banner406

Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme klavuzunda 1.12. madde ;
06.05.2010 tarihinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Diştirme Yönetmeliği ile yürürlükten kalrılan Yönetmelik hükümlerine göre zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek üzere ikinci ve üçüncü hizmet bölgesine dâhil iller ile birinci hizmet bölgesine dâhil illerin (D) ve (E) ilçelerindeki eğitim kurumlarında,

a)  06.05.2010 tarihi itibarıyla kadrolu olarak görev yapan öğretmenler,

b)  06.05.2010 tarihi itibayla sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerden 632 sayılı

Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kadrolu öğretmenliğe atananlar,

c)  06.05.2010 tarihi itibarıyla sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerden KPSS puanı

ile kadrolu öğretmenliğe atananlardan adaylığı kaldırılmış olanlar

 

bulundukları illerdeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayıp tamamlamadıklana ve fiilen üç yıl görev yapmış olma şarna bakılmaksızın 06.05.2010 tarihinde çalışkları hizmet bölgelerinde hâlen görev yapmakta olmaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.

olarak belirtilmektedir.

Buna göre zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek üzere ikinci ve üçüncü hizmet bölgesine dâhil iller ile birinci hizmet bölgesine dâhil illerin (D) ve (E) ilçelerindeki eğitim kurumlarında, 06.05.2010 tarihi itibarıyla kadrolu olarak görev yapan öğretmenler, zorunlu hizmet affında dayanarak eğer 2010 veya 2011 yılında aynı hizmet bölgesinde il içi yer değiştirmişlerse kurumları değişmiş olmalarına karşın hâlen aynı hizmet bölgesinde görev yapmaktadırlar ve bu maddeye göre il dışı yer değiştirme başvurusunda bulunabilmeleri gerekmektedir.


Oysa iller arası yer değiştirme ekranında durumunuzu seçiniz kısmında bu maddeye ilişkin ''Bulunduğum eğitim kurumuna 2012 yılı il dışı klavuzunun 1.12. maddesi kapsamında atandım'' ifadesi yer almaktadır. Bu madde belirtilen öğretmenleri kapsamasına rağmen madde için hazırlanan ifade maalesef bu durumu kapsamamaktadır. Bu ifade aslında ''2012 yılı il dışı klavuzunun 1.12. maddesinde belirtilen şartları taşıyorum'' olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü ocak 2010da göreve başlayan ve o zamanki yönetmelik şartlarına göre affa uğrayan ama adaylığı kalkmadığı için yer değiştiremeyen öğretmen 2011 yılında 06.05.2010daki yönetmeliğe göre il içi yer değiştirdi ancak kurum değiştirmiş olmasına rağmen aynı hizmet bölgesinde çalışmaya devam ediyor.

Kısaca maddede belirtilen eğitim kurumlarında maddenin a) bendine göre çalışan öğretmenlerden il içi yer değiştirmesine rağmen maddede belirtildiği gibi aynı hizmet bölgesinde çalışan öğretmenler bu madde kapsamına girmektedirler.

Şimdi bu öğretmenler iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunduklarında kendi kurumlarına il içi yer değiştirmeye istinaden atandıkları ama başvuru ekranında mecburen, bu madde için koyulan 'bulunduğum eğitim kurumuna 2012 yılı il dışı klavuzunun 1.12. maddesi kapsamında atandım' ifadesini seçecekleri için bunların başvuruları rededilecektir. Üstelik 'beyanımın doğru çıkmaması durumunda yapılacak işlemi kabul ediyorum
' ifadesini işaretledikleri için zor duruma düşeceklerdir.


Benzer bir durum 2011 yılında il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvurularında da geçici 3. madde ile de yaşanmıştı ve bakanlık son hafta durumunuz kısmındaki ifadeyi değiştirmişti. Bakalım bu yıl nasıl bir süreç yaşanacak.


Ayrıca bakanlık aynı ilde sözleşmeli çalışılan süreyi kpss ile kadroya geçenlerde, ilde çalışılan sürenin hesaplanmasında dikkate almamaktadır. Sözleşmeli çalışırken kpss puanı ile aynı ilde kendi okulunda veya başka bir okulda kadroya geçen öğretmenlerin ilde çalıştıkları sürenin hesaplanmasında sadece kadrolu çalışılan süre dikkate alınmaktadır oysa il dışı yer değiştirme klavuzunun
1.3. maddesi ''15 Eylül tarihi itibarıyla bulunduğu ilde en az 3 (üç) yıl süreyle fiilen öğretmen olarak çalışanlar yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.'' demektedir. Buna göre aynı ilde sözleşmeli ve kadrolu olarak fiilen toplamda 3 yılı dolduran öğretmenler de il dışı yer değiştirme başvurusunda bulunabilmektedir oysa başvuru ekranına baktığımız da yine başvuru hakkı bulunan öğretmenlere bu durumlarına uygun madde bulunmamaktadır ve hakları olmasına rağmen engellenmektedirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2012-08-01 02:09:19

mutlaka milli eğitim bakalığının acilen kapsamlı bir şekilde açıklama yapması gerekir...