banner406
banner396
05 Haziran 2016 Pazar 13:42
Ortaokullarda Bazı Derslerin Saatleri Azaltılacak, Bazı Dersler Seçmeli Olacak
 Ortaokullarda Bazı Derslerin Saatleri Azaltılacak, Bazı Dersler Seçmeli Olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni dönemde reform niteliğinde ders saatlerinde yeni düzenlemeye gitmesi bazı branşları etkileyecek, bazı branşlarda da norm fazlalılığına yol açacak gibi duruyor.

ÖNCEKİ GÜN MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN BU KONUDA ŞU AÇIKLAMALARI YAPMIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yürüttüğü müfredat değişiminde ilk aşama tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren ders kitaplarındaki rahatsız edici ifadelerin kaldırıldığını söyledi. Tekin, tüm öğretim seviyeleri için başlatılan müfredat değişikliğinin de 2017-2018 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yeni dönemi okul yapmaktan ziyade, okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ediyoruz" sözlerinin ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılan çalışmalara çevrildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, HABERTÜRK TV'ye yaptığı açıklama, müfredat çalışmalarının 1,5 yıl önce başladığını söyledi. Çalışmaların birkaç aşamada yürütüldüğünü vurgulayan Tekin, "Yeni bakanımızın verdiği ilk talimat, müfredat çalışmalarının hızlı ve kararlı şekilde yürümesiydi" diye konuştu.

Tekin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verirken, "Şikayetçi olduğumuz, eleştiri yönelttiğimiz her konu masaya yatırıldı. Çalıştaylar yapıldı, uzmanlar dinlendi; aydınlar, entelektüeller, veliler, idareciler, öğretmenler... Şu anda sahadaki veriler toplandı, kategorize edildi. Her genel müdürlük kendi okullarıyla ilgili çalışmaları yürütüyor" ifadelerini kullandı.

"MÜFREDAT HAFİFLETİLECEK, DERS SAATLERİ AZALTILACAK"

"Çocuklarımızın haftalık ders yükü çok fazla" diyen Yusuf Tekin, "Birinci kısmı ders saatleriyle alakalı. Ders saatleri azaltılabilir, dersler birleştirilebilir. Bu akademik heyetin vereceği önerilerle oluşacak. En büyük eleştiri, çocukların farklı etkinliklere zaman ayıramamaları. Müfredat hafifletilecek. Bu kadar ağır bir yüke ihtiyaç olmayabilir. Elimize gelen verilere göre karar verilecek" dedi.

RAHATSIZ EDİCİ İFADELER KALKIYOR

Ders kitaplarında tartışma yaratan bazı ifadelerin düzeltileceğini söyleyen Tekin, yeni kitapların 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kullanılabileceğini açıkladı. Tekin şunları söyledi:

"Bazı ders kitaplarımızda ayrıştırıcı, ötekileştirici ifadeler var. Toplumlar arası sınıf oluşturucu ifadeler ayıklanacak. Kültürel, tarihsel birlikteliği sağlayan yeni içeriklerin dahil olması söz konusu olacak. Bu yıl öğretmen arkadaşlarımızla her ders bazında toplantılar yapıldı. İçeriğine dokunmadan, görsel, yazılı ifadeler, görüntüler, yönlendirmeler varsa onların ders kitaplarından çıkarılmasıyla ilgili olarak kitabın yazarı ve yayınevleriyle görüşmeler yapıldı. Hatalar düzeltildi. Yeni eğitim yılında kitaplardaki rahatsız edici ifadeleri değiştirilip ihale süreci başlatıldı."

MÜFREDAT BİR SONRAKİ DÖNEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ediyoruz" sözleri sonrası gözler ders müfredatlarına çevrilmişti. MEB Müsteşarı Tekin, yapılan çalışmalar hakkında, "Nihayete ermiş bir çalışma yok. Bu yaz bu konuda ilgili genel müdürlüklerimiz çalışmaları tamamlayacaklar. Nihai kararı Talim Terbiye Kurulu kendi takvimine göre tamamlayacak. Önümüzdeki yıl yeni müfredatla ilgili bir çalışma yapmamız mümkün değil. Ancak bunun önümüzdeki yıl kurulda çalışmaların tamamlanması ve bir sonraki yıl hayata geçirilmesi olabilir" diye konuştu.

Duygu AYAZ
Hali hazırdaki sistemde ortaokullarda haftalık 35 saat ders saati var. Bu ders saatlerinden 29 saati zorunlu, 6 saati seçmeli konumunda. Haftalık ders saatlerinin ve zorunlu ders saatlerinin azaltılacak olması, bazı derslerde norm kadro fazlalılığına yol açacak. Şu an ki sistemde haftalık 35 saat ders saatleri ve zorunlu seçmeli ders saatleri sayısı tablodaki gibidir.Yeni müfredat değişiminde haftalık zorunlu ve seçmeli ders saatleri toplamının 30 saate çekilmesi nedeniyle. Bazı branşlardaki zorunlu ders saatleri azaltılacak. Haftalık 3 saat zorunlu olan sosyal bilgiler dersinin, haftalık 2 saate; Haftada 5 saat zorunlu olan matematik dersinin 4 saate indirileceği, Haftalık 6 saat olan Türkçe dersinin de 4 ya da 5 saate; haftalık 4 saat olan Fen ve Tekonoloji dersinin de 3 saate;  indirileceği tahmin ediliyor. Bu durumda bu branşlarda norm fazlalılığı durumu söz konusu olabilir. Çünkü MEB'deki norm kadro doluluk oranı %93 lere yükseldiği için ders saatlerinin azaltılacak olması öğretmen açığının da bazı branşlarda bitme noktasına geleceğini gösteriyor.


Haftalık ders saatlerindeki değişim  2017-2018 yılından itibaren uygulanılmaya konulacak.

MEBPERSONEL/ÖZELHABER

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mağdur 2016-06-05 15:33:58

Birçok branşın ders saatini azaltırken din kültürünün haftalk ortaokullarda 8 saat olmasına neden ses çıkarmıyorsunuz. Yetmedi zorunlu olmasının yanında birçok dallara ayrılıp seçmeli olarakta okutuluyor. Din kültürünn ders saati azaltılsa kaç branşın yüzü güler. Yazık fenden türkçeden matematikten bahsetmişsiniz ki her sınavın temelinde bu dersler var ama ne hikmetse haftalık sekiz saat görünen din kültürnden hiç bahsetmemişsiniz

Avatar
mem 2016-06-05 14:30:46

Bence İngilizce'de en az 2 saat kumaşları lazım. Yazık akan paralara. öğrenci mezun olduğunda Whatis yor naym den öteye geçemiyor. Bunun yerine her kademede sadece 2 şer saat kodlama,yazılım dersi koysalar bile ülkeyi 4-5yıllık süreçte şaha kaldırır. Her kaderde 4 saat ingilizce Türkçe matematik verdinde ne oldu. Yazık bu ülkenin geleceğine

Avatar
bilişim şahlanmalı 2016-06-05 14:53:30

'ozaman dans",'renk' olması gereken buydu zaten. Dersler azaltılması. Bilişim kodlama, yazılım ,robotik kodlama dersleri yaygınlaşması. Bakın önümüzdeki yıllarda duru ne oluyor

Avatar
ayşe dkab 2016-06-05 20:58:13

Sevgili mağdur! Meslekdaşım. Hangi ortaokulda öğretmensin merak ettim. Hangi ortaokulda 8 saat din kültürü dersi var acaba? İmam hatip ortaokulunu diyorsan eğer orası farklı olacak tabi ki. Bu toplumun bir beklentisi. Bunu isteyen halka sitem et. Yıllarca sosyal bilgiler öğretmenleri girdi din derslerine. O zaman kimse sosyal branşına laf etmiyordu. Dkab olunca neden bu tepki. Din öğrenince ahlaksızlık mı öğreniyor çocuklar da bu kadar gereksiz geliyor bu ders. Merak ediyorum doğrusu hangi dine sahip bu kadar tepki gösterenler

Avatar
Bayram 2016-06-05 15:21:41

1 saat sanat dersi olmaz! Okulların çocuklar için daha cazip haline gelmesinin en büyük koşulu müzik ve resim derslerinin saati arttırılmalı. Umarım sayın bakan ve müsteşarımız bu konuda bir çalışma yapar.

Avatar
Yetmezz 2016-06-05 21:39:55

eskiden din dersleri haftada bir saatti ve merkezi sınavlarda din dersinden ya hiç soru çıkmaz ya da çok az çıkardı.
ama yeni türkiyede dindar bir nesil istendiğinden önce ders saati haftada iki saat oldu. yetmedi seçmeli ders adı alında üç kola bölündü.
seçmeli ders de öğrenci değil, velilerin seçtiği dersler olunca, çocuğum dinini öğrensin denilerek seçilecek derslerin alayı dinle alakalı olanlar oldu.
teog sınavında türkçe,mat,fen,tarih,ingilizce ve dinden 20 şer soru soruluyor. yani din de diğer dersler kadar önemli artık.
siz hiç atanamayan din öğretmeni gördünüz mü duydunuz mu? ders saatlerinin fazlalaştırılması buna da yaradı işte.
ve bugün ders saatleri azaltılacak diyince nedense din dersinden hiç söz bile etmiyor editör!
binlerce branş öğretmeni norm fazlası olacak. bu mu istikrar? eğitimde bir tane atılmamış geri adın gösterin. ders saatini 35 yap, sonra 30'a indir.
ne güzel dünya...

Avatar
siteniz google da yok 2016-06-05 14:20:15

siteye googledan erişemiyoruz başka bir site çıkıyor ilk sayfada. keşke kapatmasaydınız sitenizi özleyeceğiz sizi

Avatar
SAADET ART 2016-06-05 21:26:42

görsel sanatlar ve müzik dersi seçmeli olmamali zira kazanimlari farkli ve seçmeli dersii okul idaresi manüple eder dolayisiyla öğrt. mağdur olur