banner406
banner396
25 Temmuz 2016 Pazartesi 23:01
Mülakatla Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?
Mülakatla Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak? Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Eylül ayında, sözleşmeli olarak mülakatla öğretmen atamaları yapılacak. Bu uygula öğretmen atamaları açısından bir ilk olacak. Sözleşmeli olarak öğretmen atamaları konusunda bugün MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin önemli açıklamalarda bulunarak tüm detayları açıkladı. Eylül ayında 20 binin üzerinde öğretmen atamaları mülakatla olacak. Peki Mülakat sınavı nasıl olacak?

Mülakat sınavı için Milli Eğitim Bakanlığı mülakat komisyonlarını ve mülakat merkezlerini oluşturdu. KPSS p10 ve p121 puanları ile, adaylar ilgili oldukları branşlara verilen kontenjanlara göre çağrılacak. Her branşa verilen kontenjanın 3 katı adat mülakata alınacak. Mülakat komisyonunun önünde öğretmen adaylarına soruları sorulacak. Bu soruların kapsamı ve içeriği ile ilgili bakanlık ilerleyen günlerde açıklama yapacak. Mülakat sınavından alınan puanlar ve KPSS puanları birlikte değerlendirilip, son durumda elde edilen puanlara göre öğretmen atamalarının yapılması bekleniyor. Mülakat sınavından sonra uygun puanları alan adaylar kendi branşı için tercih bildirecek ve atamaları gerçekleştirilecek.


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK VE MÜLAKATLA İLGİLİ TÜM AYRINTILAR

 
 Milli Eğitim Bakanının önümüzdeki dönemlerde sözleşmeli öğretmenalımlarına başlayacağız ifadesi öğretmenler arasında şok etkisi yarattı. Özlük haklarının neredeyse sıfıra indirildiği sözleşmeli öğretmenlik konusunda öğretmen adayları tam bir kafa karışıklığı yaşıyor. Özellikle tarafımıza sözleşmeli öğretmenlik alım şartı nedir, formasyonsuz başvurabilir miyim, KPSS’iz atanma şansım var mı gibisinden birçok soru yöneltilmektedir. Bu yazımızda sözleşmeli öğretmenlik hakkında merak ettiğiniz her şeyin cevabını bulabileceksiniz.
Sözleşmeli Öğretmenlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
1. Sözleşmeli Öğretmenlik Alımları Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik için de aynen kadrolu öğretmenlik gibi bir atanma süreci yaşanır. Yine aynı şekilde KPSS puan üstünlüğüne göre, MEB’in belirlediği kontenjanlara atamalar yapılır. Ancak TBMM Milli Eğitim Komisyonunda geçen ilgili maddeye göre, KPSS puanının yanı sıra sözleşmeli öğretmen atamalarında sözlü mülakatta yapılacak.

2. Sözleşmeli Öğretmenlikte Maaşlar Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin maaşları aynı olmaktadır. Hatta gösterge hesabında farklılıklar olduğu için sözleşmeli öğretmenlerin maaşı 50-100 TL daha fazla olabilir.

3. Sözleşmeli Öğretmenler Yazın Maaş Alır mı?

Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenler gibi yaz aylarında da maaş alabilirler.

4. Sözleşmeli Öğretmenler Ek Ders Alabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenler de kadrolu öğretmenler gibi haftalık maaş karşılığı 15 saat çalışırlar. Bunun üzerindeki çalışmalarda ek ders alınabilir.

5. Sözleşmeli Öğretmenlikte Tayin Hakkı Var mıdır?

Sözleşmeli öğretmenlikte özlük hakların diplerde bulunduğunu söylemiştir. Bunların başında hiçbir şekilde tayin hakkınızın olmamasıdır.

6. Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu, Sağlık Gibi Özür Grubu Atamalarından Yararlanabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmesi devam ettiği sürece hiçbir şekilde eş durumu ve sağlık özrü gibi durumlarla tayin olması mümkün değildir.

7. Sözleşmeli Öğretmenin Memur/İşçi Eşlerinin Tayin Durumu Nedir?

Sözleşmeli öğretmenin eşi eğer memursa, öğretmenin eşi öğretmenin bulunduğu ile eş durumu tayini isteyebilecek. Eğer eş özel sektörde ise eş durumun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

8. Sözleşmeli Öğretmenin Sözleşme Süresi Ne Kadar Olacak?

Sözleşmeli öğretmenler atandıkları okulda en az 3 yıl sözleşmeli çalışmak durumunda. Eğer 3 yıl boyunca çalışmaya devam edilir ve olumlu bir performans puanı alınırsa sözleşmeli öğretmenler kadroya geçebileceklerdir. Ancak önceki senelerde sözleşmeli öğretmenlerde uygulanan bir durumu da hatırlatmakta fayda var: Sözleşmeli öğretmenler çalıştıkları İl/İlçe MEM’lerde her sene başı sözleşmelerini uzattırmaları gerekmektedir.

9. Sözleşmeli Öğretmenler Ne Zaman Tayin İsteyebilecek?

Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl sözleşmeye bağlı çalıştıktan sonra kadroya alınabilecekler. Kadroya alındıktan 1 yıl sonra eş durumu, 3 yıl sonra ise il içi ve il dışı tayinleri yapılabilecektir.

10. Sözleşmeli Öğretmenlik İçin KPSS ve Formasyon Şart mıdır?

Evet. Sözleşmeli öğretmenler de kadrolu öğretmenlerin atanma şartlarına tabidirler. Bu nedenle formasyon ve KPSS puanı şarttır.

11. Sözleşmeli Öğretmenlikte İş Güvencesi Var mıdır?

Özlük haklarının sözleşmeli öğretmenlikte maalesef dip yaptığını söylemiştik. Bu özlük haklarının en başında ise iş güvencesi gelmektedir. Sözleşmeli öğretmen olarak atandığınızda kesinlikle iş güvencesine sahip olmayacaksınız. Her an bir soruşturma ya da bir sıkıntıda işinize son verilebilecek.

12. Sözleşmeli Öğretmenler Sadece Doğu ve Güneydoğu’ya mı Atanacak?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuşmalarında sözleşmeli öğretmenlerin bu bölgelere atanacağı sonucu çıkmaktadır. Ancak önceki yıllarda da olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlerin büyük bir ağırlığının bu bölgelere atanmaları beklenmekle birlikte başka bölge ve illere de atamaların yapılacağı öngörülmektedir.

13. Bundan Sonra Sadece Sözleşmeli Öğretmen Ataması mı Yapılacak?

Hayır. Muhtemelen bakanlık öğretmen açığına göre bir atama kontenjanı belirleyecek. Faraza: Bakanlık 25 bin atama kontenjanı belirledi ve bunların 10 bininin kadrolu atama olacağı belirtildi. İlk önce kadrolu öğretmenlik alımları yapılır ve isteyenler başvurularını tamamlar. Kadrolu öğretmenlik alımlarından sonra geriye kalan 15 bin sözleşmeli öğretmen kontenjanı başvuruları başlar. Tekrar başvurular alınır ve KPSS puan üstünlüğüne göre atamalar yapılır.

14. Sözleşmeli Öğretmenlikte Çalışılan Süre Zorunlu Çalışma Süresi (Doğu) Görevinden Sayılır mı?

Bu konuda bakanlık henüz bir açıklama yapmadı fakat, kadronuzun olmaması çalışılan sürelerin doğu görevine sayılmasını zorlaştırmaktadır. Muhtemelen doğu görevinden sayılmayacaktır.

15. Sözleşmeli Atandım. Sonraki Kadrolu Öğretmen Alımlarına Başvurabilir miyim?

Evet. Sözleşmeli atansanız dahi sonraki kadrolu atamalarına aynı KPSS puanıyla ya da sonraki KPSS puanlarıyla başvurabilir ve atanacağınız okulda kadroya geçebilirsiniz.

☞ Sözleşmeli öğretmenlik hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıda yorum olarak ekleyebilir ya da aşağıdaki Facebook hesaplarımıza dahil olup sorabilirsiniz…
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÖĞRETMEN 2016-07-26 06:39:47

Torpil torpil torpil mülakat başka birsey değil ! Herkesin mülakata karşi çıkması lazım i4 sene öğretmenlik eğitimi Alıp 2-3 sınava girdikten sonra mülakat ne demek oluyor yeter artık liyakata Önem verin!!!!!

Avatar
KPSS 2016-07-26 09:36:58

Mülakata Sözleşmeli öğretmenliğe hayır ! Hakkımızı verin emeginizin karşılığını verin bizlere !

Avatar
Sozlu-mulakaat=torpil 2016-07-26 09:57:21

Mulakaatla atamayı doğru bulmam.mülakaat=torpil olduğunu bilmeyen yok bu ülkede.bunu bir fırsat bilip kullananlar olacaktır.özgür hür irade ile öğretmen yetiştirip atamassaniz bu sorunlara karşı direnç kazanamassiniz.elbette güvenlik sicil araştırmasında tehdit olabilecek suç unsuru varsa zaten memur etme.sozlu ve. Mulakaatla objektif yapılmıyor.p partizanlık yapılıyor.

Avatar
tarihçi 2016-07-26 10:22:43

vAllahi bir mülakat az olur bence en az iki üç mülakat ve bir o kadar da yazılı sınav olmalı şöyle açık uçlu uzun cevaplı falan:)

Avatar
Öğremen 2016-07-26 11:37:39

Mülakat büyük haksızlıklara ve travmalara yol açar.Zaten üç ayrı sınavdan geçerek yeteri kadar soru cevaplıyoruz.Mülakatın bir mantığı yok.Siciller araştırılabilir. Tepkimizi ortaya koymamız lazım.

Avatar
Abdulhak 2016-07-26 11:46:31

Mülakata hayır.mahkemelere başvuralım.çünkü açık bir hak yenilme olacak.elemek için üç sınav var zaten

Avatar
Sözlüyu bırak liyakata bak 2016-07-26 10:05:35

Fetoculer geçit verme sıkı tedbir al ancak sözlüğü öğretmen alımında doğru bulmam.ha gorevden yukselmelerde olabilir.bu ülkenin insanlarını yıllarca sözlü ve mulakaatla otekilestirenler sokaklarda birdik ama bazı şeyler denmiyor.zamani gelince diyelim.simdi sırası değil.k olaya kacmayalim.liyakaat ve kariyer önemli diye yıllarca yazdık uyardık.sakalina.secdesine biyigina.bademine gord atama yapıldı.

Avatar
Müzik 2016-07-26 11:50:32

Liyakat önemli torpil olmasın mülakat torpil demek. Güvenlik soruşturması yapılsın. Nasıl o kadar fetöcuları tespit edip, görevden uzaklaştırdıysa, köşe ve formasyonla başvurmaları da bilmeleri zor değildir. Mülakat dersen güvenmem