banner406
banner396
           
           Okul kayıtlarının başlamasıyla birlikte kayıt parası ile ilgili haberler medyada geniş yer almaya başladı. Bugün hangi siteyi açsam karşımda okullarda veliden istenen kayıt parası ile ilgili haberler var.

            Her eğitim-öğretim yılının başında bu gibi haberleri görmeye, kayıt parası ile ilgili sorunları yaşamaya alıştık. Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara bu konuda uyarı yazıları gönderilmeye başlandı bile. Geçen gün rastladığım bir resmi yazıda:’’Kayıtlarda velilerden ‘’kayıt parası’’ adı altında ücret talep edilmeyecektir. Veli katkısı okul açıldıktan sonra okul-aile birliklerince belirlenen usulle velilerimizden talep edilebilir.’’ denilmekteydi.            

İlköğretimde ödenek sorunu hala devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki bu sorunu hala çözemedi. Ortaöğretimde yaşanan küçük sorunlar dışında büyük oranda çözülen bu sorun, ne yazık ki ilkokul ve ortaokulda sorun olmaya devam ediyor. Anayasanın 42. maddesinde ‘’ İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.’’denilmesine rağmen ne yazık ki okul yöneticileri ve veliler bu konuda karşı karşıya getirilmektedir. Okul yöneticilerinden, okulların eğitim-öğretime hazırlanması istenirken; nasıl yapılacak sorusuna ise ‘’mahalli imkanlarla’’ yapacaksınız cevabı veriliyor. Böylece okul yöneticileri velilerden bağış toplanmak zorunda bırakılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı okulların sorunlarının çözümü hususunda son yıllarda önemli adımlar attı. Önceleri okullar yakacak temininde bile sorun yaşarken şu an gelinen durumda okulların elektrik, su, telefon ve internet faturaları ödeniyor. En büyük sorun olan hizmetli sorunu ise –uygulamadaki küçük sorunlar dışında- hizmet alımı yapılarak giderilmiş durumda. Ancak bu kadar önemli sorunları ortadan kaldıran Bakanlık, anlaşılmaz bir şekilde ilkokul ve ortaokulların ödenek sorununa çözüm bulamıyor. Okulların yıl içerisindeki temizlik, kırtasiye malzemesi ve küçük onarımlar konusundaki ödenek sorununun çözümünde okul yöneticileri yalnız bırakılıyor. Yıllardır okullara kırtasiye malzemesi geldiğini görmediğim gibi gönderilen temizlik malzemesi ise en fazla 2 aylık ihtiyacı karşılıyor.

         Milli Egitim Bakanlığını zor durumda bırakan, eğitim camiasının saygınlığını zedeleyen kayıt parası ile ilgili haberlerde bazı idarecilerin sorumsuzluğunu ve görevi su-i istimal etmelerini de görmezden gelmek mümkün değil. Ne yazık ki bu tür kişilere eğitim camiasında da rastlıyoruz. Bakanlık da bu gibi kişilerle ilgili gerekli soruşturmaları vakit geçirmeden yapıp görevlerinden uzaklaştırmalıdır.Bir de okul öncesi ile ilgili aidat sorunu var ki bunun için ayrı bir yazı gerekiyor.Aidatın yanında veliden yemek ücreti ile birlikte istenen aylık ücret 150 TL'yi geçtiği için birçok velinin çocuğunu okul öncesi eğitimine gönderemediğine şahidim.

  Bakanlığın 2013 yılı istatistiklerine baktığımızda ilkokul ve ortaokullarda yaklaşık 45500 okulda toplam 11 milyon civarında öğrenci var. Öğrenci başına 3 TL civarında yapılacak bir ödenek okulların yıl içerisindeki küçük onarımlar, temizlik ve kırtasiye malzemesi ihtiyacını karşılamaya yetecek; bu sayede okul yöneticileri ve öğretmeler ile veliler karşı karşıya gelmeyecektir. Ücretsiz ders kitapları ve okul sütü konusunda çok daha büyük harcamalar yapan Bakanlık, okullar başlamadan ödenek sorununu çözmek için gerekli adımları atmalıdır.

         
                   Saygılarımla
               Hüseyin OKUR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kırıkhan 2014-08-12 10:22:04

hatay kırıkhan da bir okul öncesi okulu yemekli diye ayda 150 tl ücret almakta ve asli görevi olan okul öncesi öğrenci yetişmek ve okul öncesi çağındaki öğrencilerin o bölgedeki öğrencilerini okula kaydedip okula devamını sağlamak yerine okulu paralı bir kreşe çevirmiş durumdalar yetkililerden buna çare üretmeleri lazım okul sadece öğrencileri 1 sınıfa yada bir üst seneye para veren vermeyen tüm öğrencileri okula devamını sağlamalı hazırlamalı