi; MEB Müdür yardımcılığı sınavı 20 Mart 2016 tarihinde 32 il merkezinde yapılacaktır. 


MEB'in müdür yardımcılığı sınavı için tarih vermesinden sonra önümmüzde ki günlerde Müdür yardımcılığı için başvuru  kılavuzunu yayınlacağı ve müdür yardımcılığı başvuru kılavuzunda bir çok  sorunun daha net olarak cevap bulması bekleniyor .  Müdür yardımcılığı sınavı sonucu alınan puanlara göre tercih yapacak öğretmenler puan üstünlüğüne göre tercihlerine atanacak. Bu noktada da kafalar takılan bir soru bu ara öğretmenler tarafında sorulmaya başlandı sınavda alınan puanlara göre tercih yapılamayacağı sadece sınavın bir baraj şeklinde olacğaı bu barajı geçen adayların eski yönetlikte olduğu gibi müdürün teklifi ile müdür yardımcısı olarak atanacağı söylentilerine karşı yönetmelikte madde bu söylentilerin gerçek oladığını sadece üsül olarak yönetmelikte böyle bir madde bulunduğu müdür yardımcılığı atamaların puanla yapılacaktır.

20 Mart 2016 tarihinde yapılacak olan müdür yardımcılığı sınavına girmek isteyenlerde aranacak genel şartlar aşağıda ki gibi olacak 

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır:

a) Yükseköğretim mezunu olmak.

b) Başvurunun son günü itibarıyla Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak.

c) Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibarıyla öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak.

ç) Başvurunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

d) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.
Müdür Yardımcılığı Hazırlık Facebook Sayfasına Katılmak İçin Aşağıda ki resmi tıklayınız

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 7 – (1) Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.

b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

c) Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.

(2) Müdür başyardımcısı olarak görevlendirileceklerde ayrıca;

a) Fen lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji alan öğretmeni olmak,

b) Güzel sanatlar lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Türk Dili ve Edebiyatı, Görsel Sanatlar/Resim veya Müzik alan öğretmeni olmak,

c) İmam hatip lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak,

ç) Mesleki ve teknik eğitim kurumları müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak,

d) Sosyal bilimler lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji veya yabancı dil alan öğretmeni olmak,

e) Spor lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Beden Eğitimi alan öğretmeni olmak,

şartı aranır.

(3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde yeterli sayıda aday bulunmaması hâlinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir.

www.mebpersonel.com 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esra 2016-01-05 13:17:42

Benim ogretmenlikte 4. Yilim bu sene dolacak. Sinava girebiliyor muyum? Eger giremiyorsam da bu sinav her yil mi olacak?