banner406
banner396
19 Aralık 2015 Cumartesi 21:21
Müdür Yardımcılığı Sınavı Ne Zaman Ve Sınav Konuları
  Bilindiği üzere 6 ekim 2015 tarihinde yayınlanan yönetici atama yönetmeliği ile birlikte müdür yardımcılığı atamaları sınav ile yapılacağı kesinleşti. Yeni yönetmelik ile birlikte müdür yardımcılığı için yapılacak sınav ile birlikte puan üstünlüğüne göre atamalar yapılacak ve müdür yardımcılığı sınavı için bu yönetmelikteki en önemli ayrıntı ise müdür yardımcılığı atamalarının 4 yılda  bir yapılacağı oldu. Özetleyecek olursak  müdür yardımcısı olarka görev yapanlar 4 yılları dolduğunda yeniden müdür yardımcılığı ataması için sınava girip başarılı olma şartına bağlanmış ve aynı şekilde yapılacak olan müdür yardımcılığı sınavı sonucuna göre ataması yapılacak olanlar da 4 yıl sonra yeniden müdür yardımcılığı sınavına girmesi gerekecek . Müdür yardımcılığı sınav puanı normal şartlar altında bir yıl geçerli olacak  bu yönetmelik doğrultusunda müdür  yardımcılığı sınavının her sene yapılması planlanmaktadır.


Yeni yönetici atama yönetmeliği ile müdür yardımcılığı sınavı  için başvuru tarihleri meb tarafından açıklanmadı fakat MEB tarafından 2016 MEB Müdür yardımcılığı sınav tarihi ise açıklandı. MEB İKGM internet sitesinde yapılan duyuruda  Müdür yardımcılığı atamaları için sınav tarihi olarak 20 Mart 2016 tarihi belirlendi . MEB Müdür yardımcılılığı sınavı ise yapılan açıklama doğrultusunda 32 il merkezinde yapılacak haberimizde beliritğimiz üzere başvuru  tarihi  ve müdür yardımcılığı kılavuzu  önümüzde ki süreçte MEB tarafından açıklanacaktır. MEB Müdür yardımcılığı sınav başvuları ve kılvuzu hakkında ki tüm gelişmleri mebpersonel.com sitemizde anlık olarak bulabileceksiniz.

Müdür Yardımcılığı Hazırlık Facebook Sayfasına Katılmak İçin Aşağıda ki resmi tıklayınız
Müdür yardımcılığı sınavı konusunda bu gelişmleler yaşanırken öğretmenkler sınav  tarihinin açıklanması ile birlikte sınav hazırlıklarnı başlamış durumdalar  yönetici atama yönetmeliğinde müdür yardımcılığı sınavına girebilme şartları aşağıda  başvuru şartları başlığı altında bulabileceksiniz. Bunun yanında ise sınav  konuları ve  yüzdelik ağırlıkları da yönetmeklilte belirtildi. Müdür yardımcılığı sınav konuları ve müdür yardımcısı olabilme şartarı  6 ekim 2015 tarihinde yayınlanan yönetmelikte ifade şekli aşağıda  ki gibi oldu.


Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar
MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır:

a) Yükseköğretim mezunu olmak.

b) Başvurunun son günü itibarıyla Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak.

c) Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibarıyla öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak.

ç) Başvurunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

d) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar


MADDE 7 – 
(1) Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.

b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

c) Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.

(2) Müdür başyardımcısı olarak görevlendirileceklerde ayrıca;

a) Fen lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji alan öğretmeni olmak,

b) Güzel sanatlar lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Türk Dili ve Edebiyatı, Görsel Sanatlar/Resim veya Müzik alan öğretmeni olmak,

c) İmam hatip lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak,

ç) Mesleki ve teknik eğitim kurumları müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak,

d) Sosyal bilimler lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji veya yabancı dil alan öğretmeni olmak,

e) Spor lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Beden Eğitimi alan öğretmeni olmak,

şartı aranır.

(3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde yeterli sayıda aday bulunmaması hâlinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir.

Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları

MADDE 15 – (1) Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için sınav konuları ve puan değerleri şunlardır:

a) Türkçe-dil bilgisi: %10,

b) Genel kültür: % 10,

c) Resmî yazışma kuralları: % 4,

ç) Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri: % 4,

d) Okul Yönetimi: % 4,

e) Yönetimde insan ilişkileri: % 4,

f) Okul geliştirme: % 4,

g) Eğitim ve öğretimde etik: % 5,

ğ) Türk idare sistemi ve protokol kuralları: % 5,


h) Mevzuat (T.C. Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname): % 50.


Son Güncelleme: 19.12.2015 21:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.