banner406
banner396
06 Aralık 2015 Pazar 18:18
Müdür Yardımcılığı Sınavı Ne Zaman?
 MEB Müdür yardımcılığı sınavı ne zaman, bu konuda  Milli Eğitim Bakanlığından beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde ikgm.meb.gov.tr adresi üzerinden yapıldı. MEB İnsan Kaynakkları Genel Müdürlüğü internet sitesinde müdür yardımcılığı sınavı başlığıyla yapılan duyuruda 2016 yılında yapılması planlanan müdür yardımcılığı sınav tarihi 20 Mart 2016 tarihi olarak ifade edildi. Müdür yardımcılığı için yapılan duyuruda sınavın 32 il de yapılacağı ve  müdür yardımcılığı sınav kılavuzunun ise önümüzde ki süreçte açıklanacağı duyuruda belirtildi. 

Müdür yardımcılığı sınav tarihinin açıklanmasından sonra öğretmenler sınav hazırlıklarına şimdiden başladı en son MEB müdür yardımcılığı sınavı 2011 tarihinde yapılmıştı ve daha sonra ise değişen yönetmelikle müdür yardımcılığı sınavı kaldırımıştı ve müdür yardımcılığı atamaları müdür tarafından teklif edilen isimlerin valilik onayı ile görevlendilirmesi şeklinde oluyordu fakat 6 ekim 2015 tarihinde yayınlanan yeni yönetici atama yönetmeliğine göre müdür yardımcılığı atamaları için yeniden sınav şartı getilirdi ve sınav sonucu puan üstünlüğüne göre  MEB'e bağlı kurum ve okullara müdür yardımcılığı atamaları yapılacak.


Yeni yönetmelikte müdür yardımcılığı başvuru şartlarıu şu şekilde açıklandı. Müdür yardımcılığı ile ilgili tüm haberleri mebpersonel.com sitemizden takip edebilirsiniz. 

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır:

a) Yükseköğretim mezunu olmak.

b) Başvurunun son günü itibarıyla Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak.

c) Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibarıyla öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak.

ç) Başvurunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

d) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.
Müdür Yardımcılığı Hazırlık Facebook Sayfasına Katılmak İçin Aşağıda ki resmi tıklayınız

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 7 – (1) Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.

b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

c) Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.

(2) Müdür başyardımcısı olarak görevlendirileceklerde ayrıca;

a) Fen lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji alan öğretmeni olmak,

b) Güzel sanatlar lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Türk Dili ve Edebiyatı, Görsel Sanatlar/Resim veya Müzik alan öğretmeni olmak,

c) İmam hatip lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak,

ç) Mesleki ve teknik eğitim kurumları müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak,

d) Sosyal bilimler lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji veya yabancı dil alan öğretmeni olmak,

e) Spor lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Beden Eğitimi alan öğretmeni olmak,

şartı aranır.

(3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde yeterli sayıda aday bulunmaması hâlinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir.

www.mebpersonel.com


Son Güncelleme: 07.12.2015 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.