banner406

Eğitim yaşantılar yoluyla kişide istendik davranış değişikliği oluşturma süreci olarak tanımlanıyor.Bütün akademisyenlerin eğitim tanımlarında geçen “istendik” ifadesi kişinin talebini belirtir.Fakat tüm dünyada ve özellikle ülkemizde kişilerin isteğine göre değil, büyük insan devletin öngördüğü insan modeline uygun insan yetiştirmesi esastır.Ekonomik sistemler kendi ihtiyaçlarına uygun maharetleri olan işçi ve yöneticilerin yetiştirilmesini devletten talep ederler.Bu gelişmiş ülkelerde “kendin yetiştir,kendin kullan” modeliyle yapılırken bizde enteresandır “ne istiyorsan benden iste  modeliyle sürdürülmek istenmektedir.Bu sürdürülebilir değildir.Bağımlı ekonominin devamını öngörür.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre her kişinin eğitim hakkı vardır. Eğitim parasızdır, hiç olmazsa ilk ve temel eğitim kademelerinde böyle olmalıdır. İlköğretim zorunludur. Teknik ve meslekî öğretim, herkese açıktır. Yüksek öğrenim yeteneğe göre, herkese eşit olarak sağlanır.( Eğitim parasız duyana çok hoş geliyor. Ancak okullarda parasız bırakılınca, camilerde olduğu gibi velilere değişik isimlerle yükleniliyor. Kayıt parası,aidat vs. Birde vermeden hesap sormak isteyen yetkililerin açıklamaları yok mu,eğitim liderlerini çok fazla zorda bırakıyor.İtiraz edenlere ise “yapamıyorsan bırak” tehditleri bu işin nereye gideceğini zaman gösterecek. “Özelleştir, güzelleştir” sonucuna gitmek isteniyorsa bu alanda yatırım yapacaklara destek olunmalıdır.)

Eğitim, insan kişiliğini geliştirmeye ve insan haklarına ve temel özgürlüklere saygıyı güçlendirmeye yönelik olmalıdır. Bütün milletler, ırk ve din grupları arasında anlayışı, hoşgörü ve dostluğu teşvik etmeli ve Birleşmiş Milletler’ in barışı koruma yolundaki çalışmalarını geliştirmelidir.
Ana-babalar, çocuklarına verilecek eğitimi seçmede öncelikle hak sahibidir (mad.26).(İmam-hatiplere giden öğrencilerde kıyafet özgürlüğü sağlanırken tercihini diğer ortaokullardan ve liselerden yana kullanan velilerin çocukları yalnız seçmeli kuran derlerinde başörtüsünü takabilmekte diğer derslerde ise başörtüsünü çıkarmak zorunda bırakılmaktadır. Yetkililerden “isteseydik hepsini serbest bırakabilirdik tarzı açıklamalar” halk nezdinde samimi bulunmamıştır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi  Ek Protokol: Kimse öğrenim görmek hakkından mahrum edilemez. Devlet, eğitim ve öğretim alanında üzerine alacağı görevlerin yerine getirilmesinde, ana babanın bu eğitim ve öğretimi, kendi dinî ve felsefî inançlarına göre yapmak hakkına saygı gösterecektir (mad.2) (Bu madde inanan insanlara tanınan bir hakken ülkemizde halen bu hakkın kullanımında problemler bulunmaktadır. Üniversitede sağlanan kısmi imkânın kamuda sağlanmaması tam bir çelişkidir. Sözde kimse öğrenim hakkından mahrum bırakılamaz deniyor ancak uygulamalarda gerçekler böyle değildir.)

           Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.(Kanunlar gücünü anayasadan alırken bu maddede tersi bir durum söz konusudur. Bu madde ile anayasa çiğnenerek  vatandaşın hizaya getirilmesi sağlanmıştır. İktisatta geçerli arz talep ilişkisi milli eğitimde işlememekte devletin ideolojisi kurumlar ve çalışanlar aracılığı ile çocuklara ve velilere dayatılmaktadır.Maarif ilmi talep edenlerin ilim verenlere müracaatı ile olurken, bizde devlet her şeyin en iyi bilicisi olarak vatandaşa zorla dikte ettirilerek sunulmaktadır. Göndermeyen velilere, gelmeyen öğrencilere caydırıcı cezalar öngörülmektedir.)

            Son olarak “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Şeyh Edebali’nin sözünü hatırlatıyor, iyi bir eğitim sisteminin yapımı için milli değerleri baz alan bir tasavvurla işe başlamanın en başta gelen misyon olasını temenni ediyorum. Aksi takdirde ülkemizdeki var olan  çelişkiler hiç bitmez.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.