banner406
11 Ocak 2017 Çarşamba 16:15
Öğretmenlerin kaderini belirleyen ekip
 Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kuşkusuz en önemli departmanlarından biri, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü. Bir milyona yakın öğretmen ve personelin atama, yükselme ve yer değişiklikleri bu bölümde yapılıyor. Genel Müdür Hamza Aydoğdu ile birlikte 320 kişi çalışıyor. 15 Temmuz sonrası da en yoğun yerlerden biri oldu. Binlerce öğretmenin kaderi bu bölümdeydi. Bugüne kadar pek kamuoyu önüne çıkmayan ekip İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu başkanlığında Hürriyet’e konuştu:
Öğretmenlerin kaderini belirleyen ekip

15 TEMMUZ SONRASI CUMHURİYET TARİHİNİN EN YOĞUN GÜNLERİYDİ

Son aylarda MEB, Cumhuriyet tarihinin en yoğun günlerini yaşadı. Darbe girişiminden sonra kapanan okullarla ilgili öğretmenlerin tüm çalışmaları bize devredildi. Öğretmen ve yöneticilerinin ne olacağıyla biz ilgilendik. Bu yıl olağanüstü bir dönem olduğu için iki kez il dışı, iki kez iller arası ve özür ataması yapıldı. 30 bine yakın öğretmen ihraç edildi, bunların yerine sözleşmeli öğretmen atandı. Bu süreç içinde bütün arkadaşlarımız hem merkez hem taşrada canla başla çalıştı. Gece yarılarında telekonferanslar yaptık, bilgiler istedik. Online çalıştık.

YILDA 300 BİNE YAKIN ÖĞRETMEN YER DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR

Yılda ortalama 300 bine yakın öğretmen yer değişikliği istiyor. Biz 100-110 bin arası öğretmenin yerini değiştiriyoruz. Eş durumu, sağlık, can güvenliği gibi nedenlere bu istekler geliyor. Mümkün olduğu kadar imkânlar ölçüsünde öğretmenlerin taleplerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bütün başvuruları elektronik ortamda alıyoruz. Hizmet puanına bakıyoruz. Öğretmen istediği bir okula kaç puanla atandığını görüyor. Şeffaf bir uygulamamız var. İlk atamalarda da yılda yaklaşık 200-250 bin öğretmenin başvurusunu değerlendirerek 50 bin öğretmeni sisteme katıyoruz. Elbette ki 900 bin civarında öğretmen olduğu zaman ister istemez bazı sorunlar da yaşıyoruz.

HÜRRİYET
www.hurriyet.com.tr


HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
Son Güncelleme: 11.01.2017 22:01