banner406
banner396
27 Ocak 2016 Çarşamba 09:18
Son Yılların En İyi Öğretmen Atama Kontenjan Dağılımı
  Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde 2016 yılı Şubat ayı öğretmen atama kılavuzu ve branş bazında kontenjanlar dün gece yarısı 00.00'da yayınlandı. Bakanlık 2-8 Şubat arasında alacağı tercihler için bakan Nabi Avcı'nın geçtiğimiz hafta bir TV programında söz verdiği gibi 27 Ocak Çarşamba gününün ilk dakikalarında kontenjanları duyurdu. 

  Bilindiği üzere 3 ay öncesine kadar 2016 yılı Şubat ayında 30 bin öğretmen atama ihtimali bir hayalden ibaretti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın girişimleri ile 10-15 bin olarak telaffuz edilen 2016 yılı Şubat ayı öğretmen atama sayısı son olarak başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasıyla 30 bine çıkmış, atama bekleyen yüz binlerce öğretmen sevinmişti. Bu sıkıntılı ve sancılı süreçte daha fazla öğretmen atanabilmesi için öğretmen dostu Nabi Avcı, aralıksız olarak çalışmış, stajyerlik sistemini getirip, sistemi değiştirerek atama bekleyen yüz binlerce öğretmene 30 binlik bir atamayı da hediye etmiştir. 2016 yılı Şubat ayı öğretmen atama kontenjanlarına baktığımızda, Eylül ayında yapılan 37 bin kontenjana paralel olmakla birlikte genel olarak adil, dengel, tutarlı bir dağılım yapıldığını görüyoruz. Bazı branşlarda bu genel ifadelerimiz tutmasa da Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yıllarda yaptığı kontenjan dağılımlarının en iyisi olduğunu söylemek mümkün.

 Bu adil, tutarlı ve iyi dağılım ve bazı branşlar için şunları söylemek mümkün:

 Bilişim Teknolojileri
öğretmenliğine verilen 1.197 kontenjan, atama bekleyen öğretmenler arasında tepkiye neden oldu. Sosyal medya, özellikle twitter ve MEB ziyaretleri sonucunda bu branşa bu kadar kontenjan verildiğini düşünen atama bekleyen öğretmenler, o kadar az norm açığı bulunan branşa bu kadar kontenjan verilmesini tepki ile karşıladılar.

 Biyoloji Öğretmenliğine verilen 701 kontenjan bu süreçte atama bekleyen adayları sevindirdi. Geçtiğimiz atama döneminde de 1000'i geçen Biyoloji öğretmenliğinin önümüzdeki atamalarda da bu oranda kadro alacağı kesinleşti, denilebilir.

 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine verilen 2.794 kontenjan hem bu branşta bekleyen öğretmenler tarafından hem de genel olarak olması gerekenin kadar bulundu. Bu branşa adaletli dağılım yapıldı.

 İlköğretim Matematik Öğretmenliği de beklenilen civarda 1.977 kontenjanı aldı. Bu atama ile birlikte neredeyse sınava giren her İlköğretim Matematik öğretmeninin de ataması gerçekleştirilmiş olacak.

 İngilizce Öğretmenliğine verilen 3.098 kadro şaşırtmadı. Geçtiğimiz atamalar ile paralel verilen bu branş için bir sürpriz bekleniyordu ama bu gerçekleşmedi. Böylece 5. sınıflara İngilizce için henüz yeterli altyapı ve hazırlıkların tamamlanmadığı da ortaya çıkmış oldu.

 Okul Öncesi Öğretmenliğine ayrılan 1.814 kontenjan yerinde bulundu. Bu civarda beklenilen bu branş için MEB nokta atışı yaptı ve sosyal medyada yer alan kontenjan tahminleri ile neredeyse aynı kontenjanı bu branşa verdi. 

 Rehber Öğretmenliğine verilen kontenjan  geçtiğimiz atama dönemine paralel hatta daha pozitif oldu. Bu anlamda gelecek atamalar için PDR öğretmenleri umutlandı.

 Metal Öğretmenliği, teknik öğretmenlik branşlarına da MEB'in yüklendiğini görüyoruz. Her atama döneminde 5-10 kontenjan alan bölümlere 50'nin üzerinde kontenjan verildiği görülüyor. Böylece bakanlık bu branşlarda yıllarca atama bekleyen öğretmenleri de sevindirmiş oldu. 

 Sınıf Öğretmenliğine verilen 3.267 kontenjan ise listede şaşkınlık yaratan bir diğer branş. 17 binin üzerinde norm açığı varken ve Mart ayında Müdür yardımcılığı sınavı ile norm açığı daha da artacak olan, özür grubu atamaları sebebiyle boşalan doğu illeri ve sınıf öğretmenlerinin eğitimin temeli oluşu çerçevesinde bu kontenjandan daha fazlası bekleniyordu. Beklenilen kontenjandan en az 1000 daha az verildiğini söylemek mümkün.

 Türkçe Öğretmenliği için verilen 1497 kontenjan ise normal olarak karşılandı. Geçtiğimiz atamalarla paralellik gösteren bu branşa normal, adil ve iyi bir kontenjan verildiğini söylemek mümkün.

 Sosyal Bilgiler öğretmenliğine verilen kontenjan ise mutluluğa sebep oldu ve bir yandan da tepki çekti. Norm açığı çok az olan bu branş için 801 kontenjan oldukça fazla görüldü.


  Sonuç olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, PDR, Sınıf Öğretmenliği ve bir kaç branş dışında kontenjanların adil, iyi ve dengeli dağıtıldığını söylemek mümkün. Bu branşlar için de kısmen adil dağılım olduğunu söyleyebiliriz. Kontenjan dağılımında çok abes veya ''Bu kadar da olmaz'' denilen hiç bir sayı bulunmamaktadır. Bakanlık ve özellikle İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü biriminin oldukça titiz ve düzenli, özenli, hızlı çalışarak yaptığı, yayınladığı kontenjan dağılımından atama bekleyen öğretmenler başta olmak üzere eğitim ve öğretmen atamaları ile ilintili vatandaşlar oldukça memnun.

Atama Bekleyen Öğretmenlerin Buluşma Noktası İçin Aşağıda ki Resmi TıklayınızMebpersonel.com / Özel Haber

 

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 27.01.2016 09:48