banner406
banner396
Evet yanlış duymadınız ama Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde 3 okul yanlış hesaplanıp değerlendirildiğinden  doğunun en ücra köşelerinde olmalarına rağmen doğu görevi olarak sayılmıyor.
 
Bu durumu fark edip 2011 mart ayında Hakkari il milli eğitim müdürlüğüne gittiğimde ilgili milli eğitim şefi de inanamadı ama sistemini açıp baktığında kendisi de bu yanlışlığı gördü. Yalnız bu hatanın artık kendilerinin düzeltemeyeceğini ancak milli eğitim bakanlığının düzeltebileceğini söylemişti.
 
Görünen o ki hala bu üç okulda yapılan hata düzeltilmemiş, Sistemde okullar zorunlu sistem dışı olarak görünüyor.
Şemdinli’deki doğu görevi sayılmayan 3 okul;
 

 
Listeden anlaşılacağı  gibi 1) Derecik Beldesi Samanlı Mahallesi Yukarı Aydınlık İlköğretim Okulu 2) Gelişen Köyü Karakoç Mezrası İlköğretim Okulu 3) Kayalar Köyü Erikli Mezrası İlköğretim Okulları her ne kadar 3. Hizmet bölgesinde yer almasına rağmen hizmet alanı olarak 3. Hizmet alanı olarak belirlenmesinden ötürü zorunlu hizmet süresi olarak hesaplamamakta ki zorunlu çalışma yükümlülüğü süresi de “0” sıfır olarak görünmektedir.
Şimdi hangi şartlarda zorunlu hizmet sayılacağına Mayıs 2010 da yayınlanan 2632-EK tebliğler dergisindeki ilgili hükme bakalım.
“Zorunlu çalışma yükümlülüğü süreleri
MADDE 27 – (1) Türkiye üç hizmet bölgesine ve altı hizmet alanına ayrılmıştır. Bunlardan 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanları öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirecekleri hizmet alanlarıdır.
(2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden sonra Bakanlık öğretmen kadrolarında göreve başlayanlar;
a) Üçüncü hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarındaen az 5 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl,
b) İkinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,
c) Birinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl
 çalışmakla yükümlüdürler.
(3) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden herhangi bir nedenle görev yeri değiştirilenler, atandıkları yer için öngörülen zorunlu çalışma süresine tabi tutulurlar. Bunların zorunlu çalışma yükümlülüğünün hesabında daha önce görev yaptıkları zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumunda geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.  ‘’
 
 Bu hükümden de anlaşıldığı gibi üç okul hizmet alanları 3. Alan olarak belirlendiğinden zorunlu hizmet yükümlülüğü sürelerinden sayılmıyor. Hakkâri’de olup da zorunlu hizmetten bu hatadan dolayı sayılmaması kabul edilemez bir durum ve Hakkâri il milli eğitim bu konuda ilgili şefine sözlü olarak söylenmesine rağmen hatanın düzeltilmemesi ne kadarda önemsendiğinin göstergesidir.
 
 Bu zorlu çalışma yerleşim yerleri olan 1) Derecik Beldesi Samanlı Mahallesi Yukarı Aydınlık İlköğretim Okulu2) Gelişen Köyü Karakoç Mezrası İlköğretim Okulu3) Kayalar Köyü Erikli Mezrası İlköğretim Okulları eğer faal durumda ise bu durumun düzeltilmesinin zamanı geldi de geçiyor, eğer faal değilse de bu okulların milli eğitim bakanlığı listesinden çıkartılıp yeni bir liste yayınlaması gerekiyor. Bakanlığın bu konuyu göz ardı etmemesi gerekir ve en yakın zamanda da kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir.
 
SEDAT DEGER
Eğitim yazarı
Mebpersonel.com
 
  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.