banner406
banner396
 Şubat 2012’de Öğretmen olarak atananlara, atandıkları yerde adaylık süresi dâhil en az dört yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerine dair imza attırılmıştı?Gelen sorular üzerine imza atanların il içi/dışı yer değiştirmelere ne zaman başvurabileceğini açıklıyoruz..Eğitimci yazar Sedat DEGER Mebpersonel.com özel haber
İl İçi/Dışı Yer Değiştirme Süreleri 4 yıl mı 3 yıl mı? (4 yıllığına imza atanlar)
    4 yıl yer değiştirmeyeceğine dair imza atan öğretmenlerden çoğunluğu il içi veya il dışı atanabilmek için 3 yıl mı veya 4 yıl mı beklemek zorunda olduklarını merak ediyorlar.
 
Soru: iyi günler sedat hocam bi sorum olacaktı size ben 2012 şubatta atandım seneye de il dışı  hakkım var değilmi 3 yılı dolduruyorum.ama biz atanırken 4 yıla imza attık bildiğiniz gibi bizden sonrada aynısı oldu.bu bizim il dışı tercihimizietkilermi.4 yıl beklemek zorundamıyız acababilgilendirirseniz sevinirim iyi günler dilerim.
 
Cevap:  25.01.2012  yayınlanan Öğretmenlik İçin Atama ve Başvuru Kılavuzunun Genel Açıklamalar 2.11. maddesinde; “Öğretmen olarak atananlar, atandıkları yerde adaylık süresi dâhil en az dört yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir” denilmiş ve bu maddeye dayanarak öğretmenlere adeta senet imzalar gibi imza attırılmıştı.Haliyle o dönemde atananları bir tedirginlik sarmıştı.Görünen o ki  imza atanların kafasındaki soru işaretleri il içi/il dışı yer değiştirmeler yaklaştıkça karamsarlığa doğru gitmek üzere.O dönemde de adaylık süresi dahil 4 yıllığına yer değiştirmeyeceğine dair bir hükmün bulunması ve aday öğretmenlere bunun imzalatılmasının hem mevzuata uygun olmadığı hem de ne de hukuka  olmadığı söylenmişti.Akabinde Türk Eğitim Sen sendikası da bu uygulamanınidare hukukuna uygun olmadığından yola çıkarak Danıştaya dava açmıştı.
4 Yıllığına imza atanların durumunu mebpersonel.com olarak siz değerli okuyucularımıza açıklama ihtiyacı duyduk:
1) 14 Eylül 2011 Çarşamba Resmi Gazetede Yayınlanan 652 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin Atama başlığı olan 37. Maddenin 3 fıkrasında “Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen  bölge veya alanlarında en az üç eğitimöğretim yılı görev yapması esastır. Bunların yer değiştirme suretiyle atamaları her yıl yapılanatama plan ve programları çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılır. Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz .” Denilerek il içi ve il dışı yer değiştirmelere başvurularda en az 3 yıl görev yapmanın yeterli olduğu görülüyor.
 
2) Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin Dördüncü Bölümünde;
İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler
MADDE 26 – (1) Zorunlu  yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf tutulanlar ile sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle zorunlu çalışmayükümlülüğü ertelenmiş olanlardan bulundukları  kurumunda en az 3 yıl süreyle çalışanöğretmenler il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.          
(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf olan öğretmenlerden bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
Yukarıdaki hükümlerden anlaşılacağı üzerine il içi veya il dışı yer değiştirmelere başvurudaesas sürenin yine 3 yıllık öğretmenlik süresinin olduğu anlaşılmaktadır.
 
 
   Görüleceği üzere kanun ve yönetmeliklere göre her öğretmen gibi şubat 2012’de de atanan öğretmenler her ne kadar 4 yıllığına imza atsalar da 3 yıllık görevlerini tamamladıktan sonra il içi veya il dışı atamalara başvurabilirler(2015 yaz dönemine)Attıkları imza hukukta yerini bulmadığı için yok hükmendedir ve bu yüzden içiniz  olabilir.
 
Sedat DEGER
Mebpersonel.Com  haber
Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık kaynak gösterilmedenyapılan alıntılar için yasal takip yapılır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.