banner406
banner396
4+4+4 Eğitim sisteminin en önemli ayaklarından birisi kuşkusuz İmam hatip okulları. 15 yıldır bir nevi kapısına kilit vurulmuş bu okullar 4+4+4 eğitim sistemiyle yeniden öğrencilerine kavuştu.  Özellikle  4+4+4 eğitim sisteminin imam hatip geleneğine sahip insanları en çok heyecanlandıran taraflarından birisi  bu okulların yeniden eğitime başlayacak olmasıydı.
Zorunlu  eğitim kısa süre içinde yasalaştı ve bu yasanın bir parçası olarak da imam hatip okulları Türkiye’nin birçok şehrinde yeniden açıldı. Bu okulların açılmasında bizzat bu okullara gönül vermiş insanlar büyük gayret sarf etti. Kısa süre içinde binalar ayarlandı, okullar kuruldu ve bu okullara kurucu müdürler tayin edildi. Milli eğitimin politikası gereği bu okulların -15 yıl öncekinin aksine-  bağımsız imam hatip orta okulları olarak kurulmasına öncelik verildi. 
Henüz ismi ve yöneticisi olan öğrencisi olmayan okullardan haziran ayında normlar istendi. Bu okulların kurucu müdürleri kurucusu olduğu okula kaç sınıf açılacağını tahminen belirleyip norm kadroları da bu tahmine dayanarak milli eğitime bildirdiler. Ancak birçok imam hatip ortaokulunda ve imam hatip lisesinde kayıt yaptıran öğrenci ve açılan sınıf sayısı beklentinin üzerinde gerçekleşti. Örneğin  A okulu normunu 3 sınıf üzerinden hesapladıysa eylül ayında açılan sınıf 5-6 hatta daha fazlası oldu.
Eylül ayında bu okullara yapılan atamalara baktığımızda imam hatip okulları için şubat atamasının ne kadar gerekli olduğunu görürüz.  Rakamlar bize her şeyi söyleyecektir.  2012-2013 eğitim öğretim yılında açılan imam hatip ortaokulu sayısı 1141;  imam hatip ortaokullarına kayıt yaptıran öğrenci sayısı 109 bin, imam hatip  lise 1. Sınıfa kayıt yaptıran öğrenci sayısı ise 125 bindir. Ancak araç gereç açısından çevresel şartlar açısından en önemlisi eğitim kadrosu açısından  bu okullar kurulurken  kervan yolda düzülür mantığıyla yola çıkılmış birçok fiziki eksiklik giderilmiş  olmasına rağmen eğitim kadrosu açısından çok da bir şey yapılamamıştır. İmam hatip ortaokullarında ve imam hatip liselerinde  haftalık ders saati sayısının  40 olduğunu göz önünde bulundurursak  bu okullarda  ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı da bir hayli fazla olacaktır. Eylül 2012 döneminde imam hatip okullarına yapılan atama rakamlarına bir göz atalım. Bu okullar yeni açıldığından önceki yıllardan kadrolu öğretmeninin bulunmadığını da hatırlatalım.
İmam hatip ortaokullarına Eylül 2012 atamasında verilen kontenjanlar:
Arapça: 13
Beden eğitimi :20
Bilişim Tek. :1
Din Kültürü 119
Fen ve Tek. 58
Görsel sanatlar 3
Matematik: 68
İngilizce 57
Müzik:  7
Rehber Öğretmen: 17
Sosyal Bilgiler 32
Teknoloji Tasarım: 1
Türkçe: 89
Toplam rakam: 487’dir.  
Yukarıdaki rakamlar bu okullara kayıt yaptıran öğrenciler açısından da sağlıklı değildir. Örneğin İmam hatip ortaokullarının temel derslerinden olan Arapça dersine ataması yapılan öğretmen sayısının 13 olması bu okullara kayıt yaptıran yüz binlerce öğrenci açısından bu yıl kayıp bir yıl olacaktır. Arapça gibi bir dersin imamlarla, din dersi öğretmenlerince, ya da ücretli öğretmenlerce verilmesi çok da pedagojik değildir. 
Futbol tabiriyle meseleye yaklaşırsak devre arasında oyuncu değişikliği şarttır. Aksi takdirde yeni oyuncular devreye girmeden kervanın bu şekilde hedefe ulaşması söz konusu değildir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam hatipli 2012-12-04 20:59:51

çok doğru bir tesbit, 1100 imamhatip okuluna 487 kişi ücretli ve toplama öğretmenlerle başbakanın gözbebeği imamhatip okulları nasıl devam edecek eğitimine. bu açıdan acilen bu okullara şubat ayında atama gerekiyor.

Avatar
can ertük 2012-12-05 04:08:13

ali hocam yazınızla ilgili iki düzeltmem olacak:
1) "arapça gibi bir dersin imamlarla, din dersi öğretmenlerince, ya da ücretli öğretmenlerce verilmesi çok da pedagojik değildir." demişsiniz bu sadece arapça'ya has bir durum değildir.tüm branşlar için geçerlidir.
2) imamhatip okullarını kastederek bu okullar yeni açıldığından önceki yıllardan kadrolu öğretmeninin bulunmadığını da hatırlatalım demişsiniz.yanlış biliyorsunuz bu okulların hepsi yeni açılmadı bir kısmı normal ilköğretim veya liseyken imam hatipe çevrildi ve orada ki branş hocaları görevlerine aynen devam ediyor.

Avatar
... 2012-12-05 08:43:10

olsun atamada nasıl olursa olsun yaa..bıktım hergün atama yok haberlerinden...

Avatar
görsel sanatlar resim 2012-12-05 11:27:57

3 kişi atamışlar yaa bizden tüm okul türlerine bu kadar az atadınız artık adil atama istiyoruz şubattaaaa

Avatar
coğrafyacı 2012-12-05 18:23:13

hiç coğrafyacı lazım değil miydi

Avatar
şubat 2012-12-06 22:10:38

nasıl bır akıl tutulmasıdır bu..gercekten boyle bır durum varsa nasıl oluyorda atamamak için turlu bahaneler buluyor yetkılı kışıler..sacmalık buya.heryerden ogretmen ıhtıyacı fışkırıyor..neyın ınadı bu..ögrencılerın ogretmene bizlerınde şubat atamasıına ıhtıyacı var..0.2ile beklıyorum çıldırmak uzereyım yeteeeer..

Avatar
mesllekci 2012-12-11 13:55:13

ihoları meslek dersleri öğretmenlerine açmadıkları sürece çıkmazlar devam edecektir dikabcılar her dönem korunuyor

Avatar
çelişki 2012-12-11 13:58:01

iho'ları meslekcilere açınartık busendikalar ve din öğretimi uyansınlar ilahiyat mezunu dikabcı ihl ye başvuruyor meslekci iho ya başvuru yapamıyor yetti artık