banner383
       Bundan 23 yıl önce  Ermenistan'ın ve 366. Motorize Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri Hocalı kasabasında insanlığı katletti. Ermeni kuvvetleri 25 Şubat’ı 26 Şubat'a bağlayan gecede Hocalı kasabasında, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişiyi katletti. Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi.

       Karabağ bölgesinin nufus özelliğine bakacak olursak bölge nufusunun %75'i Ermenilerden oluşmaktaydı. Ancak bu durumun temel sebebi SSCB döneminde izlenen politikalardır. Bakılacak olursa Karabağ'ın Türkiye ile Azerbaycan arasında kara bağlantısını sağlayacak olan Nahcivan bölgesi ile Azerbaycan'ın bağlantısını kesmektedir. Bu sebeple SSCB'nin bölgedeki Ermeni nufusunu artırarak günümüze yatırım yaptığı aşikardır. Nitekim bu faaliyet sonucunda günümüzde Azerbaycan ile Türkiye arasında doğrudan bir enarji hattı oluşamamaktadır. Nufusunun büyük çoğunluğu Ermenilerden oluşsa da birçok uluslar arası kuruluş Karabağ bölgesinin Azerbaycan'a ait olduğunu kabul etmektedir. 
       Hocalı bölgsi bulunduğu coğrafi konum ve bölgenin tek havalimanı için üs konumunda olması dolayısı ile hem Azerbaycan kuvvetleri için hemde Ermeni kuvvetleri için son derece önem arz etmekteydi.  İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna göre Hocalı kasabası Hankendi'yi top ateşine tutan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından üs olarak kullanıldığı için Ermeni kuvvetler tarafından top ateşine tutulmaktaydı. Aylarca top ateşine tutulan Hocalı kasabasının kuşatma ile çevresi ile bağlantısı kesildi. 10 bin nufuslu Hocalı kasabasında 3 bin civarında Azerbaycan Türk'ü bulunmaktaydı. Sovyetlerin 366. Mekanize Alayının da desteği ile Hocalı kasabasına giren Ermeni birlikleri  83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişiyi katletti. 

      Bütün Türk milletinin ve insanlığın başı sağolsun !!!!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fevzi KILIÇ 2 yıl önce

bu değerli̇ yazi i̇çi̇n tebrik eder teşekkürlerimi sunarım kaşif hoca.