17 Kasım 2017 Cuma 10:23
ÜST ÖĞRENİMİ BİTİREN MEMURUN EMSALİ NASIL BELİRLENİYOR?

Devlet memurunun intibakı yapılarak yeni derece/kademesi belirlenirken, eğitim durumu ve hizmet süreleri göz önünde bulundurulmakta, ancak emsali olarak belirlenen Devlet memurunun ulaşmış olduğu derece/kademeyi geçmeme kuralı uygulanmaktadır.

İntibak düzenlemesi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A-12-d maddesinde yer alan hükümlere göre;  memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi eğitime ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler.

Bu düzenleme, hakkında intibak işlemi yapılacak memurun ulaşacağı yeni seviye bakımından bir üst sınır da getirmekte ve bu sınırı emsal personele göre belirlemektedir.

Üst öğrenimi bitirenlerin emsali

Üst öğrenimi bitiren Devlet memurunun emsali; memurun önceki öğrenim düzeyini aynı tarihte bitiren ve hiç ara vermeden üst öğrenime (memurun sonradan bitirdiği öğrenim) başlayarak normal süresinde eğitimini tamamlayıp memuriyete giren kişi olmaktadır.

İntibak işlemi yapılırken, memurun;

-Son öğrenim seviyesinin memuriyete başlangıç seviyesi,

-Memuriyette geçirdiği veya geçirmiş sayıldığı hizmet süreleri (askerlik süresi dahil)

dikkate alınmakta ve buna göre yapılacak hesaplamada ulaşılacak seviyenin emsal Devlet memurunun seviyesini geçmemesi gerekmektedir.

Öte yandan, memurun yasal düzenlemelere istinaden almış olduğu derece ve kademeler de intibak işleminde dikkate alınmakta olup, emsal uygulaması bakımından ise bu derece ve kademelerin emsal personel tarafından da alındığı varsayılarak hesaplama yapılmaktadır.

Bu itibarla, üst öğrenimi bitirmesi nedeniyle memur hakkında intibak işlemi yapılırken; memurun üst öğrenimi ve önceki öğrenimi bitirme tarihlerinin, memurun kazanılmış hak aylığında değerlendirilebilecek sürelerin (memuriyette geçen veya geçmiş sayılan sürelerin), yasal düzenlemelere istinaden memurun almış olduğu ilave kademelerin ve/veya derecelerin bilinmesi gerekir.

memurunyeri.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.